بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کرونا

به گزارش کی آنلاین، تهران (پانا) - پزشکان هشدار می دهند که عدم تحرک فیزیکی می تواند با خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 و مرگ ناشی از آن مرتبط باشد.

بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کرونا

به گزارش ایسنا، نتایج یک مطالعه جدید در ایالات متحده نشان داد: بی تحرکی و عدم فعالیت بدنی با خطر ابتلا به نوع شدیدتر بیماری کووید-19 مرتبط است و می تواند خطر مرگ ناشی از این بیماری را افزایش دهد.

در این آنالیز معین شد: بیماران مبتلا به کووید-19 که در مدت دو سال پیش از آغاز همه گیری، کم تحرک بوده اند نسبت به سایر بیمارانی که دستورالعمل های فعالیت جسمی را رعایت نموده اند بیشتر محتمل است بر اثر این بیماری در بیمارستان بستری شوند، به مراقبت های ویژه احتیاج پیدا نمایند و یا حتی جان خود را از دست بدهند.

فاکتورهای خطرزای متعددی در ابتلا به نوع شدیدتر بیماری کووید-19 شناسایی شده است که بالا بودن سن و ابتلا به بیماری های زمینه ای از قبیل دیابت، چاقی و بیماری های قلبی از جمله آنهاست. هرچند عدم تحرک فیزیکی یکی از این موارد خطرزا نبوده اما کم تحرک بودن، فاکتور اثرگذار در بروز بیماریهای متعددی از جمله بیماریهای مرتبط با کووید-19 است.

در این آنالیز محققان اطلاعات 48 هزار و 440 فرد بزرگسال مبتلا به بیماری کووید-19 را در فاصله ماه های ژانویه تا اکتبر 2020 مورد مطالعه قرار دادند. میانگین سنی آنان 47 سال بوده، نزدیک به دو سوم از آنان زن بودند و میانگین شاخص توده بدنی آنان 31 بوده است که در گروه افراد چاق قرار دارند. حدود نیمی از این افراد دچار بیماری های زمینه ای نبوده اند.

همچنین میزان فعالیت جسمی این افراد حداقل سه بار در فاصله مارس 2018 تا مارس 2020 مورد آنالیز نهاده شد. محققان آمریکایی مشاهده کردند انجام دستورالعمل های مربوط به فعالیت جسمی و تحرک کافی در طول روز با کاهش چشمگیر خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-19، کاهش احتیاج به دریافت مراقبت های ویژه و نیز کاهش مرگ و میر ناشی از آن مرتبط است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1586

به "بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید