خبرنگاران کرونا و خطر رشد پوپولیسم در اروپا

به گزارش کی آنلاین، تهران- خبرنگاران- نحوه مواجهه اروپایی ها با کرونا امروز این سوال را برای ناظران مسائل بین المللی ایجادکرده است که این نهاد و نماد چندجانبه گرایی و منطقه گرایی چه تاثیری در مقابله اعضا با تهدیدهای نوپدید جهانی می تواند داشته باشد و اعضا چقدر می توانند به حمایت های آن متکی باشند.

خبرنگاران کرونا و خطر رشد پوپولیسم در اروپا

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

تاثیرات مخرب کرونا بر اقتصاد اتحادیه اروپا امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه را نگران نموده است. او هشدار داده که رهبران اروپا باید رویکردی مناسب در مقابله با کرونا داشته باشند وگرنه شرایط فعلی می تواند شانس پوپولیست ها را برای پیروزی در انتخابات آینده افزایش دهد.

مکرون در گفت وگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت اتحادیه اروپا باید تصمیم بگیرد آیا زمان اتخاذ رویکردی سیاسی است یا تنها باید موضوع بازار را در اولویت قرار دهد. اکنون زمان برخورد صادقانه است، اگر رهبران اروپا موضع درستی اتخاد ننمایند، افرادی که خواستار فروپاشی اتحادیه اروپا هستند، قدرت خواهند گرفت. اگر اتحادیه اروپا اعضایی را که آسیب دیده اند حمایت نکند، امروز و فردا امکان دارد منتقدان اتحادیه ماندن اروپا در ایتالیا، اسپانیا و شاید فرانسه قدرت بگیرند. پوپولیست ها خواهند گفت اتحادیه از اعضایش حمایت نمی کند.

پیش از این جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا نیز هشدار داده بود که محتمل است اتحادیه اروپا به خاطر شکست در واکنش به اپیدمی کرونا از هم بپاشد.

ایتالیا به دلیل شیوع گسترده کرونا با مسائل اقتصادی روبرو شده است. کونته گفت که خواستار واکنش های اجتماعی و اقتصادی بیشتر در سطح اروپاست. اتحادیه باید برای مقابله با شیوع ویروس کرونا یا با هماهنگی عمل کند یا با خطر سقوط کامل روبه رو گردد. او گفت: این چالشی عظیم برای موجودیت اروپا در تاریخ اروپاست. این ها فقط صفحات یک کتاب اقتصادی نیست، داریم صفحات تاریخ را می نویسیم.

کرونا و پوپولیست ها

پیش از بحران کرونا نیز در کشورهایی مانند ایتالیا پوپولیست ها در مرکز توجه قرار گرفته بودند تحلیلگران عوامل مختلفی را برای این توجه عمومی به پوپولیست مطرح می نمایند. که مهمترین آن ناتوانی احزاب حاکم و سنتی در تحقق وعده های اقتصادی و بهبود شرایط معیشتی و قدرت خرید مردم بوده است.

اکنون بحران کرونا همه چیز را برای احزاب پوپولیست اروپا فراهم نموده است. قطعا این احزاب بر روی مسائل چالش برانگیر در خصوص یاری های دیر و ضعیف اتحادیه اروپا به کشورهای عضو که بیشترین صدمه را دیده اند، سرمایه گذاری خواهند کرد. در ایتالیا، ماتئو سالوینی، قطعا بر روی کوتاهی همسایگان در یاری به ایتالیا در بحبوحه شیوع کرونا و کمبود همبستگی در اروپا تمرکز خواهد نمود.

در حال حاضر نیز مردم در ایتالیا منتقد یاری های ناکافی به این کشور در دوران اوج شیوع کرونا هستند. حتی بعضی از سیاست مداران ایتالیایی با سوزاندن پرچم اتحادیه اروپا از تنها ماندن این کشور در شرایط سخت کرونایی انتقاد نموده اند.

این اتفاقات سوالاتی را در خصوص احتمال خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا مطرح نموده است. سوزاندن پرچم اتحادیه اروپا در ایتالیا چنان فراگیر شد که هشتگ ایتال اگزیت به سرعت در شبکه توییتر ترند شد. همین رویکرد به شکل ملایم تری در اسپانیا نیز مشاهده شده است. این دو کشور هم اکنون نیز دارای بالاترین آمار شیوع و کشته های ناشی از همه گیری کرونا هستند و راه دشواری تا مهار کامل این بیماری در پیش دارند.

کرونا؛ عامل نارضایتی

بحران کنونی را نمی توان با بحران اقتصادی سال 2008 مقایسه کرد. در سال 2008، اروپا با بحرانی اقتصادی روبرو بود که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشت. اما امروز اروپا با یک شرایط اضطراری بهداشت عمومی روبرو است.

در همان روزهای نخست شیوع کرونا در اروپا، کشورهای عضو این اتحادیه مرزهای خود را بستند و این اقدام با اعتراض تعدادی از کشورها روبرو شد. نگاهی به واقعیت های موجود در عرصه فضای داخلی اتحادیه اروپا و چالش های همه گیری بیماری کرونا نشان می دهد که قاره سبز پس از انتها این دوران باید در انتظار تحولات گسترده ای باشد.

کارشناسان معتقدند که عدم وجود هماهنگی و انسجام عامل افزایش حضور رهبران ناسیونالیست و پوپولیست در سراسر دنیا است. قطعا شیوه کنترل ویروس کرونا می تواند سرنوشت سازمان های دنیای مانند اتحادیه اروپا، سازمان ملل و سازمان دنیای بهداشت را معین کند. این بحران در اوج تخریب همکاری های بین المللی در سال های اخیر ایجاد شده است و سازمان های بین المللی را ضعیف تر نموده است. نمونه روشن آن تعلیق پرداخت سازمان بهداشت دنیای توسط آمریکا است.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا اروپا را با بحرانی ترین دوران خود پس از جنگ دوم دنیای روبرو نموده است. بسیاری از سیاستمداران جریان های مختلف کشورهای عضو، اتحادیه اروپا را به انفعال، بی تفاوتی، سردرگمی و تاتوانی در رویارویی با ویروس کرونا متهم نموده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 962

به "خبرنگاران کرونا و خطر رشد پوپولیسم در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا و خطر رشد پوپولیسم در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید