7 فاکتور مهم که هنگام خرید شیشه شیر نوزاد باید در نظر بگیرید

به گزارش کی آنلاین، یکی از مهم ترین اقلامی که پس از بچه دار شدن حتما به آن احتیاج خواهید داشت شیشه شیر نوزاد است؛ اما با وجود تعداد زیادی شیشه های مختلف در بازار و بچه هایی که ترجیحاتی متفاوتی دارند، چگونه می توان بطری شیر مناسبی را انتخاب کرد؟ به همین دلیل چندین نکته ی مهم وجود دارد که با توجه به آن می توانید سلامت کودک خود را تضمین کنید. دقت داشته باشید که لوازم مخصوص بچه ها از جمله مواردی هستند که احتیاج به دقت و بینش خاصی در خرید دارند، چراکه هرگونه انتخاب اشتباهی می تواند اثرات جبران ناپذیری را به نوزاد تحمیل کند!

7 فاکتور مهم که هنگام خرید شیشه شیر نوزاد باید در نظر بگیرید

بنابراین، قبل از اینکه در فضای اینترنت یا راهروی فروشگاه های مخصوص نوزادان دست به جست و جو بزنید، باید بدانید که از وسیله مدنظر خود چه توقعی دارید. این راهنمای خرید جامع به شما یاری خواهد نمود که حداقل یک یا دو شیشه شیر باکیفیت و مناسب برای نوزاد را انتخاب و بخرید، پس تا سرانجام با خبرنگاران مگ همراه باشید!

انواع شیشه شیر از نظر جنس ماده سازنده

همانطور که احتمالا در بازار به چشمتان خورده است، شیشه های شیر نوزادان از مواد مختلفی همانند پلاستیک، سیلیکون، شیشه و فولاد ضد زنگ ساخته شده است. در این بخش انواع مختلفی از شیشه های شیر با توجه به جنس آن ها را معرفی و مزایا و معایب هر یک را آنالیز می کنیم.

1. شیشه شیر پلاستیکی (Plastic Bottles)

به طور کلی اغلب شیشه شیرهای نوزادان در بازار ایران از جنس پلاستیک ساخته شده اند که اتفاقا گزینه های خوبی برای استفاده روزمره نوزاد است؛ چراکه این مدل ها هم برای والدین ارزان قیمت و راحت اند و هم سبک وزن هستند و به راحتی با پرت کردن نوزاد به این ور و آن ور نمی شنمایند. با این حال، اگر قصد دارید که به طور منظم از بطری برای تغذیه نوزاد بهره ببرید، باید هر چند وقت یک بار آن را تعویض کنید.

به منظور درک زمان تعویض بطری بهتر است در پی نشتی، ترک، خراش، تغییر رنگ، ظاهر کدر یا بوی بد محصول باشید و بعد از مشاهده هر یک از موارد فوق آن را عوض کنید! یک گزینه عالی، در بین شیشه های شیر مختلف بازار محصولی با برند (ننوببی) Nanobébé است که در صورت یافتن مدل اصل آن می توانید با خیال راحت از آن برای فرزند خود بهره ببرید، هرچند که نمونه های داخلی و خارجی باکیفیت هم در کنار این برند وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

2. شیشه شیر شیشه ای (Glass Bottles)

در بین اغلب گزینه های خرید شیشه شیر، مدل های شیشه ای مایه آرامش خاطر والدین هستند، چراکه به طور طبیعی عاری از هرگونه مواد شیمیایی و سمی هستند، از مواد طبیعی ساخته شده اند و قابل شست وشو در ماشین ظرف شویی اند.

شیشه شیر شیشه ای نسبت به بطری های پلاستیکی خراش های کمتری بر می دارند و در هنگام شست وشو یا جوشاندن (به منظور ضدعفونی کردن)، می توانند دماهای بالا را تحمل نمایند. بعلاوه محصولات شیشه ای نسبت به تغییرات سریع دما مقاوم هستند. مزیت دیگر شیشه شیر شیشه ای این است که هیچ گونه آلودگی ای به شیر مادر یا شیر خشک داخل آن نفوذ نمی نماید. این مدل ها به ندرت احتیاج به تعویض دارند (مگر اینکه بشنمایند) و برای سال ها در کنار فرزند شما خواهند بود!

البته اگر شیشه شیر شیشه ای بادوام و محکم اند، اما سنگین و شکستنی هستند. بعلاوه ممکن است در زمان شست وشو سُر بخورند و بلغزند که برای رفع این مشکل، می توانید از پدها سیلیکونی محافظ، برای چسبندگی بهتر و محافظت در برابر شکستن بهره ببرید.

3. شیشه شیر سیلیکونی (Silicone Bottles)

امروزه شیشه شیرهای سیلیکونی به علت سبکی، شکستنی نبودن، انعطا ف پذیری و احساس راحتی بیشتر در زمان استفاده به گزینه هایی محبوب تبدیل شده اند. این دسته از محصولات از سیلیکون فودگرید ساخته شده اند و فاقد BPA هستند، گفتنی است که سیلیکون فودگرید (food-grade) کاملا پزشکی و بهداشتی است.

شیشه شیر سیلیکونی به اندازه شیشه استریل، سنگین یا شکستنی نیست، با این حال، به اندازه مدل های پلاستیکی متخلخل و مستعد لک هم نیستند. اگر در پی گزینه های ارزان تری نسبت به بطری های شیشه ای هستید اما همچنان مشخصه های ایمنی مانند غیر سمی بودن و طبیعی بودن کالا برای شما مهم است، بطری های سیلیکونی گزینه ای عالی برای شما و فرزند شما هستند!

4. شیشه شیر استیل ضدزنگ (Stainless Steel Bottles)

بطری های استیل و ضدزنگ غیرسمی، سبک وزن و بادوام هستند و همانند بطری های شیشه ای نمی شنمایند، بعلاوه آلودگی ها و مواد شیمیایی به راحتی وارد غذای کودک شما نمی گردد. البته این گزینه ها معمولا گران قیمت هستند! یکی دیگر از مواردی که این مدل ها چندان برای والدین مجذوب کننده نیست این است که نمی توان از بیرون دید که چه اندازه شیر یا شیر خشک در بطری استیل کودک وجود دارد؛ همین مساله هم عاملی برای اندازه گیری و آماده سازی شیر با دردسر بیشتری است!

بازگشت به لیست

7 نکته مهم برای خرید شیشه شیر نوزاد

در همین ابتدا لازم دانستیم که به شکلی جامع هفت نکته کلیدی برای خرید شیشه شیر نوزاد را به شما ارائه دهیم تا در نگاه اول بتوانید فاکتورهای مهم برای خرید را به خوبی در نظر داشته باشید!

1. توجه به متریال سازنده شیشه شیر

جدا از اینکه چه متریالی برای شیشه شیر کودک خود انتخاب می کنید، ایمنی و عاری بودن آن از مواد شیمیایی سمی و مضر (BPA (بیسفنول A)، فتالات، سرب و PVC) مساله بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

2. اهمیت شکل بطری شیر نوزاد

هنگامی که در بازار یا فروشگاه های آنلاین به انواع شیشه شیرهای بچه نگاه می کنید، متوجه می شوید که این دسته از محصولات در اشکال متنوعی وجود دارند، اما وجه تمایز مدل های مختلف با یکدیگر در چیست؟

  • شیشه شیر استاندارد؛ این مدل ها بطری های بلند، باریک و مستقیم هستند!
  • شیشه شیرهای پهن؛ این مدل ها معمولا کوتاه تر و پهن تر از مدل های استاندارد هستند؛ بعلاوه نوک سری آن ها اغلب کوتاه و پهن است تا به اندازه کافی به نوک سینه مادر شبیه باشد. گفتنی است که بطری های پهن راحت تر تمیز می شوند و نوزاد می تواند آن را زودتر از بقیه مدل ها در دست بگیرد!
  • شیشه شیر ضدنفخ یا زاویه دار؛ این بطری ها دارای گردنی خم هستند بنابراین شیر در پایین بطری جمع می گردد، درواقع چنین ساختاری به عدم ورود هوا به شیر و در نتیجه عدم نفخ کودک یاری می نماید. نقطه ضعف شیشه شیر ضدنفخ یا زاویه دار این است که ممکن است تمیز کردن آن چندان راحت نباشد!
  • شیشه شیرهایی به شکل سینه؛ این طراحی منحصر به فرد در این دسته از بطری ها اجازه می دهد تا شیر به سرعت خنک گردد و در نتیجه رشد باکتری ها در آن کاهش پیدا کند. بعلاوه سرعت و گرم شدن یکنواخت این محصول یاری می نماید تا افزایش دما باعث تخریب مواد مغذی شیر نگردد. شیشه شیرهایی به شکل سینه دو برابر سریع تر از بطری های دیگر گرم می گردد و تمیز کردن و سرهم کردن آن آسان است.

3. اندازه شیشه شیر نوزاد

وقتی صحبت از اندازه به میان می آید، بطری های نوزاد در دو اندازه ی کوچک (حدود 113 تا 142 میلی لیتر) و بزرگ (حدود 227 الی 255 میلی لیتر) دسته بندی می شوند. اندازه های کوچک شیشه شیر برای چند ماه اول زندگی نوزاد مناسب هستند. اما همان طور که نوزادان رشد می نمایند، مسلما شما به گزینه های بزرگ تر احتیاج خواهد داشت.

اگر قصد دارید که از همان روزهای اول کودک خود را به شیشه شیر عادت دهید و مرتب با بطری به او غذا دهید، برای صرفه جویی در هزینه ها بهتر است که از مدل های کوچک صرف نظر کنید و مستقیماً به سراغ بطری های بزرگ بروید. به خاطر داشته باشید که بعضی از بطری های بزرگتر دارای سَری هایی هستند که شیر را سریع تر خارج می نمایند؛ بنابراین قبل از خرید، سطح نوک یا سَری شیشه شیر را به دقت آنالیز کنید، به ویژه اگر قصد استفاده از شیشه شیرهای بزرگ تر برای نوزاد خود را دارید.

4. توجه به نوع سَری شیشه شیر نوزاد

به طور کلی، سَری شیشه شیر معمولا از لاتکس یا سیلیکون ساخته می گردد.

  • سَری لاتکس؛ سری های لاتکس نرم تر، ارزان تر و انعطاف پذیرتر از مدل های سیلیکونی هستند. با این حال، به اندازه سری های سیلیکونی بادوام نیستند و سریع تر فرسوده می شوند. بعلاوه در بعضی موارد ممکن است حاوی ماده سرطان زایی به نام نیتروزامین Nitrosamines باشند، نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که بعضی از نوزادان به لاتکس حساسیت دارند، بنابراین در زمان خرید باید تمام موارد یاد شده را به خوبی در نظر داشته باشید!
  • سَری سیلیکونی؛ سَری های سیلیکونی از سیلیکون فودگرید و بهداشتی ساخته شده اند و نسبت به مدل های لاتکس سفت تر، عاری از مواد سمی و بادوام تر هستند، به این معنی که عمر طولانی تری دارند.
  • سری های طبیعی؛ این نوع از محصولات سری هایی با مواد لاستیکی طبیعی، غیرسمی، نرم و انعطاف پذیر هستند و نسبت به دو مورد قبلی گران تراند.

5. توجه به شکل سَری بطری شیر نوزاد

سَری های شیشه شیر نوزاد را می توان در سه دسته اصلی در نظر گرفت که شامل موارد زیر است:

  • سَری های معمول (Traditional)؛ این نوع از سَری ها بلند و با پهنایی کم هستند.
  • سَری های پهن (Wide)؛ این مدل از سری ها کوتاه و پهن هستند و بسیار شبیه به سینه مادراند. به طور کلی نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است با این نوع از سری های شیشه شیر راحت تر باشند.
  • سری های ارتودنسی (Orthodontic)؛ سری های ارتودنسی به گونه ای طراحی شده اند که با شکل کام و لثه کودک شما مطابقت بالایی داشته باشند و به رشد دهان و هضم سالم در نوزاد یاری می نمایند.

اینکه آیا قصد شیر دادن به نوزاد خود را دارید یا خیر، عامل مهمی در انتخاب شکل شیشه شیر و سری آن است. در حالت ایدئال، اگر قصد شیردهی دارید، توصیه می گردد که شیشه شیر و سری آن را تا حد امکان شبیه به سینه انتخاب کنید!

6. مقدار خروج شیر از سَری

مقدار خروج شیر از سَری شیشه شیر نوزاد در سه سطح مختلف در بازار وجود دارد. سطح 1 در سری ها شامل خروج شیر به صورت آهسته، سطح 2، خروج شیر به صورت میانه و سطح 3 به شکل سریع است. به طور معمول، نوزادان تازه متولد شده و سالم احتیاج به جریان آهسته ای از شیر دارند، که سری های سطح 1 می تواند این احتیاج را رفع کند.

از طرفی اگر قصد شیردهی با سینه و با شیشه را دارید، توصیه می گردد سری هایی با جریان آهسته تر را انتخاب و بخرید؛ چراکه این مدل ها کاری که هنگام شیر دادن از سینه انجام می دهید را تقلید می نماید. یک نشانه خوب برای تست سری های شیشه شیر توجه به سرعت جریان آن است، اگر متوجه شدید که کودک شما دائما شیر در گلویش می پرد، احتمالا به علت سرعت بالای جریان آن است و باید با نمونه ای آهسته تر جایگزین کنید.

7. امکان تخلیه هوا در شیشه شیر

یکی از ویژگی های عالی که بعضی از شیشه ها یا سری ها به آن مجهز هستند قابلیت تخلیه هوا است که می تواند به کاهش قولنج، نفخ و گیجی در نوزادان یاری کند. گاهی چنین امکانی در شیشه های شیر نوزادان با قطعات اضافی همراه است، بنابراین این قطعات هم همانند دیگر بخش های شیشه شیر احتیاج به شستن، ضدعفونی کردن و مونتاژ دارد. در بعضی موارد هم هواکش یا دریچه هایی بر روی بطری یا سری وجود دارد که هوا را پشت شیشه نگه می دارند تا نوزادان آن را نبلعند، در چنین حالتی قی و گاز معده نوزاد کم می گردد.

بازگشت به لیست

امکانات اضافی مورد احتیاج در شیشه شیر نوزاد

بعضی از شیشه شیرها امکاناتی را ارائه می دهند که ممکن است به شما در تصمیم گیری خرید مدلی بهتر یاری کند و برای شما اغوانماینده باشد!

سهولت در تمیز کردن بطری

نوزادان تازه متولدشده در طول 24 ساعت، 8 تا 12 بار شیر می خورند؛ بنابراین باید به تعداد کافی شیشه شیر داشته باشید. اگر قصد دارید کودک خود را با شیر مادر یا شیر خشک (ولی به دور از سینه) تغذیه کنید، مسلما به تعداد زیادی شیشه شیر احتیاج خواهید داشت که دائما باید شسته و ضدعفونی شوند. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید به این موضوع دقت داشته باشید که بطری چند قسمت دارد و تمیز کردن هر قطعه چقدر آسان است، بعلاوه به این فکر کنید که آیا برای تمیز کردن بطری ها احتیاج به برس دارید یا خیر!

ظرفیت شیشه های شیر

همان طور که اشاره شد، در صورتی که چندین شیشه شیر داشته باشید، باید به طور مداوم آن ها را بشویید. بنابراین بهتر است گزینه هایی را بخرید که ظرفیت بالایی داشته باشند و خیلی کوچک نباشند، در چنین حالتی مجبور نیستید که همه بطری ها را با شیر پر کنید!

دوشیدن شیر به شکل مستقیم

اگر استفاده از شیردوش بخشی از روال شیردهی شماست، ممکن است برای شما مجذوب کننده باشد که مستقیماً شیر سینه خود را به شیشه شیر کودک خود پمپ کنید.

در این میان بعضی از بطری ها می توانند مستقیماً به شیردوش متصل شوند و به شکل دستی هستند در حالی که بعضی مدل ها با آداپتورهایی همراه هستند که کار دوشیدن شیر را برای شما راحت تر می نماید.

بازگشت به لیست

پرفروش ترین مدل های بطری شیر نوزاد در بازار ایران

در این قسمت به سراغ پرفروش ترین مدل های شیشه شیر نوزاد در بازار ایران می رویم تا با آگاهی و دقت نظر بیشتری خرید کنید!

ست نوزادی اونت مدل SCF301/01 مجموعه 6 عددی

ست نوزادی اونت مدل SCF301/01 محصولی هلندی، 6 تایی با درجه بندی و همراه با عملکرد ضدنفخ است که سری های آن از جنس سیلیکون (با سایز 2) است. جنس بطری های این ست شیشه شیرها پلی پروپیلن است و هر یک از بطری ها حدودا 200 گرم وزن دارد. ست نوزادی اونت مدل SCF301/01 برای رده 0+ مناسب و گنجایش آن 16 میلی لیتر است و همراه با 1 پستانک و 1 شیشه شور به بازار عرضه شده است.

آبمیوه خوری بیبی لند مدل 380 ظرفیت 300 میلی لیتر

بطری های بیبی لند مدل 380 با ظرفیت 300 میلی لیتر و عملکرد ضدنفخ گزینه ای مناسب برای اغلب والدین دارای بچه ها بالای 12 ماه است. آبمیوه خوری بیبی لند مدل 380 سری هایی از جنس سیلیکون دارد که با سایز 3 و فاقد BPA به بازار عرضه شده است. به طور کلی بدنه این بطری ها از جنس پلی کربنات بوده و به رنگ سرخابی شفاف است. بعلاوه در قسمت بالایی آن، یک درپوش تعبیه شده که به خوبی نی را پوشانده و نوشیدنی را در برابر هرگونه آلودگی ای محافظت می نماید.

شیشه شیر بیبی لند مدل 408 ظرفیت 150 میلی لیتر

شیشه شیر بیبی لند مدل 408 محصولی باکیفیت و ارزان قیمت است که با ظرفیت 150 میلی لیتر به بازار عرضه شده است. این کالا سری هایی از نوع ارتودنسی و سیلیکونی دارد که سایز آن 1 است. بعلاوه بدنه این محصول پلاستیکی و همراه با درجه بندی است. بی بی لند (Babyland) یکی از تولیدنمایندگان تجهیزات و لوازم سیسمونی و کودک است که محصولات گوناگونی خود را با کیفیت بالا و قیمت ارزان عرضه می نماید، بنابراین کالاهای این برند همواره می توانند انتخابی مناسب برای اغلب خانواده ها باشند.

شیشه شیر بیبی لند مدل 239 ظرفیت 80 میلی لیتر

شیشه شیر بیبی لند مدل 239 کالایی با کیفیت، ارزان قیمت و ضدنفخ است که تنها 80 میلی لیتر ظرفیت و 100 گرم وزن دارد. سَری این نوع شیشه شیر سایز 1 و از نوع معمولی است در حالی که جنس بدنه آن پلی پروپیلن است. گفتنی است که این شیشه شیر از برند بیبی لند برای رده سنی 0 الی 6 ماه محصولی متناسب است.

شیشه شیر چیکو مدل Nutural Feeling2 ظرفیت 250 میلی لیتر

اگر در پی کالایی با قابلیت استفاده در ماکروویو هستید، شیشه شیر چیکو مدل Nutural Feeling2 با ظرفیت 250 میلی لیتر، کالایی متناسب برای شماست. این نوع شیشه شیر با مشخصه های ارزشمندی از جمله عملکرد ضدنفخ، درجه بندی، سری سیلیکونی، بدنه پلی پروپیلن و مناسب برای رده ی سنی 2 ماه به بالا یکی از پرفروش ترین محصولات برند چیکو است.

شیشه شیر اونت مدل SCF030/17 ظرفیت 125 میلی لیتر

شیشه شیر اونت مدل SCF030/17 محصولی با سرشیشه های نرم و بافت مخملی است که می تواند احساس گرمای پوست مادر را برای کودک تداعی کند. سر پستانکی نصب شده روی شیشه با جریان یک قطره (نوزادی) است و با جنس سیلیکونی به بازار عرضه شده است. بعلاوه جنس بطری از پلی پروپیلن است و علاوه بر درجه بندی همراه با ظرفیت 125 میلی لیتر ساخته شده است. در کنار این موارد بطری SCF030/17 مشخصه های جالب توجه دیگری همانند امکان شست وشو در ماشین لباسشویی، قابلیت استفاده در ماکروویو و عملکرد ضدنفخ را دارد!

شیشه شیر بیبی لند کد 357 حجم 300 میلی لیتر

شیشه شیر بیبی لند کد 357 با حجم 300 میلی لیتر محصولی ارزان و از جنس پلی پروپیلن است که تنها 220 گرم وزن دارد. رده سنی این بطری شیر کودک 6 الی 18 ماه و سری آن معمولی و سایز 2 است.

شیشه شیر شی ار هی کد 01 ظرفیت 240 میلی لیتر

اگر در پی بطری شیری انعطاف پذیر، ارگانیک، بدون BPA، همراه با عملکرد ضدنفخ، فاقد مواد سمی، با قابلیت استریل کردن و همراه با امکان شست وشو با ماشین ظرف شویی هستید، ما به شما خرید شیشه شیر شی ار هی کد 01 با ظرفیت 240 میلی لیتر را توصیه می کنیم.

سری این نوع شیشه شیر از نوع ارتودونسی و از جنس سیلیکون طبیعی (تهیه شده از شیره درخت کاج) است و بدنه آن تا دمای 180 درجه را به منظور استریل کردن تحمل می نماید. گفتنی است که تمامی شیشه شیرهای این برند آنتی کولیک است و سری آن تا حد امکان به سینه مادر شبیه است که همین مساله هم باعث راحتی بیشتر کودک در زمان خوردن شیر می گردد.

شیشه شیر اونت کد 033/37 گنجایش 260 میلی لیتر بسته 3 عددی

اگر در پی ست شیشه شیر هستید، شیشه شیر اونت کد 033/37 با گنجایش 260 میلی لیتر از جمله انتخاب های مناسب برای خانواده هایی با بچه ها 4 الی 8 ماه است. این مجموعه از شیشه شیرها بدنه ای از جنس پلی پروپیلن دارند و سری های آن سایز 2 و سیلیکونی است. شیشه شیر اونت کد 033/37 گنجایش 260 میلی لیتر بسته 3 عددی همراه با دروش مخصوص به بازار عرضه شده است و یکی از کالاهای باکیفیت و پرفروش در سایت خبرنگاران است.

شیشه شیر اونت مدل SCF694/27 ظرفیت 260 میلی لیتر بسته 2 عددی

شیشه شیر اونت مدل SCF694/27 محصولاتی با سری سیلیکونی، سایز یک و به شکل بادامی است که برای نوزادان بالای 1 ماه انتخابی مناسب به شمار می رود. این مجموعه دو تایی از شیشه شیرها ظرفیتی 260 میلی لیتری دارد و بدنه آن ها با درجه بندی و درپوش همراه شده است.

بازگشت به لیست

جمع بندی

در سرانجام این راهنمای خرید ذکر دو نکته به عنوان حسن خطام ضروری است. اول اینکه اگر سعی کنید در هنگام انتخاب و خرید شیشه شیر به سراغ مدل های دسته دار بروید؛ چراکه در چنین حالتی لازم نیست که همواره خودتان شیر را در دهان نوزاد بگذارید، بلکه خودش به تنهایی می تواند شیشه را با دو دستش بگیرد و شیر را در دهانش قرار دهد. نکه دوم اینکه به رنگ و ظاهر مجذوب کننده بطری توجه داشته باشید، زیرا هر چقدر شیشه انتخابی شما دارای طرح و نقش رنگی رنگی باشد، توجه نوزاد (البته 4 ماه به بالا) بیشتر به آن جلب می گردد و به خوردن شیر تمایل بیشتری نشان می دهد!

منبع: baby chick

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2152

به "7 فاکتور مهم که هنگام خرید شیشه شیر نوزاد باید در نظر بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فاکتور مهم که هنگام خرید شیشه شیر نوزاد باید در نظر بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید