مالک نمی تواند مستاجر را بیرون کند ، لیست خانه های خالی تا مرداد به سازمان امور مالیاتی می رود

به گزارش کی آنلاین، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا، اگر مالک بخواهد بیش از سقف معین شده، اجاره بها را افزایش دهد مستاجر می تواند نپذیرد و صاحبخانه حق اخراج او را ندارد.

مالک نمی تواند مستاجر را بیرون کند ، لیست خانه های خالی تا مرداد به سازمان امور مالیاتی می رود

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده در مصاحبه با ایسنا اظهار کرد: مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد سقف افزایش سالیانه نرخ اجاره بها در تهران به میزان 25 درصد، در کلانشهرها 20 درصد و در سایر شهرها 15 درصد حکم قانون را دارد و لازم الاجرا است. در این خصوص تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده و مالک نمی تواند قانون را نقض کند.

وی اضافه نمود: اگر مالک بیش از مقدار مشخص شده قصد افزایش نرخ اجاره را داشته باشد و مستاجر نپذیرد یا باید چک را اجرا بگذارد یا حکم تخلیه بگیرد که این دو قابلیت اجرا در محاکم قضایی ندارد، لذا مستاجر در این فرآیند دست بالا را خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که در دولت های نهم و دهم نیز چنین بخشنامه ای به تصویب رسید که چندان قابلیت اجرا نیافت، اعلام نمود: در آن دوره قوه قضاییه حکم تخلیه را صادر می کرد اما عظیمترین اهرم اجرایی مصوبه فعلی این است که قوه قضاییه حکم تخلیه برای پرونده هایی که مطابق قانون جلو برود را صادر نمی نماید. مالک می تواند تا 25 درصد افزایش دهد اگر گفت 26 درصد مستاجر می تواند تخلیه نکند.

محمودزاده با تاکید بر این که مصوبه ستاد ملی کرونا درخصوص سقف افزایش اجاره بها صندلی قانونی دارد و لازم الاجرا است، گفت: بر این اساس دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه الزامی است. پیش از این دیوان عدالت اداری به این دلیل کد رهگیری را رد نموده بود که قانونی در این زمینه وجود نداشت اما الان قانون دارد.

وی با هشدار به کسانی که اقدام به انعقاد قراردادهای دست نویس می نمایند، اظهار کرد: اگر قراردادی کد رهگیری نداشته باشد قابلیت رسیدگی قضایی هم ندارد. یعنی هم مالک و هم مستاجر ریسک عظیم می نمایند. متاسفانه بعضا افرادی که در بازار مسکن منافع دارند نمی گذارند مردم به اهمیت کد رهگیری پی ببرند. یکی از موارد مصوبه ای که مجلس در سال گذشته داشت که اسناد غیررسمی قابلیت رسیدگی قضایی ندارد همین است که اگر قولنامه ای بدون کد رهگیری داشته باشید قابلیت طرح در محاکم قضایی را نخواهد داشت.

لیست خانه های خالی تا مرداد به سازمان امور مالیاتی می رود

معاون وزیر راه و شهرسازی، یکی از فواید طرح مالیات بر خانه های خالی را مکملی برای اجرای سقف افزایش نرخ اجاره دانست و گفت: مکلف شده ایم تا مردادماه لیست خانه های خالی را به سازمان امور مالیاتی بدهیم. بازخوردی که قبل از اجرای این طرح دریافت نموده ایم نشان می دهد طی یک ماه گذشته میزان عرضه فایل های اجاره افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به زمان مشابه سال قبل داشته که نشان می دهد هشدارهای مالیاتی باعث حرکت در مالکان شده است. این سیاست در همه حوزه های بازار مسکن اعم از خرید و فروش و اجاره، دیر یا زود تاثیر می گذارد.

محمودزاده تاکید نمود: سیاست هایی که وزارتخانه اعمال می نماید سیاست های واقعی است و پوپولیستی نیست. اگر ادامه پیدا کند انشاالله مسائل بازار مسکن و زمین به تدریج حل می گردد.

وی درباره مالیات بر عایدی سرمایه نیز گفت: اهتمام ویژه ای در دولت و مجلس برای مالیات بر عایدی سرمایه ایجاد شده و همه دنبال تحقق این موضوع هستند و به زودی اخبار خوبی در این زمینه شنیده خواهد شد. هیچ دلیلی برای انجام نشدن قوانین مالیاتی در حوزه مسکن وجود ندارد و حتما این اتفاق می افتد.

هشتم تیرماه 1399 رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی کرونا بیان کرد: مقرراتی گذاشتیم که اضافه اجاره بها در تهران بیش از 25 درصد، در کلانشهرها بیش از 20 درصد و در سایر شهرها بیش از 15 درصد ممنوع باشد. این میزان اجاره بها تا زمانی که وزرات بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ تا سه ماه بعد می توانند با توافق جدید با هم زندگی نمایند. یعنی سه ماه هم بعد از سرانجام کرونا زمان دادیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1055

به "مالک نمی تواند مستاجر را بیرون کند ، لیست خانه های خالی تا مرداد به سازمان امور مالیاتی می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالک نمی تواند مستاجر را بیرون کند ، لیست خانه های خالی تا مرداد به سازمان امور مالیاتی می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید