بورس؛ در دوراهی رونق یا رکود؟

به گزارش کی آنلاین، روزهای ناکامی در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد. روز گذشته بورس تهران پس از دو روز تداوم عرضه های سنگین که به شکل گیری صف فروش در نمادهای شاخص ساز بازار نمایان شده بود، از سوی حقوقی ها حمایت شد و به همین دلیل شاهد بهبود ارزش معاملات در این بازار بودیم.

بورس؛ در دوراهی رونق یا رکود؟

به گزارش دنیای اقتصاد، با این حال سرمایه گذاران همچنان درگیر ناپایداری در اعتماد به جهت پیش روی بازار سرمایه هستند. همان طور که در بسیاری از گزارش های قبل نیز اشاره شد تغییرات پی در پی و بعضا ناپایداری که از سوی مسوولان سازمان بورس در نحوه انجام معاملات و قوانین حاکم بر بازار سرمایه رخ داد سبب شده تا بسیاری از فعالان بازار با دیده تردید نسبت به ظرفیت های پیش روی بازار بنگرند. مضاف بر آنکه ناپایداری فضای اقتصادی در سایر بازارها نیز راه را برای افزایش جذابیت مقاصدی نظیر طلا و دلار فراهم کرده بود. در این میان شایعه و اما و اگر نیز همواره در رابطه با بازار سهام کم نبوده است. مثلا در همین روزهای گذشته ادعایی درخصوص امکان تحریم بورس تهران از سوی ایالات متحده مطرح شد که با توجه به مفروضات آن به نظر نمی رسد تحقق چنین امری حتی در صورت وقوع چندان بر فرایند بازار سهام موثر باشد. دلیل این امر متصل نبودن بازار سرمایه ایران به سایر بازارهای خارجی است که وجود هر گونه نماد خارجی در این بازار را منتفی می کند، مضاف بر آنکه حتی اگر چنین چیزی به طور جدی در دستور کار مقامات دولت آمریکا باشد، لزومی به تحریم بورس تهران نیست. چراکه این بازار خود شرکتی است که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کند. از این رو به نظر می آید که طرح چنین بحثی در فضای مجازی بیش از آنکه رنگ و بویی از واقعیت داشته باشد، آرزویی موهوم است که پیش تر از جانب بدخواهان ساکن در خارج از مرزهای ایران مطرح می شود.

آزمون و خطایی که جواب نداد

در حال حاضر اما چند اتفاق خوب در حال رخ دادن است که می تواند بر ذهنیت فعالان بازار سهام اثر مثبت بگذارد. نخست آنکه مقرر شده تا قانون مخرب ممنوعیت معاملات روزانه که در ماه های اخیر و به منظور کاهش هیجانات موجود در بازارسهام اعمال شد، از روز جاری، یعنی 20آبان ماه 99 برداشته شود. از این رو فعالان بازار سهام می توانند همانند آنچه در گذشته معمول بود سهامی را که در یک روز خریداری کرده اند در همان روز به فروش برسانند. این کار راه را برای آن بخش از سرمایه گذاران که سبک کوتاه مدتی را برای مدیریت دارایی های خود انتخاب کرده اند هموار خواهد کرد. مضاف بر آنکه می تواند بر نقدشوندگی سهام بیفزاید و ریسک سرمایه گذاری را به طور کلی برای فعالان خرد بازار سهام کاهش دهد. از این رو می تواند حذف آن قانون دست و پا گیر را برای بهبود شرایط کلی معاملات سهام امری مثبت و گامی رو به جلو تلقی کرد.

برچیدن یاس از تابلوی معاملات

اما روز جاری تنها با لغو محدودیت معاملات روزانه شروع نمی شود. این روز در حالی شروع خواهد شد که صف فروش در نمادهای شاخص ساز بازار سهام در روز گذشته جمع شده است. اگرچه این رویداد را نمی توان به عنوان دلیلی متقن برای شروع دور تازه ای از صعود قیمت ها در بازار سهام تلقی کرد، با این حال باید این نکته را نیز در خاطر داشت که جمع شدن صفوف فروش در نمادهای شاخص ساز به طور تقریبی همواره با بهبود شرایط معاملات در بخش بزرگی از بازار سهام همراه است که فعالیت آنها یا ماهیت دلاری دارد یا تاثیر بالایی بر شاخص کل بورس می گذارند. فرابورس هم که پر واضح است بیش از آنکه خود جریان ساز این بازار باشد، به طور کلی از بورس اثر می پذیرد. همان طور که گفته شد روز گذشته بخش قابل توجهی از صفوف فروش در نمادهای سنگین وزن بازار سرمایه برچیده شد.

در این روز شاهد آن بودیم که به رغم تاثیر منفی نمادهایی مانند فولاد، فملی و کگل بر شاخص کل بورس، قیمت در این نمادها از کف مجاز روزانه برخاست و در دقایق آخر معاملات سمت و سوی صعودی به خود گرفت. البته باید توجه داشت که شرایط در نمادهای کوچک بازار همچنان نابسامان است. در حالی که تداوم نیافتن کاهش قیمت دلار سبب شد این نمادها مورد وثوق اشخاص حقوقی قرار بگیرند با این حال نمادهای کوچک بازار همچنان در کف قیمت مجاز به سر بردند و حجم معاملات در آنها به حدی پایین بود که حتی پر شدن حجم مبنا در این نمادها میسر نمی شد. می توان گفت که این نمادها در روز گذشته نیز سنت سه ماه اخیر را پی گرفته اند. در واقع میزان پول سرمایه گذاران حقیقی که از شروع ریزش بازار در این نمادها حبس شده است نسبت به تقاضای اندک موجود در آنها ناچیز است که کفاف به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا در این نمادها را نمی دهد.

دقیقا به همین دلیل است که میزان کاهش شاخص کل هموزن نسبت به شاخص اصلی بورس در طول ماه های اخیر عموما کمتر است. از آنجا که هر دوی این شاخص ها بر اساس قیمت پایانی محاسبه می شود، پر شدن حجم مبنا به دلیلی بدل شده تا اصلاح شاخص هموزن فرسایشی تر از دماسنج اصلی بازار پیگیری شود. روز گذشته شاخص کل بورس تهران در حالی افت 04/ 2 درصدی را شاهد بود و به دلیل کاهش 25 هزار و 361 واحدی به سطح یک میلیون و 215 هزار واحدی رسید که در همین روز شاخص هموزن تنها 76/ 0 درصد کاهش یافت.

نگاهی به آمار و ارقام بازار

روز گذشته 12 درصد از کل نمادهای مورد معامله در بورس و فرابورس شاهد شکل گیری صف خرید بودند. ارزش این صف ها در حدود 518 میلیارد تومان بود. در مقابل صفوف فروش تشکیل شده در بازار سهام که 60 درصد از کل نمادهای معامله شده در این بازار را شامل می شدند ارزشی برابر با 5200 میلیارد تومان داشت. همچنین ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران امروز 4767 میلیارد تومان بود که در مقایسه با رقم 1397 میلیارد تومانی به ثبت رسیده در روز یکشنبه افزایشی 246 درصدی را نشان می دهد. با احتساب این رقم می توان گفت که ارزش معاملات خرد در بورس تهران نسبت به میزان اندک روز قبل از آن میزانی امیدوارکننده تر دارد. با این حال توجه به این نکته نیز ضروری است که افزایش میزان یاد شده نه در جهت خرید سهام بلکه در جهت فروش بوده است. شاید اگر در روز یکشنبه نیز تقاضای حقوقی ها در نمادهای سنگین بازار رخ می داد در این روز شاهد ثبت چنین ارقامی بودیم. در آن روز بخش قابل توجهی از سهام عرضه شده به بازار بدون خرید باقی ماند که نقشی مهم در پایین بودن ارزش معاملات خرد داشت. گواه این ادعا رقم 947 میلیارد تومانی خالص خرید حقوقی از حقیقی است که افزایشی جدی را نسبت به مقدار 337 میلیارد تومانی روز یکشنبه نشان می دهد.

تجمع سرخوردگی در ملاصدرا

اما از تمامی رخدادهای روی داده در بازار سهام طی روز دوشنبه که بگذریم، روز گذشته بازار سرمایه شاهد یک اتفاق حاشیه ای نیز بود. در این روز برخی از فعالان بازار سهام که متحمل زیان های سنگین شده بودند با تجمع مقابل ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار تهران نسبت به پایین آمدن قیمت ها اعتراض کردند. اگرچه این اعتراض ها با توجه به تعاریف و تشویق های رخ داده از سوی بسیاری از مسوولان دولتی و غیر دولتی از بورس تهران طی ماه های ابتدایی سال جاری امری قابل درک است. اما معین نیست که چه تفکری سبب می شود تا هر چند سال یک بار با ریزش قیمت ها در بورس تهران عده ای فضا را برای برقراری تجمع اعتراضی مناسب ببینند. شکی نیست که فرهنگ سازی برای ایجاد ارتباط معقول میان مردم عادی با بازار سرمایه وظیفه ای است که به ثمر نشستن آن تنها با تلاش و مداومت از سوی مسوولان سازمان بورس محقق می شود. اما توجه به این نکته نیز ضروری است که نباید اشتباه و قصور مسوولان را دلیلی برای سلب مسوولیت از خود تلقی کرد. خریدن سهام تنها به این دلیل که صف خرید شده امر معقولی نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1305

به "بورس؛ در دوراهی رونق یا رکود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس؛ در دوراهی رونق یا رکود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید