اندر احوالات بازار برنج در ایام پایانی سال، نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد

به گزارش کی آنلاین، بازار اقلام اساسی در ایام پایانی سال با رفت و آمد بیشتری روبروست که همین امر زمینه سودجویی دلالان را فراهم نموده است.

اندر احوالات بازار برنج در ایام پایانی سال، نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ و بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار ، همه ساله بازار اقلام اساسی در ایام انتهای سال با رفت و آمد بیشتری رو به روست که همین امر موجب شده تا دلالان و واسطه ها فرصت را غنیمت شمرده تابتوانند سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

با وجود شرایط مساعد اقلیمی و رشد 200 هزارتنی فراوری برنج و واردات مازاد بر احتیاج کشور انتظار می رفت که بازار برنج در آرامش به سر برد که متاسفانه بعضی عوامل واسطه و دلال به بهانه کمبود برنج خارجی و مقصر کردن بانک مرکزی در اختصاص ندادن ارز به موقع به دنبال افزایش کاذب قیمت ها هستند که این امر بیش از پیش بر قشرهای کارمندی و کارگری فشار وارد می نماید.

بسیاری از مسئولان امر بر این باورند که افزایش هزینه های فراوری عامل اصلی نوسان قیمت برنج در بازار به شمار می رود و این موضوع هیچ ارتباطی به کمبود فراوری ندارد و در مقابل دبیر انجمن برنج معتقد است که قیمت برنج درجه یک بدون ناخالصی در استان های شمالی از ابتدای فصل تا به امروز با ثبات بوده است.

500 هزار تن از نیارز واردات برنج کشور باقی مانده است

فراهانی یکی از فعالان بازار در گفت و گو با خبرنگار ، کمبود برنج را عامل اصلی نوسان قیمت در بازار برشمرد و گفت: با توجه به عدم اختصاص ارز به واردات و کمبود برنج خارجی، قیمت برنج دچار التهاب شده است.

وی معتقد است با وجود آنکه بیشتر دهک های جامعه برنج خارجی مصرف می نمایند، از این رو کمبود برنج خارجی بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داده کهواز مسئولان ذی ربط انتظار می رود هرچه سریع تر تدابیری برای این موضوع بیندیشند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین شرایط فراوری برنج داخلی و خارجی و علل گرانی در بازار با خبر شویم:

جمیل علی زاده شایق دبیر انجمن برنج کشور در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه احتیاجی به واردات برنج برای تنظیم بازار شب عید نداریم، اظهار کرد: اگرچه واردنمایندگان خواستار واردات مجدد برنج برای تنظیم بازار شب عید هستند، اما به سبب واردات بی رویه طی سال های اخیر می توان گفت که این افراد دلشان برای مملکت، فراورینماینده و مصرف نماینده نسوخته است .

وی اضافه نمود:در شرایطی که پیش بینی می شد فراوری برنج به 2 میلیون و 200 هزار تن تا 2 میلیون و 250 هزارتن برسد، با رشد حداقل 200 هزار تنی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2 میلیون و 400 هزار تن رسید که این امر بیانگر میزان کافی فراوری برنج است.

دبیر انجمن برنج کشور با انتقاد از نوسان قیمت برنج در خرده فروشی ها بیان نمود: در حال حاضر قیمت برنج در استان های شمالی از مهر همزمان با پیک برداشت تا به امروز از ثبات نسبی برخوردار است به طوریکه قیمت هر کیلو برنج با 2 تا 3 درصد خرده بدون ناخالصی در گیلان 20 تا 22 هزار تومان و در بعضی استان های شمالی 23 تا 24 هزار تومان است.

علی زاده شایق با اشاره به اینکه احتیاجی به واردات برنج نداریم، اضافه نمود: با توجه به رشد فراوری برنج و واردات گسترده طی سال های اخیر، احتیاجی به واردات برنج در ایام محرم، شب عید و ماه رمضان نداریم.

دبیر انجمن برنج کشور درباره آخرین شرایط اختلاط برنج داخلی و خارجی گفت: با وجود کاهش قیمت جهانی نسبت به 10 سال اخیر فرصت خوبی است برای واردنمایندگان که برنج خارجی ارزان را وارد و با برنج خوب داخل مخلوط نمایند و سپس با قیمت برنج ایرانی درجه یک در بازار به فروش رسانند که این امر بی انصافی است.

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به علل گرانی قیمت برنج در بازار اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه های فراوری، قیمت تمام محصول به قدری بالاست که نمی توان انتظار داشت کشاورز کمتر از آن نرخ اقدام به عرضه محصول در بازار کند.

وی با اشاره به اینکه کمبود و مازاد فراوری محصولات کشاورزی بر قیمت های بازار تاثیر گذار است، اضافه نمود: قیمت فعلی برنج در بازار جوابگوی هزینه های فراوری نیست، این در حالی است که بسیاری از خانوارها نسبت به نوسان قیمت برنج در بازار گلایه مند هستند.

ملک زاده با اشاره به اینکه امکان تامین صد درصد احتیاج برنج کشور به وسیله واردات وجود ندارد، بیان نمود: اگرچه در مورد فراوری برنج به مرز خودکفایی نزدیک شدیم، اما مازادی در این بخش نداریم که اشباع آن در سطح بازار بتواند بر کاهش قیمت در بازار دامن بزند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 3 میلیون و 200 هزار تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، بیان نمود: علی رغم رشد فراوری برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل، اما همچنان بخشی از احتیاج کشور به وسیله واردات تامین می گردد.

به گفته ملک زاده، با توجه به تورم بالای بخش کشاورزی نسبت به دیگر بخش های مالی، قیمت فعلی برنج در بازار منطقی است و تنها در مواقعی که اختلاف سود از مزرعه تا بازار بسیار بالاست، این امر اجحاف در حق مصرف نمایندگان به شمار می رود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: با وجود کاهش قدرت خرید خانوار نباید انتظار داشت که برنج فراوریی کمتر از قیمت تمام شده در بازار عرضه گردد.

به گفته وی، قیمت تمام شده محصولات کشاورزی با یاری دریافت از ظرفیت تشکل ها باید بررسی و اعلام گردد و در صورت بالا بودن قیمت دستگاه های نظارتی و تعزیرات باید نظارت کافی داشته باشند.

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار ، درباره آخرین دلایل گرانی برنج در بازار اظهار کرد: همه ساله قیمت برنج ایرانی در ایام انتهای سال به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال با نوساناتی در بازار روبروست.

وی اضافه نمود: علی رغم شرایط مساعد فراوری برنج، قیمت محصول ناشی از افزایش هزینه های فراوری در بازار بالاست.

حسینی ادامه داد: با وجود شرایط مساعد اقلیمی و منابع مناسب آبی، فراوری برنج نسبت به چند سال گذشته از رشد خوبی برخوردار است.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه افزایش قیمت محصول ارتباطی به کمبود فراوری ندارد، بیان نمود: برنج جز محصولاتی است که هزینه های کارگری و جانبی همچون سوخت و مکانیزاسیون بسیار بالاست که این امر در کنار تورم بر افزایش قیمت برنج ایرانی تاثیر گذاد بوده است.

وی در انتها توضیح داد: بنده معتقدم افزایش قیمت برنج برابر با هزینه های فراوری نبوده است چرا که عامل افزایس فراوری برنج باعث شده شاهد گران تر شدن قیمت نباشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 810

به "اندر احوالات بازار برنج در ایام پایانی سال، نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندر احوالات بازار برنج در ایام پایانی سال، نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید