واکنش رئیس کل بانک مرکزی در خصوص خبر راه اندازی کانال سوئیسی مبادله دارو و کالاهای کشاورزی

به گزارش کانلاین، خبرنگاران: عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به اخبار منتشره درمورد سازوکار مبادله کالاهای کشاورزی و دارو گفت: داروی مبادله شده با پیگیری و درخواست سفارت دولت سوئیس و درحد 2/5میلیون دلار آن هم به وسیله منابع موجود بانک مرکزی نزد یک بانک سویسی و به وسیله شرکت های سویسی بوده است.

واکنش رئیس کل بانک مرکزی در خصوص خبر راه اندازی کانال سوئیسی مبادله دارو و کالاهای کشاورزی

به گزارش خبرنگاران همتی با اشاره به کارشکنی مداوم آمریکایی ها در نقل و انتقال منابع برای مبادلات کالاهای اساسی و دارو تأکید کرد: اگر آمریکایی ها واقعاً مدعی همراهی برای تأمین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیزم بانکی برای انتقال و تأمین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم سازند.

رییس کل بانک مرکزی صرف انجام مکانیزم فنی مبادله بدون امکان انتقال منابع را کافی ندانست و فراهم سازی مکانیزم انتقال منابع و تأمین مالی آن را معیار مهمی برای ارزیابی صحت ادعای آمریکایی ها اظهار داشت.

بر اساس اعلام سفارت سوئیس در ایران در روز هفتم بهمن ماه، یک پرداخت اولیه برای محموله ای از دارو به مقصد ایران، مورد تأئید قرارگرفت.

این تمهید با همکاری بانک ها و شرکت های برگزیده سوئیسی در همکاری با مقامات مربوطه آمریکایی ایجاد شده است. در مقابل بانک ها و شرکت های مشارکت نماینده در تمهید تجاری انسان محبت آمیز سوئیس، ریز اطلاعات، فعالیت ها و شرکای تجاری خود در ایران و معاملات اجرا شده با آن ها را به وزارت مالی سوئیس اعلام نمایند.

وزارت امور مالی سوئیس، این اطلاعات را راستی آزمایی نموده و در همکاری با وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا، اطمینان می یابد که تعهد کامل در معاملات به کار بسته شده باشد. به این جهت، وزارت امور مالی سوئیس همچنین اطلاعات دریافت شده از بانک ها و صادرنمایندگان را در اختیار وزارت خزانه داری آمریکا قرار خواهد داد.

نخستین پرداخت برای محموله ای از دارو به مقصد ایران در تاریخ 7 بهمن ماه 98 مورد موافقت نهاده شد. این محموله شامل داروهای مربوط به سرطان و نیز داروهای مورد احتیاج برای پیوند اعضاست که ارزش آن ها به 2.3 میلیون یورو می رسد.

مذاکرات درباره تمهید تجاری انسان محبت آمیز سوئیس، در حال تکمیل شدن است. وزارت امور مالی سوئیس به همراه وزارت امور خارجه این کشور و معاونت امور مالی بین المللی سوئیس، به طور فشرده از انتها سال 2018(زمستان سال 1397) مشغول کار بوده اند تا این سازوکار مالی انسان محبت آمیز به اجرا درآید.

شورای فدرال سوئیس اجرای تمهید تجاری انسان محبت آمیز سوئیس را در تاریخ 20 ژانویه 2020(برابر با 30 دی ماه 1398)، تصویب کرد.

بر اساس گزارش سفارت سوئیس در ایران، از زمانی که آمریکا در اردیبهشت 1397، از توافق هسته ای با ایران خارج شد و تحریم های یک جانبه خود را از سر گرفت، تامین کالای انسان محبت آمیز به مقصد ایران از سوی صادرنمایندگان سوئیسی به طور روزافزون سخت شده است. هرچند که چنین محموله هایی اساسا مشمول تحریم های ایالات متحده آمریکا نمی شوند اما به دلیل مخاطرات حقوق مرتبط با تحریم های آمریکا موسسات مالی به ندرت مایل هستند که پرداخت های مرتبط با ایران را انجام دهند. معدود کانال های باقی مانده پرداخت هم گران و هم پیچیده اند، چندان نیز قابل اعتماد نیستند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 749

به "واکنش رئیس کل بانک مرکزی در خصوص خبر راه اندازی کانال سوئیسی مبادله دارو و کالاهای کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رئیس کل بانک مرکزی در خصوص خبر راه اندازی کانال سوئیسی مبادله دارو و کالاهای کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید