امیرعبداللهیان: اقتصاد های ایران و پاکستان مکمل یکدیگرند

به گزارش کی آنلاین، نشست فرصت های مالی و سرمایه گذاری میان ایران و پاکستان در کراچی پاکستان برگزار گردید.

امیرعبداللهیان: اقتصاد های ایران و پاکستان مکمل یکدیگرند

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست در جمع فعالان مالی و سرمایه گذاری پاکستان سخنرانی کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این نشست تاکید نمود: اقتصاد های ایران و پاکستان مکمل یکدیگر هستند. پاکستان می تواند تامین کننده احتیاج های ایران در بخش کشاورزی باشد و ایران می تواند احتیاج پاکستان به انرژی را پوشش دهد.

متن کامل سخنزرانی وزیر خارجه کشورمان بدین توضیح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم ها و آقایان، حضار محترم

سلام علیکم

از اینکه در شهر کراچی، قطب مالی و تجاری پاکستان، در جمع برادران و خواهران عزیز پاکستانی و تجار و فعالین مالی این کشور حضور دارم، بسیار خرسندم. جمهوری اسلامی پاکستان، به عنوان یک کشور همسایه و مسلمان همیشه از اهمیت بالایی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است. وجود بیش از نهصد کیلومتر مرز مشترک زمینی و اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و دینی، روابط دو کشور را پایدار ساخته است.

در سال های اخیر، اقدامات مهمی برای توسعه روابط دو کشور شامل همکاری مالی به عمل آمده است. به عنوان مثال با همکاری طرفین، دو پایانه مرزی نو در منطقه ریمدان-گَبد و پیشین-مَند ایجاد شده است. بعلاوه، یادداشت تفاهم همکاری برای ایجاد شش بازارچه مرزی مشترک به امضا رسیده است.

علاوه بر این، با توجه به برخورداری هر دو کشور از موقعیت جغرافیایی استراتژیک و قرار داشتن در مسیر کریدور های حمل و نقل بین¬المللی، از جمله ابتکار کمربند-راه، کوشش شده است تا از ظرفیت های موجود برای توسعه همکاری¬های دوجانبه و منطقه¬ای در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بهره برداری گردد. شایان ذکر است موقعیت جغرافیایی دو بندر چابهار (در ایران) و گوادر (در پاکستان) از دیگر ظرفیت هایی است که می تواند در راستای افزایش همکاری های مالی دوجانبه و منطقه ای دو کشور مورد بهره برداری قرار گیرد.

اقتصاد های ایران و پاکستان مکمل یکدیگر هستند. به عنوان مثال پاکستان می تواند تامین کننده احتیاج های ایران در بخش کشاورزی باشد و ایران می تواند احتیاج پاکستان به انرژی را پوشش دهد. به این علت، خط لوله گاز ایران-پاکستان (IP)، به وسیله دولت ایران تا نزدیکی مرز پاکستان کشیده شده است. صادرات برق ایران به پاکستان نیز افزایش یافته است.

تجارت ایران و پاکستان از روند افزایشی برخوردار بوده و به بیش از دو میلیارد و سیصد میلیون دلار رسیده است.

بعلاوه، عضویت همزمان ایران و پاکستان در ترتیبات منطقه ای مانند سازمان همکاری مالی (اکو)، گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه (D8)، سازمان همکاری شانگ های و اتحادیه پایاپای آسیایی (ACU) و بعلاوه همکاری های سازنده دو کشور در مجامع بین¬المللی مانند بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، شورای مالی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) نیز بستر مناسبی را برای ارتقای مناسبات تجاری و مالی دو کشور ایجاد نموده است.

با این وجود، بخش های خصوصی، نقش مهمی را در توسعه همکاری های مالی دوجانبه بر عهده دارد.

جمهوری اسلامی ایران از توسعه گردشگری میان دو کشور حمایت می کند. ایران آمادگی خود را برای میزبانی از گردشگری سلامت به خواهران و برادران عزیز پاکستانی اعلام می کند.

امیدواریم با افزایش همکاری ها میان دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان، ارتقای روزافزون همکاری های مالی و تجاری دوجانبه را ببینیم.

دوستی ایران و پاکستان زنده باد

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1402 بروزرسانی: 13 مرداد 1402 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2278

به "امیرعبداللهیان: اقتصاد های ایران و پاکستان مکمل یکدیگرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان: اقتصاد های ایران و پاکستان مکمل یکدیگرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید