دستکاری در ماسک

به گزارش کی آنلاین، عصر پنجشنبه 26 فروردین، اپلیکیشن ماسک (سامانه رسمی اعلام شرایط روزانه رنگ بندی شهر ها از بابت شیوع کرونا) 63 شهر در 19 استان کشور را با رنگ سیاه معین کرد. به استناد نقشه ای که عصر پنجشنبه، در سامانه ماسک منتشر شد، 63 شهر در استان های خراسان شمالی، بوشهر، فارس، یزد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، اصفهان، لرستان، ایلام، مرکزی، خوزستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد و تمام شهر های استان سمنان، به دلیل افزایش صعودی آمار ابتلا و بستری و فوت روزانه مبتلایان کرونا در شرایط سیاه قرار گرفتند.

دستکاری در ماسک

اعتماد در ادامه نوشت: بعدازظهر جمعه 27 فروردین، کمتر از 24 ساعت، هم این تغییر رنگ و تغییر شرایط شهر ها توسط معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تکذیب شد، هم سامانه ماسک به مدت چند ساعت از دسترس کاربران خارج شد. عصر جمعه، سامانه ماسک، نقشه جدیدی از شرایط رنگ شهر های کشور منتشر کرد. در نقشه جدید، هیچ رنگ سیاهی وجود نداشت.

رنگ هایی که مرعوب نفوذ می شوند

ابتدای سال گذشته، مسوولان شهری و حوزه سلامت، به شهروندان توصیه کردند که برای اطلاع از آخرین شرایط گردش نقطه به نقطه ویروس کرونا و برخی اطلاع رسانی های مرتبط با کووید 19 و از جمله احتمال آلودگی خود یا اطرافیان شان به ویروس کرونا، اپلیکیشن ماسک را بر گوشی های تلفن همراه نصب کنند. در برخی استان ها همچون اصفهان و مرکزی، مدیران ادارات دولتی ملزم به نصب سامانه ماسک برای تشخیص آلودگی مراجعان از طریق اسکن کارت ملی و انطباق با گزارش های دریافتی این سامانه شدند.

بنا به توضیحاتی که در صفحه اول این سامانه منتشر شده، ماسک، محصول تلاش جمعی از محققان ایران و از جمله، استادان، دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر، دارندگان مدال المپیاد های جهانی ریاضی وکامپیوتر، متخصصان علوم پزشکی و ویروس شناسی است.

تیم ماسک، در صفحه اول این سامانه، در توضیح میزان صحت اطلاعات منتشره و همچنین نقشه های روزانه از شرایط شیوع ویروس کرونا درکشور اعلام می کند: نقشه ابتلا به کرونا در این سامانه، براساس آخرین داده های رسمی دریافتی از وزارت بهداشت درباره بیماران و محل تقریبی زندگی و ترددشان براساس داده های اپراتور های تلفن همراه ترسیم می شود.

نقشه های ماسک مبتنی بر محل مبتلایان است. از آنجایی که محل زندگی مبتلایان یا رفت و آمد آن ها توسط وزارت بهداشت ثبت نمی شود و محل تقریبی زندگی و تردد مبتلایان براساس داده های اپراتور های تلفن همراه ترسیم می شود، داده نقشه ها ممکن است با خطا همراه باشد. علت این امر آن است که ممکن است اپراتور های وارد کننده اطلاعات در سامانه های وزارت بهداشت داده ها را به درستی وارد نکنند یا اینکه مبتلایان، داده های درستی از خود به اپراتور ها ارایه ندهند.

در ادامه توضیحات مندرج در صفحات این سامانه، تاکید شده: این نرم افزار، از سوی وزارت بهداشت، به عنوان تنها اپلیکیشن مورد تایید وزارت بهداشت معرفی شده و نقشه های تهیه شده توسط تیم ماسک هم علاوه بر آنکه مورد استفاده وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار می گیرد، مبنایی برای تقسیم شهرستان ها به رنگ سبز، سفید، زرد و قرمز است.

در شرایطی که آغاز و سرانجام محدودیت های قبلی فاصله گذاری، به صورت سراسری و همزمان در سراسر کشور و بدون لحاظ کردن نرخ متفاوت بیماری در شهر ها بود، تیم ماسک توانست این ایده را مطرح و با حمایت معاونت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مصوب کند که بازگشایی ها در هر شهر، باید با توجه به میزان شیوع بیماری در هر منطقه انجام شود. این ایده، اساس طرح طبقه بندی شهرستان ها به سفید، زرد و قرمز بود.

سامانه ماسک، زیرنظر علیرضا رییسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا فعال است؛ رییسی، روز های سرانجامی دی ماه سال گذشته و در ایامی که هنوز تعداد مرگ های روزانه کووید 19 در کشور، سه رقمی بود، از کرسی سخنگویی ستادی که باید برای مقابله با کرونا درکشور سیاستگذاری کند، با انتقاد از صدور خودسرانه مجوز برگزاری نماز جمعه در قم، خطاب به چهره های قدرتمند ذی نفوذی که در راستا مخالف تاکیدات و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت قدم برمی داشتند، گفت: حتما شاهد پیک جدیدی از بیماری کرونا در قم خواهیم بود!

هیچ گونه پروتکلی در قم رعایت نشده است؛ نه در نماز جمعه ای که برگزار کردند این پروتکل ها رعایت شد و نه بسیاری از افراد ماسک دارند، فقط 30 درصد نمازگزاران از ماسک استفاده کرده اند. مردم در صف ایستادند و قطعا ما دچار بیماری خواهیم شد و کسانی که با این بی مبالاتی، این برنامه ریزی ها را می کنند بدون تعارف مسوول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند.

به دنبال این انتقاد، هجمه شدیدی از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، قرارگاه حوزوی انقلاب اسلامی، وابستگان و حامیان برخی افراطیون سیاسی علیه علیرضا رییسی آغاز شد و معترضان، با جمع آوری امضا و طومارنویسی، خواستار عزل و محاکمه این مقام مسوول به اتهام قم هراسی شدند. دو بار عذرخواهی رییسی از مردم قم، علما، امامان جمعه و آیات عظام استان قم، در آن حد کفایت کرد که هفته های پس از آن، باز هم به عنوان سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به دولت و نظام، گزارش بدهد و از فقدان هماهنگی و همراهی ها، انتقاد کند.

حالا، سامانه ای که زیرنظر علیرضا رییسی؛ معاون بهداشت و سخنگوی ملی مقابله با کرونا فعال است، در دومین روز از ماه مبارک رمضان، نقشه ای با نشان گذاری هشداری درباره سیاه شدن شرایط 63 شهر کشور منتشر می کند آن هم در حالی که هفته های آغازین امسال، برخی مذهبیون و اصولگرایان افراطی، مسوولان وزارت بهداشت را به دلیل اعلام ممنوعیت برگزاری مراسم عمومی در ماه رمضان در مناطق و شهر های در شرایط قرمز و نارنجی، به شدت مورد انتقاد قرار دادند و دامنه زیر سوال بردن نگرش و منطق مجریان و ناظران این محدودیت ها تا آنجا پیش رفت که وزیر بهداشت و قائم مقامش، به سوال برانگیز ترین شکل قابل تصور، از تاکیدات خود عقب نشینی کرده و به جای همه آنچه پیش از این می گفتند، فهرستی از لطفا و بهتر است و توجه کنید و رعایت کنید تهیه و منتشر کردند.

هک شد یا وادار به تکذیب شدید؟

ابتدای هفته گذشته، وزیر بهداشت با ابراز نگرانی شدید از شدت گردش ویروس در کشور، هشدار داد که در روز های آینده و هفته های پیش رو، نقشه کرونای کشور از قرمز به سمت سیاه خواهد رفت.

نقشه ماسک، روز پنجشنبه اعلام می کرد که هشدار وزیر بهداشت، حالا و در 63 نقطه کشور، قابل مشاهده است. به دنبال انتشار این نقشه در سامانه ماسک مسوولان دانشگاه های علوم پزشکی در برخی استان های دارای مناطق سیاه هم، نمایش این سامانه را تایید کردند و از جمله فرهاد ابول نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، ضمن اعلام تبدیل شرایط شهر های اهواز و آبادان از قرمز به سیاه، گفت که اعلام رنگ سیاه برای یک شهر، شاخص جدید تعیین شده توسط ستاد ملی مقابله با کروناست و معادل بستری روزانه 12 نفر به ازای 100 هزار نفر جمعیت یک شهر و برابر با فوق خطر است.

روز پنجشنبه، پیمان نامدار؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم با ابراز نگرانی از رکورد شکنی شدت ابتلا به دلیل افزایش 50 درصدی بستری ها، گفت: شاخص ریسکی که رنگ بندی استان ها براساس آن اعلام می شد عدد 4 بود که حالا در برخی استان ها و از جمله، استان قزوین، به عدد 28 رسیده و شرایط ما، از قرمز به سیاه تبدیل شده است.

ظهر دیروز؛ چند ساعت بعد از همه این اتفاقات، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، سیاه شدن شرایط 63 شهر را تکذیب و با اعلام تلویحی، از سامانه ماسک هم سلب اختیار کرد و گفت: رنگ سیاه و فوق قرمز در رنگ بندی کرونایی به این معنا بوده که شرایط قرمز است، اما شاخص آمار ابتلا و بستری کرونا بیش از قرمز است؛ مبنای اعلام رنگ، ستاد ملی مقابله با کروناست و رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد. باید رنگ بندی اعلام شده ستاد ملی مقابله کرونا که از سوی وزارت کشور به استانداری ها ابلاغ می شود، ملاک قرار گیرد.

بعد از اظهارات رییسی، اگر به سامانه ماسک مراجعه می کردید، صفحه ای با این پیام روی مانیتورکامپیوتر می آمد: سرور اصلی وب سایت مورد نظر شما در دسترس نیست. سرور اصلی سایت mask.ir هم اکنون از دسترس خارج شده و نمی تواند به درخواست شما پاسخ بدهد.

بعد از چند ساعت، سامانه ماسک در دسترس قرار گرفت در حالی که آخرین گزارش روزانه هم از وب سایت حذف شده بود.

مجموع این اتفاقات؛ ماقبل و مابعد انتشار یک نقشه را می توان چنین تحلیل کرد که یا سامانه ماسک به دستور برخی افراد خاص، هک شده تا مقاصدی فعلا نامعلوم را به سرانجام و نتیجه برساند که در این صورت، حتما رییسی، لابه لای تکذیب موکد سیاه شدن شرایط 63 شهر، حتما به این اتفاق هم به عنوان یک برگ برنده اشاره می کرد همان طورکه اعلام حذف اپلیکیشن از مرورگر GOOGLEPLAY به دلیل تاثیرات جهانی تحریم ایران هم، به زعم مسوولان وزارت بهداشت، یک اتفاق میمون و مبارک و مابه ازای تلاش جوانان ایرانی بود.

اما اتفاقات دو روزگذشته، فاصله زیادی با هشدار های وزیر بهداشت ندارد؛ هشدار هایی پرقوت درباره سیاه شدن شرایط برخی مناطق کشور در روز های هفته جاری. اگر به شرایط زمانی هم توجه کنیم، فرض هک شدن سامانه از رنگ و لعاب می افتد و فاصله حدسیات با دستور و تاکید و اخطار و توبیخ کمتر و کمتر می شود، چون انتشار نقشه ای با 63 نقطه سیاه، آن هم در دومین روز از ماه رمضان، در معنا و در عمل، باید مجوزی باشد برای اجرای محدودیت های هرچه بیشتر از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اما اتفاقات دو روز اخیر، حالا این پیام تلخ را مخابره می کند که ستاد ملی مقابله با کرونا، مارگزیده ای است که جرات و اختیاری برای هیچ تحرک جسورانه ندارد.

تبعات گزشی دردناک از سوی مهاجمی با هویت پنهان، حتی زحمات ده ها محقق نخبه این کشور را هم به فنا داد. امروز، به دنبال نمایشی کذب و اعمال جبراز سوی منبعی نامعلوم، تاریخ مصرف تنها سامانه ای که صادقانه، مردم را از شرایط دقیق و بی حاشیه شیوع کووید 19 درکشور آگاه می کرد هم، برای اذهان عمومی تشنه صداقت، به سرانجام رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1594

به "دستکاری در ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستکاری در ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید