محلول ایرانی نگهدارنده قرنیه رونمایی شد

به گزارش کانلاین، همزمان با افتتاح اولین پژوهشکده چشم و علوم بینایی در کشور، از محلول نگهدارنده قرنیه رونمایی شد.

محلول ایرانی نگهدارنده قرنیه رونمایی شد

دکتر علیرضا زالی در مراسم افتتاحیه پژوهشکده چشم و علوم بینایی و رونمایی از محلول نگهدارنده قرنیه که امروز در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار گردید، گفت: اساس تحول ساختاری پژوهش ماحصل اهتمام همه محققین در بیمارستان شهید لبافی نژاد و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه است که موجب شد بسیار مدبرانه با بازمهندسی مطلوب در عرصه بسط تشکیلات پژوهشی شاهد دستیابی به این افتخار در عرصه ملی باشیم.

وی اعلام نمود: امروزه حرکت نوینی در عرصه چشم پزشکی در کشور شروع شده که این جهت شتابان و تحول آفرین، ارزنده و ستودنی است و دستاوردهای سترگی را نیز در پی خواهد داشت. نقش بیمارستان لبافی نژاد و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه در این حرکت بی بدیل و تاریخی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به لزوم توجه به حوزه چشم پزشکی در ایران، در تمامی جنبه های کاربردی، علمی و انتقال مفاهیم نوین به متن جامعه، تاکید نمود: کشور ما در میان کشورهای حوزه مدیترانه شرقی جزو کشورهایی با نرخ بالای کم بینایی و نابینایی است. بر اساس پیش بینی ها در ایران بیش از 30 هزار کودک نابینا وجود دارد که سالانه بالغ بر 7 هزار و 500 مورد به این رقم اضافه کرده می گردد.

زالی با بیان اینکه بیشترین میزان اختلال بینایی در کشورهای در حال توسعه گزارش می گردد، ادامه داد: این آمار در حالی است که بالغ بر 45 تا 50 درصد کم بینایی و نابینایی در کشور، قابل پیشگیری است. در حوزه سالمندی نیز معضلات چشمی کیفیت زندگی افراد را با چالش روبه رو می نماید، البته بخش قابل توجهی از این معضلات قابل درمان هستند.

وی گفت: در تناسب با تغییر الگوی زندگی ایرانیان باید بدانیم بیماری های چشمی رو به افزایش است. پیش بینی ما این است در سالهای آینده بیش از 8 تا 9 میلیون بیمار کاتاراکت دریافت کننده خدمات در کشور باشند، این آمار نتیجه تغییر سبک زندگی مردم خواهد بود. از طرفی بعد از عوارض پوستی، عوارض چشمی دومین مخاطره قابل توجه شغلی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بیش از 60 درصد افرادی که به گلوکوم یا آب سیاه چشم مبتلا هستند از بیماری خود خبر ندارند، ادامه داد: بیش از هر زمان دیگر در کشور احتیاج به شناخت اپیدمولوژیک بیماری های چشمی حس می گردد.

زالی در ادامه بر لزوم پیشروی پژوهشکده چشم و علوم بینایی در بروندادهای پژوهشی و افزایش آگاهی مردم به خصوص در حوزه مدارس تاکید نمود.

وی گفت: یکی از افتخارات در کشور انجام سالانه نزدیک به 7 هزار پیوند قرنیه بوده که بالغ بر 94 درصد با موفقیت همراه است. بر اساس طبقه بندی سازمان بهداشت جهانی، تعداد اعمال جراحی کاتاراکت و پیوند قرنیه دو شاخص برای پیشرفت علم چشم پزشکی در کشورهاست که ایران بدون هیچ شائبه ای جزو برترین کشورهاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اهمیت نگهداری صحیح قرنیه پیوندی به علت زمان طولانی جابه جایی آن، گفت: نگهداری از قرنیه برای انجام جراحی پیوند با محلول های گران و های تکنولوژی خارجی امکان پذیر بود که به علت تحریم ها و در دسترس نبودن مواد اولیه برای فراوری آن، این تهدید به فرصت تبدیل شد و نمونه داخلی با کوشش دانشمندان فراوری شد. ساخت این محصول با تکنولوژی بالا و پیچیده دستاورد ارزشمندی است.

زالی گفت: یکی دیگر از افتخارات مرکز تحقیقات چشم دانشگاه حفظ صندلی همکاری بین المللی با سازمان بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی برای سالیان متمادی است. در چنین شرایطی، این دستاوردها نشان از غنای علمی دارد که باید ثبت و ضبط گردد.

وی بر لزوم استفاده مناسب از فناوری های حوزه چشم پزشکی و فراوری محصولات فناورانه با به کارگیری از امکانات این پژوهشکده اشاره نمود و اضافه کرد: در سال های اخیر طب بازساختی در علوم پزشکی به ویژه حوزه بیماری های چشمی بسیار پیشرفت داشته است و پژوهشکده چشم و علوم بینایی هم در این جهت قرار گرفته است. این رویکرد نویدبخش اتفاقات خوبی در درمان عارضه های لاعلاج و صعب العلاج خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: جای خالی انجام تحقیقات در زمینه اختلالات چشمی ناشی از کرونا در سطح جهانی بسیار حس می گردد. پیش بینی ها نشان می دهد، چشم بیش از هر زمان دیگری باید عامل پذیرش ویروس شناخته گردد.

وی گفت: یکی از چالش هایی که مغفول می ماند، ظهور عوارض چشمی بعد از مراقبت ویژه بیماران است. پژوهشکده چشم و علوم بینایی باید گایدلاین مناسبی برای بخش های ICU بیمارستان ها تهیه کند تا از بروز این عوارض جلوگیری گردد.

رشد 5 برابری کیفیت پژوهش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی سالهای اخیر

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم با اشاره به ضرورت راه اندازی پژوهشکده چشم و علوم بینایی، اظهار کرد: در سال 96 به دنبال ترسیم نقشه تمایز دانشگاه، کوشش برای مرتفع کردن قله های پژوهشی با تکیه بر تمایزات گروه ها، مراکز و دانشکده ها شروع و لزوم پیوست علوم بالینی با دانش مولکولی و ژنتیک، منجر به خلق پژوهشکده چشم و علوم بینایی شد.

وی این پژوهشکده را اولین پژوهشکده چشم و علوم بینایی در کشور اعلام نمود و گفت: راه اندازی این پژوهشکده به سرعت در شورای گسترش پیگیری شد. در آینده نزدیک قرار است پژوهشکده اورولوژی را نیز راه اندازی کنیم.

زرقی با اشاره به روزهای پرترافیک پژوهشی دانشگاه، عنوان نمود: در سال 92، فراوریات دانشگاه هزار مقاله گزارش شده که این میزان در امسال به 4 هزار مقاله رسیده است. همچنین از لحاظ کیفی نیز، در حوزه پژوهشی رشد 5 برابری داشته ایم.

وی از انتشار 386 مقاله کاربردی در زمینه کرونا اطلاع داد و اضافه کرد: در دانشگاه تهدیدها به فرصت های پژوهشی تبدیل شد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فراوری محلول نگهدارنده قرنیه برای اولین بار در کشور را نتیجه جهت گیری پژوهش ها به سمت پژوهش های کاربردی دانست و گفت: این محلول تکنولوژی فوق العاده پیچیده و ماندگاری بالایی دارد و فراوری آن افتخار مبارکی است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1341

به "محلول ایرانی نگهدارنده قرنیه رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محلول ایرانی نگهدارنده قرنیه رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید