آخرین شرایط رتبه بندی معلمان، آیا فوق العاده ویژه برای فرهنگیان اعمال می گردد؟

به گزارش کی آنلاین، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در صورت تصویب شورای حقوق و دستمزد و هیأت دولت، فوق العاده ویژه معلمان اعمال و به معلمان تعلق خواهد گرفت، گفت: فوق العاده ویژه در سال گذشته به کارکنان درمان و با شرط تأمین منابع به وسیله دستگاه، پرداخت شد.

آخرین شرایط رتبه بندی معلمان، آیا فوق العاده ویژه برای فرهنگیان اعمال می گردد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در تشریح طرح رتبه بندی معلمان، اظهار کرد: یکی از مهم ترین وظایف و مسؤولیت های آموزش و پرورش، کوشش برای ایجاد شرایط بهتر برای فرهنگیان در راستای افزایش معیشت و ارتقای منزلت معلمان است که این کوشش به صورت همیشگی است و در تمامی روزهای کاری پیگیر این مسأله هستیم.

وی با بیان اینکه فرهنگیان به اطلاعات و اخبار نادرست و یا بعضاً اشتباه توجه ننمایند، گفت: این روزها بحث رتبه بندی به اسم مطالبه بسیار مهم فرهنگیان در دستور کار آموزش و پرورش بوده است.

حاجی میرزایی اضافه نمود: در دو نوبتی که رتبه بندی اجرا شد، از ظرفیت امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده شد که این ظرفیت ها بعدا ً برای عموم کارکنان دولت تعمیم پیدا کرد، عملاً ارزش رتبه بندی را تضعیف کرد، بنابراین احتیاجمند طراحی امتیاز ویژه و متمایزی برای فرهنگیان بودیم.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: امتیازاتی برای تمام کارکنان دولت طراحی شده است و طبیعی هست که فرهنگیان هم مانند سایر کارمندان دولت، از آن بهره مند باشند؛ رتبه بندی امتیاز جداگانه ای است و هدف آن ارتقای صلاحیت های حرفه ای و شایستگی های شغلی معلمان است.

وی گفت: رتبه بندی در صدد است که به معلمان خلاق، کوششگر و مسؤولیت پذیر، موقعیت های بهتری ببخشد و منزلت آنان را ارتقا دهد و انگیزه آنان را برای افزایش توانمندی هایشان افزایش دهد.

حاجی میرزایی گفت: معلمان با مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دارای صلاحیت ها و توانایی های یکسان نیستند و رتبه بندی می خواهد معلمان را متناسب با ظرفیت ها و تحرک علمی شان، شبیه قوانین دانشگاه ها، رتبه بندی کند. در دانشگاه مراحل مختلفی که یک استاد طی می نماید و از مرحله مربی تا استادی، متناسب با فعالیت هایی است که انجام می دهد، امتیازانی کسب می نماید.

وی گفت: با موافقت هیأت دولت، لایحه رتبه بندی فرهنگیان تهیه شد و این لایحه بر اساس مشخص صلاحیت های معلمان است که در این صورت معلمان دارای امتیازات مختلفی خواهند شد؛ اما هدف رتبه بندی امتیازبندی نیست بلکه ارتقای صلاحیت ها و شایستگی های معلمان است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در دولت به علت اهمیت موضوع رتبه بندی و به علت اینکه در طی سال های گذشته این کار به نحو کامل انجام نشده بود، لایحه رتبه را خارج از مراحل در دستور کار قرار داد و در سال گذشته لایحه رتبه بندی معلمان را به مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

وی افزود: در مجلس به علت توجه ویژه نمایندگان به جامعه فرهنگیان بلافاصله درخواست اولویت شد، در دستور کار مجلس نهاده شد و کلیات آن با رأی کم نظیر و قاطع نمایندگان مجلس تصویب شد و اکنون در اختیار کمیسیون آموزش است تا اجزای آن مورد آنالیز قرار گیرد و در شور دوم و تصویب نهایی تقدیم صحن مجلس شورای اسلامی گردد.

حاجی میرزایی با اشاره به زمان اجرای لایحه رتبه بندی گفت: اجرای رتبه بندی از ابتدای فروردین 1400 پیش بینی و منابع مورد احتیاج بر اساس این لایحه در بودجه 1400 اختصاص داده شده است؛ بنابراین پس از تصویب و ابلاغ این قانون به آموزش و پرورش، بلافاصله دستورالعمل اجرایی آن را به دولت تقدیم خواهیم کرد و امیدواریم سریع تر بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

وی در خصوص مطالباتی که پس از سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه در بین فرهنگیان و در خصوص فوق العاده ویژه شکل گرفت، گفت: فوق العاده ویژه در 8 سال دولت و به صورت امتیاز ویژه ای که 50 درصد آن به کارکانان دولت پرداخت گردد، انجام نشده است و در سال گذشته به طور ویژه برای کارکنان بخش درمان به علت مسؤولیت سنگینی که در شرایط کرونا داشتند و بعلاوه به صورت هیأت امنایی اداره می شوند و با این شرط سازمان برنامه که منابع اقتصادی ناشی از اجرای فوق العاده ویژه را خودشان تهیه نمایند، موافقت شده است. برای مابقی کارکنان دولت پیشنهادی از طرف سازمان امور اداری و استخدامی به دولت تقدیم شده و در دستور کار است و در صورت تصویب در شورای حقوق و دستمزد و دولت اجرایی خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: با تمام وجود پیگیر هستیم و کوشش می کنیم تا این اقدام اجرایی گردد و فرهنگیان مطمئن باشند که در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1721

به "آخرین شرایط رتبه بندی معلمان، آیا فوق العاده ویژه برای فرهنگیان اعمال می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط رتبه بندی معلمان، آیا فوق العاده ویژه برای فرهنگیان اعمال می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید