الگوی آلمانی مقابله با کرونا

به گزارش کی آنلاین، یادداشت حاضر ترجمه و تلخیصی است از سه گزارش و مقاله منتشرشده در گاردین، کانورسیشن و رویترز که به ویژگی ها و موفقیت اقدام های آلمان در کنترل بیماری کووید19 پرداخته اند.

الگوی آلمانی مقابله با کرونا

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران در این یادداشت که توسط دکتر نیما فاتح و دامون افضلی با عنوان نسخه موثر آلمان برای کوید 19،آلمان چگونه توانست کمترین میزان مرگ ومیر را به نام خود ثبت کند؟ ترجمه شده، می خوانیم که چطور انجام وسیع و هدفمند تست تشخیصی، اقدامات تامینی، بیمه¬ای و حمایتی درخور، و توان علمی و تخصصی توانسته این کشور را در این بحران، لااقل تا کنون، از دیگران سربلندتر کند.:

از دید تاریخ و امور بین الملل، آنچه در حال حاضر در آلمان دارد اتفاق می افتد رخداد چشمگیری است که می تواند برای همه کشورها درسی درباره نحوه آماده شدن برای یک بیماری عالم گیر و مدیریت آن باشد.

  • ابتلای روزافزون، میزان کشندگیِ پایین

تا به امروز تقریباً 65000 موردِ شناخته شده کووید-19 در آلمان وجود داشته است؛ ایالت پرجمعیت راین ـ وستفالن علیا و شهر هامبورگ به ویژه بدجوری آسیب دیده اند. تا به امروز فقط 600 مرگِ ناشی از این ویروس در آلمان اتفاق افتاده است.

این را مثلاً با ایتالیا و اسپانیا مقایسه کنید که میزان ابتلایِ بسیار بالاتر و میزان مرگ ومیرِ تکان دهنده دارند. اخیرا در یک روز در ایتالیا تقریباً 1000 و در اسپانیا 800 نفر در اثر این ویروس مرده اند (به طورکلی تا به امروز در ایتالیا تقریباً 11000 و اسپانیا 7000 نفر در اثر کووید-19 مرده اند).

این تا حد زیادی به آسیب پذیریِ متفاوتِ این کشورها برمی گردد: ساختار سنی جمعیتِ ایتالیا و اسپانیا متفاوت از آلمان است ـ به ویژه در مناطقی که بدجوری آسیب دیده اند، نظیر لومباردی و برگامو در ایتالیا که جمعیت آنجا بسیار سالخورده تر است.

نظام درمانی محکم آلمان که از محل بودجه عمومی تأمین اقتصادی می گردد به خاطر میزان مرگ ومیرِ نسبتاً پایینِ آلمان هم اعتبار و آوازه دارد. بیش از 28000 تختِ مراقبت های ویژه، مجهز به دستگاه تنفس مصنوعی، در بیمارستان های آلمان وجود دارد؛ این رقم بیشتر از هر جای دیگری در جهان است.

با همه این اوصاف دولت آلمان کوشش می نماید این ارقام را افزایش دهد تا آمادگی لازم را در برابر آنچه ممکن است کروناویروس به باربیاورد داشته باشد. اگر میزان ابتلا در آلمان با سرعتی نظیر چین، ایتالیا و، در حال حاضر، اسپانیا و فرانسه گسترش یابد، نظام درمانیِ این کشور هم زمین گیر می گردد. ماسک صورت و لباس های محافظ کادر پزشکی رو به اتمام است.

  • توجه به حقوق دموکراتیک

رهبران آلمان برای متقاعدکردن مردم به درپیش دریافتِ مقررات فاصله گیری اجتماعی، خودـ جداسازی در خانه و ترک خانه های شان انگیزه قدرتمندی نشان داده اند که البته دلایل کاملاً بنیادینی هم دارد.

رستوران ها، بارها و بیشتر فروشگاه ها، به استثنای سوپرمارکت ها و داروخانه ها، بسته شده اند. بعضی از مناطق و شهرهایی که بیشتر گرفتار شده اند تقریباً منع کامل عبور و مرور برقرار نموده اند. فقط در معدودی از ایالات ها مقامات محلی اجتماعات بیش از دو نفر در را مجاز دانسته اند. مانند همه جاهای دیگر جهان اینجا هم ایده اصلی این است: منحنی را صاف کنید‘ و میزان ابتلای افراد را در دوره زمانیِ طولانی تری پخش کنید.

همانند ایالات متحد، در آلمان نیز جوان ها در اوایل بحران هنوز هم در پارک ها و مراکز شهری جمع می شدند تا از هوای گرم بهاری لذت ببرند و برای مهمانی های موسوم به کرونا پارتی‘ دور هم جمع شوند؛ تا در عین نادیده دریافت خطرِ ابتلا، خوش بگذرانند. هشدارهای جدی دولت، به مدد جریمه های سخت، به این نوع رفتارها انتها داد. حالا بیشتر آلمانی ها در خانه مانده اند و شروع به ذخیره مواد غذایی و دستمال توالت نموده اند.

هرچند سیاست مداران آلمانی و عموم مردم عمیقاً نگران نقض آزادی های شخصی و حقوق دموکراتیک (منع کامل عبور و مرور و مهار مؤثر شهفرایندان آلمان در خانه های شان) هستند. صدراعظم آلمان،آنگلا مرکل، در یک سخنرانی صمیمانه و صریح با مردم آلمان از آن ها خواست تا خطیربودنِ شرایط را درک نمایند و ادعا کرد که شرایط کنونی جدی ترین بحرانی است که کشور آلمان پس از انتها جنگ جهانی دوم با آن روبرو شده است.

  • زمان کوتاه‘

اقتصاد آلمان مانند سایر کشورهای درگیرِ کروناویروس، با بسته شدن بیشتر فروشگاه ها و مشاغل، تقریباً متوقف شده است. برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد این کشور کوشش های جدی و سفت وسختی صورت گرفته است. برنامه عظیم اعتباری و یارانه یی دولت بیش از 750 میلیارد یورو (معادل 834 میلیارد دلار آمریکا) برای افراد شاغل و کارفرمایان کوچک و شرکت های عظیم در نظر گرفته است. برنامه های ویژه هم برای یاری به کارمندان برای پرداخت اجاره و حفظ مزایای شان برقرار شده است. حتی مالکیت نسبیِ دولت بر بسیاری از شرکت ها، از جمله شرکت های هواپیمایی (یا ملی کردن عملی آن ها) در دست آنالیز است. در حال حاضر برای جلوگیری از موج بیکاری، از سیستم زمان کوتاه‘ استفاده می گردد؛ طرحی که در طول رکود عظیمِ 2008 تا 2012 موفقیت آمیز بود.

این سیستم به شرکت ها اجازه می دهد اشتغال کارگران را [موقتاً] متوقف نمایند؛ در این صورت کارگران 67٪ از دستمزدشان را، که توسط سازمان دولتی بیکاری پرداخت می گردد، دریافت می نمایند. پس از انتها بحران، همین کارگران حق دارند که با حقوق سابق شان به مشاغل قدیمی شان برگردند. با این روش شرکت ها در نهایت می توانند به سرعت کارشان را از سر گیرند، چون قادرند به یک نیروی کار مجرب تکیه نمایند و نیازی به جستجوی و آموزش کارگران جدید ندارند. نظام سلامت همگانی آلمان همه را تحت پوشش قرار می دهد، چه افراد شاغل و چه کسانی که اخراج شده اند. نظام تأمین اجتماعی محکم آلمان که از محل بودجه عمومی تأمین اقتصادی می گردد، علی رغم کاهش شدید بودجه اش در چند سال پیش، منظماً یاری هزینه های ماهیانه یی برای جلوگیری از گرسنگی یا بی خانمان شدن مردم فراهم می نماید.

  • آزمایشگاه زندگی واقعی، پیشتازی در پژوهش

سوای پرداختن به این وجوه تامینی و حمایتی که به ایجاد تعادل در زندگی در شرایط قرنطینه یاری نموده و آن را قابل اجرا نموده است، پژوهش های کاربردی علمی نیز در آلمان با جدیت در حال اجرا است. دانشمندان آلمانی آنچه را که از آن به عنوان اولین پژوهش در نوعِ خود درباره چگونگی شیوع کروناویروس و نحوه جلوگیری از آن یاد نموده اند، اعلام نمودند: در این روش از مناطقِ به شدت آسیب دیده به عنوان آزمایشگاه زندگی واقعی‘ استفاده شده است.

کروناویروس در بین 250،000 ساکنان هاینزبرگ (منطقه یی در راین ـ وستفالن علیا در مرز هلند)، بیشتر از هر جای دیگر آلمان، وسیعاً گسترش یافته است: با 1،281 مورد ابتلای تاییدشده و 34 مورد مرگ. تا به امروز بیش از 550 نفر از این بیماری بهبود یافته اند. پیشرفت این ویروس در هاینزبرگ، که آن را ووهان آلمان‘ (شهری در چین که این بیماری عالم گیر در آن رخ داد) لقب داده اند، دو تا دوـ وـ نیم هفته از بقیه آلمان جلوتر است.

طی هفته های آینده ویروس شناسان برجسته و تیمی از 40 دانشجوی پزشکی این منطقه را به عنوان نوعی آزمایشگاه برای مطالعه این ویروس استفاده می نمایند. این طرح مطالعه خوشه یی موردیِ کووید-19‘ نام دارد که از صبح سه شنبه شروع شد و 1000 نفر را زیر نظر می گیرد: افرادی که به این دلیل انتخاب شده اند که نماینده کل جمعیت آلمان هستند.

پروفسور هندریک استریک، ویروس شناس و رییس دانشگاه بُن، می گوید از این نتایج برای تهیه طرحی برای نحوه برخورد آلمان با این ویروس طی چند سال آینده استفاده می گردد. استریک در جلسه نمایندگان مجلس که مستقیماً از تلویزیون پخش می شد گفت: این فرصت عظیمی برای کل آلمان است. ما [در این مطالعه] اطلاعات و نکات عملی درباره نحوه برخورد با کووید-19 و چگونگی مهارِ هرچه بیشترِ آن جمع آوری خواهیم کرد، تا مجبور نباشیم زندگی مان را چندسال دچار وقفه کنیم‘. نتایج این پژوهش، بالقوه، متضمن دلالت هایی هم برای سایر کشورها خواهد بود. در این طرح دانشمندان به سراغ 500 خانوار و نیز مهدکودک ها و بیمارستان ها می فرایند تا شیوه گسترش این بیماری را آنالیز نمایند. آن ها به تمام جنبه های زندگی روزمره می پردازند: از میزان انتقال آن از بچه ها به عظیمسالان و نحوه گسترش آن در خانواده ها (به وسیله تلفن های همراه، دستگیره درها، فنجان ها و دستگاه های کنترل تلویزیون) گرفته تا این سؤال که آیا حیوانات خانگی می توانند آن را گسترش دهند یا این پرسش که این ویروس به وسیله انواع خاصی از غذاها منتقل می گردد یا نه. استریک می گوید: اگر راه هایی برای جلوگیری از شیوع بیماری در محیط مان وجود داشته باشد، می خواهیم بدانیم که این راه ها چه هستند تا بفهمیم چطور می توانیم آزادانه در محیط مان این ور و آن ور برویم‘.

استریک می گوید: طبق این یافته ها می توانیم پشنهاداتی ارائه کنیم که سیاستمداران می توانند از آن ها به عنوان هدایت در تصمیم گیری های خود استفاده نمایند. شاید اقداماتی که در حال حاضر اعمال می گردد خوب و درست باشد؛ حرف ما این نیست که از شدت شان بکاهید‘؛ برعکس، انتظار دارم بتوانیم به طیفی از پیشنهادات در این باره دست یابیم که چطور می توانیم از شدت منع کامل عبور و مرور بکاهیم‘.

این دانشمندان همچنین با آزمایش ایمنیِ شرکت نمایندگانِ این پژوهش در برابر کووید-19، خواهند توانست تعداد تقریبیِ مواردِ شناسایی نشده در کل کشور را معین نمایند. انتظار می رود نتایج این پژوهش اول هفته آینده منتشر گرددـ هرچند جمع آوری کل شواهد چند هفته طول می کشد و تحلیل آن ها احتمالاً ماه ها و سال ها کار می بَرَد.

استریک می گوید نمی داند آیا مطالعات دیگری از این دست درباره مناطق بحرانی نظیر ووهان چین، ایشگل اتریش، برگاموی ایتالیا یا الزاس فرانسه صورت گرفته است یا نه. وی تعجب می نماید چطور مشاوران دولت در امور بهداشت همگانی قبلاً به این ایده نرسیده اند: چون در هر صورت، محدود کردننفوذِ این بیماری جزو منافع ملی است‘.

او می گوید امیدوار است که این پژوهش مددکار تصمیم گیرندگانی باشد که با معمای اخلاقیِ‘ برقراری تعادل بین حفظ معیشت مردم و مدیریت میزان مرگ ومیر روبرو اند.

در گزارشی دیگر در رویترز، پایین بودن مرگ ومیرها در آلمان به انجام تست های فراوانِ این کشور نسبت داده شده¬است. کریستین دروستن، که ویروس شناسی برجسته است می گوید علت پایین بودن نسبیِ میزان مرگ ومیرِ ناشی از کروناویروس در آلمان تعداد زیاد آزمایشاتی است که در این کشور انجام می گردد؛ این یعنی آن که مقامات آلمان از موارد ابتلای بیشتری، از جمله موارد خفیف تر، آگاهی دارند.

کریستین دروستن، پژوهشگر ویروس شناس در برلین، روز پنجشنبه در سخنانی دربارهی راه اندازی یک پیمانِ تحت حمایت دولت برای ارتقاء تحقیقات دربارهی این ویروس، گفت آلمان تعداد بسیار زیادی، به طورمتوسط چیزی حدود 500 هزار تست در هفته، آزمایش انجام می دهد ‘.

  • منابع:

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/31/virologists-to-turn-germany-worst-hit-district-into-coronavirus-laboratory

https://theconversation.com/how-germany-is-managing-its-coronavirus-epidemic-and-reacting-with-disdain-to-trumps-policies-134758

reuters.com/article/us-health-coronavirus-germany-tests/mass-testing-explains-germanys-relatively-low-death-rate-from-coronavirus-virologist-idUSKBN21D1FL

از این مترجمان در خبرنگاران منتشر شده است:

دکتر نیما فاتح، پزشک و فارغ التحصیل مدیریت سلامت و دامون افضلی کارشناس علوم اجتماعی است.

  • ریاضیات مرگ و زندگی؛ رابطه مدل های آماری در سیاستگذاری بیماری ها واگیر
  • چرا شروع مجدد کسب وکارها در شرایط فعلی خطرناک است؟
  • آن شهر ایتالیایی چطور بر کرونا غلبه کرد ؛ تست جامع، شناسایی ناقلان خاموش
  • کرونا و تجربه اردن در منع عبور و مرور
  • چهار زمان بندی ممکن برای بازگشت به زندگی عادی
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 912

به "الگوی آلمانی مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الگوی آلمانی مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید