بی بی سی: ایران یک میلیون و 300 هزار برده دارد!

به گزارش کانلاین، روز گذشته بی بی سی فارسی گزارشی درباره برده داری مدرن پخش کرد و مدعی شد ایران حدود یک میلیون و 300 هزار برده مدرن دارد. بعد هم موضوع را ربط داد به مدافعان حرم و قالیبافی بچه ها ایرانی و ازدواج نوجوانان!

بی بی سی: ایران یک میلیون و 300 هزار برده دارد!

به گزارش گروه دیگر رسانه های کانلاین، گزارش بی بی سی به بهانه انتشار نتایج پژوهش بنیاد واک فری (walk free) یک سازمان غیرانتفاعی استرالیایی تهیه شده است. بنا بر این پژوهش حداقل 40 میلیون برده مدرن در جهان وجود دارد و 70 درصدشان زنان و دختران هستند. 25 درصد کل برده های مدرن نیز بچه ها هستند. از کل برده های مدرن 25 میلیون نفر کار اجباری می کنند و باقی برده جنسی هستند. این پژوهش ایران را دهمین کشور دارای برده مدرن (به نسبت جمعیت) معرفی می کند و البته جزو 5 کشوری که برای مبارزه با برده داری کمترین اقدام را انجام می دهند. این از پژوهش بنیاد واک فری؛ ولی حالا ببینیم گزارش بی بی سی فارسی چه حال و هوایی دارد و اصلاً چه می گوید به مخاطب.

برخی گزارش ها!

گزارش با ارائه آمار و اطلاعات شروع می گردد و خیلی راحت همان اول کار فرض های اشتباه مطرح می کند و دختری را که بدون خواست خودش ازدواج کرده و بعد هم مثلاً روی زمین کشاورزی کار می کند یا قالی می بافد برده محسوب می کند. بعد تصاویری از بچه ها کار در ایران نشان می دهد و البته اذعان دارد که 92 درصدشان خارجی هستند. ولی بعد مجری می گوید البته بچه ها ایرانی هم به خارج قاچاق می شوند و کارشناسی ایرانی هم می آید و به استناد برخی گزارش ها می گوید در شهرهای مرزی ایران بچه ها را 5 یا 10 میلیون تومان می فروشند تا به کشورهای عربی یا پاکستان ببرند و از آن ها سوءاستفاده جنسی کنند یا بیگاری بکشند.

کمی بعد تصویری از مدافعان حرم نشان داده می گردد و مجری می گوید نظامیان ایران از بچه ها در جنگ استفاده می کنند و بعد: تصویری از نوجوانی رزمنده در دوران دفاع مقدس. این بار یک کارشناس خارجی می آید و درباره استفاده اجباری از کودک سربازها توضیح می دهد. بعد دوباره موضوع می رود روی قاچاق دختران برای بهره جنسی و دوباره کارشناس ایرانی بازمی گردد و بر اساس همان برخی گزارش ها می گوید که قبلاً دختران ایرانی را می بردند امارات و حالا می برند کردستان عراق و سلیمانیه.

سردستی یا هوشمندانه؟

این گزارش بی بی سی فارسی، گزارشی است به شدت مشمئزکننده با اطلاعات مبهم و استنادهای نامعلوم که ابتدا به نظر می رسد خیلی سردستی تهیه شده ولی شاید هم نه. شاید به این دلیل خیلی سریع از روی تصاویر و فیلم ها می گذرد و خیلی سریع موضوعات نامربوط را کات می زند تا فرصت تأمل را از مخاطب بگیرد. آیا کسی باور می کند در همین گزارش تکه فیلمی از سردار قاسم سلیمانی هم گنجانده شده؛ آنجا که درباره رزمندگان جنگ صحبت می کند

تقدیر از انگلستان!

حالا قسمت جالب ماجرا. ابتدای گزارش درباره حداقل 300 سال برده داری و استثمار ضعیف ترین ملت ها توسط ثروتمندترین کشورها سخن گفته می گردد؛ خیلی کوتاه البته. آخر گزارش هم از کالاهایی می گوید که کشورهای ثروتمند ازجمله انگلستان وارد می کنند و احتمالاً بخش بزرگی از آن ها توسط برده های مدرن ساخته و تهیه شده اند؛ از پارچه گرفته تا محصولات کشاورزی و مواد معدنی و...

آخر گزارش هم معلوم می گردد بنیاد واک فری از انگلستان تقدیر کرده است چون یکی از بهترین کشورها در مبارزه با برده داری نوین است! یعنی برده داران قدیمی به صورت اتوماتیک تبرئه شده اند و کشورهای ثروتمند هم که امروزه از دسترنج برده های مدرن و محصولات ارزان آن ها استفاده می کنند و لذت می برند نه تنها تبرئه می شوند بلکه تقدیر هم می شوند. در این میان فقط کشورهایی نظیر ایران و افغانستان و پاکستان و سودان جنوبی و هند و کامبوج می مانند که مقصرند!

شعبده های روباه پیر

از سابقه شرم آور بریتانیا و دوستانش در برده داری که بگذریم می رسیم به گزارش یونیسف که می گوید کشورهای عضو گروه20 (شامل 20 اقتصاد بزرگ جهان) در سال 2018 بیش از 354 میلیارد دلار از کالاهایی وارد کرده اند که احتمالاً توسط بردگان مدرن و ازجمله بچه ها کار تولیدشده است. انگلستان در میان این کشورها ازنظر واردات کالاهای مذکور رتبه چهارم را دارد.

این طوری است که جای متهم و شاکی عوض می گردد و به ظالم مدال می دهند و به مظلوم نشان تحقیر؛ این ها شعبده هایی است که از آستین روباه پیر درمی آید.منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 448

به "بی بی سی: ایران یک میلیون و 300 هزار برده دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی بی سی: ایران یک میلیون و 300 هزار برده دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید