13 خاصیت جالب روغن درخت چای

روغن درخت چای چندین سال است که شناخته شده و مورد استفاده بسیاری از مردم قرار می گیرد. یکی از خواص مهم این روغن درمان عارضه های پوستی از جمله از بین بردن جوش صورت است. ولی باید اعتراف کرد که روغن درخت چای کاربردهای بسیاری دارد که درمان های پوستی فقط یکی از آن هاست. اگر بدانید که این روغن چه خواص بی نظیری دارد، همین حالا برای تهیه کردن و نگهداری آن در خانه دست به کار می شوید.

13 خاصیت جالب روغن درخت چای

تمیز کردن جوش صورت

همان طور که گفتیم یکی از رایج ترین استفاده های روغن درخت چای برای درمان خانگی جوش است. طبق گفته محققان استرالیایی یک محلول 5 درصد از این روغن درست مانند داروهای مرغوب درمان جوش مثل بنزویل پراکسید عمل می نماید. چند قطره از روغن درخت چای را با 20-40 قطره نارون کوهی رقیق کنید و این محلول را روزی یک تا دو بار با استفاده از پنبه روی پوست صورت بزنید. مراقب باشید که بیش از اندازه از این محلول استفاده نکنید. با وجود اینکه روغن درخت چای از بنزویل پراکسید ملایم تر است ولی ممکن است باعث خشکی پوست گردد یا موجب گردد پوستتان چربی بیشتری ترشح کند و وضعیت جوش ها را وخیم تر کند. بعد از آنکه محلول را به صورت خود مالیدید، از نور خورشید دوری کنید. روغن درخت چای پوست را در برابر اشعه ماورای بنفش حساس تر می نماید.

پاک کردن آرایش

برای پوست های معمولی تا خشک یک چهارم پیمانه روغن کانولا را و 10 قطره روغن درخت چای را در یک ظرف شیشه ای استریلیزه شده بریزید. در آن را محکم ببندید و شیشه را تکان دهید تا مواد با هم ترکیب شوند. این محلول را در مکان خنک و تاریک نگهداری کنید. زمانی که می خواهید از آن بهره ببرید یک گلوله پنبه ای را به روغن آغشته کنید و آن را روی پوست صورت بمالید تا مواد آرایشی پاک شوند. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید و با تونر پاک کنید.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید در مورد پاک نماینده صورت بدانید

نرم کردن کوتیکول، پوسته اطراف ناخن

روغن های معطر برای نرم کردن و از بین بردن خشکی کوتیکول یعنی همان پوسته های اطراف ناخن مناسب هستند. روغن درخت چای به جنگ با قارچ ها می رود و روغن اسطوخودوس خاصیت ضد التهابی و شفابخش دارد. روغن آووکادو، روغن جوجوبا و روغن زیتون هم برای این مورد مناسب هستند. یک قاشق غذاخوری روغن جوجوبا و یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو را در یک بطری شیشه ای تیره رنگ بریزید. سپس 10 قطره روغن درخت چای و 10 قطره روغن اسطوخودوس را به آن اضافه کنید. درب آن را بگذارید و بطری را تکان دهید تا مواد با هم مخلوط شوند. هر باری که می خواهید این روغن را به دور ناخن های خود بمالید، بطری را تکان دهید و سپس چند قطره از آن را روی ناخن و کوتیکول ماساژ دهید. این کار را می توانید روزانه انجام دهید تا باعث نرمی پوست اطراف ناخن گردد و از خشکی و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری کند.

درمان زخم

کمی پنبه بردارید و چند قطره از روغن درخت چای را روی آن بریزید و مستقیماً پنبه را روی زخم بمالید. این روغن خاصیت ضدعفونی نمایندگی دارد و می تواند برای درمان زخم مفید باشد. از برخورد این روغن با پوست اطراف چشم و دهان خودداری کنید.

از بین برنده بوی پا

روغن های گیاهی و دارای ترکیب معطر باعث کاهش عرق کردن پا می شوند، با بوی بد آن مبارزه می نمایند و به تمیز بودن و حس تازگی پا یاری می نمایند. رزماری و زنجبیل جریان خون را تحریک می نمایند و مریم گلی باعث کاهش تعریق می گردد.

یک قاشق غذاخوری رزماری خشک، یک قاشق غذاخوری مریم گلی خشک و یک قاشق غذاخوری از ریشه یا پودر زنجبیل را درون تابه ای با 4 پیمانه آب بریزید. آن را روی اجاق گاز بگذارید و صبر کنید تا آب بجوشد. تابه را از روی حرارت بردارید، درب آن را بگذارید و دقیقه صبر کنید و سپس مواد را از صافی رد کنید. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین، یک قاشق غذاخوری نمک اپسوم یا نمک حمام و قطره روغن درخت چای به محلول اضافه کنید. آنها را خوب هم بزنید. یک تشت یا هر ظرف کم عمق دیگری که پایتان به راحتی درون آن جا گردد بردارید و محلول را درون آن بریزید. می توانید کمی آب و یخ به محلول اضافه کنید. برای زمان 15 دقیقه پاهایتان را درون آن استراحت دهید و سپس آنها را خشک کنید.

از بین بردن قارچ انگشتان پا

در مطالعه ای که انجام شد، شرکت نمایندگان در این تحقیق به مدت 3 ماه از روغن درخت چای خالص و 100 درصد برای درمان قارچ انگشتان خود استفاده کردند و نتیجه ای که مشاهده شد این بود که این ماده درست مانند افرادی که از کرم های ضد قارچ داروخانه برای درمان استفاده نموده بودند، قارچ ها را از بین برده است. 60 درصد از افراد دو گروه علائم را کاملاً ریشه کن نموده بودند. برای درمان قارچ انگشتان پای خود یک تا دو بار در روز یک تا دو قطره از روغن درخت چای 100 درصد را روی ناخن های بدون لاک خود بزنید. مراقب باشید که این روغن به پوستتان برخورد نکند، چون خلوص زیادی دارد و رقیق نشده است ممکن است باعث التهاب و آسیب پوست گردد.

درمان بیماری پای ورزشکاران

بر اساس مطالعه اجرا شده روغن درخت چای برای درمان بیماری پای ورزشکاران درست مانند داروهای شرکتی عمل می نماید و می تواند حالت سوزش، خارش، التهاب و پوسته پوسته شدن آن را از بین ببرد. چند قطره روغن درخت چای را به یک قاشق غذاخوری نارون کوهی اضافه کنید و سه بار در روز محلول را با پنبه روی ناحیه آسیب دیده پا بزنید. شاید در برخی افراد این درمان باعث بروز درماتیت یا التهاب پوستی گردد. پس دفعه اول با احتیاط آن را به کار ببرید و اگر مسئله ای مشاهده کردید، تکرارش نکنید.

درمان آبله مرغان

روغن درخت چای قادر است آبله مرغان را هم بهبود ببخشد. چند قطره از این روغن را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید و با استفاده از پنبه استریل، محلول روغنی را روی زخم و جوش های ایجاد شده در اثر آبله مرغان بزنید. این کار را می توانید دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

بهبود تبخال

روغن درخت چای را مستقیماً روی تبخال بهره ببرید و آن را سه تا چهار بار در روز ادامه دهید. به دلیل اینکه روغن درخت چای سمی است، مراقب باشید که درون دهانتان نرود.

درمان خارش عفونت قارچی کشاله ران

روزی دو بار روغن درخت چای را روی پوست بمالید. البته قبل از استفاده باید آن را رقیق کنید: 10 قطره از روغن درخت چای را در دو قاشق غذاخوری روغن زیتون با نارون کوهی مخلوط کنید.

درمان پسوریازیس

روزی چند بار چند قطره از روغن درخت چای را که با کمی روغن زیتون مخلوط نموده اید، روی لکه های پسوریازیس بمالید. این درمان برای از بین بردن خارش پوست و نرم کردن پلاک های تجمعی خصوصاً در شرایط خفیف بسیار مفید است.

درمان عفونت قارچی واژن

مطالعات نشان می دهد روغن درخت چای غشای سلول های قارچی را از بین می برد و اسطوخودوس می تواند مخمرهای کاندیدایی را در شیشه های آزمایش بکشد. اگر این دو ماده را با هم ترکیب کنید، مخمرهای شانسی برای زندگی ندارند. روغن درخت چای زمانی که خورده گردد سمی است، پس برای عفونت های دهانی نباید مصرف گردد.

5 قطره روغن درخت چای و 5 قطره از روغن اسطوخودوس را با چند قطره آب مقطر مخلوط کنید. با استفاده از پنبه ای محلول را روی قسمت های عفونی بدنتان بزنید.

از بین بردن دمل و کورک

روغن درخت چای در برابر عفونت های حاصل از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس تأثیر زیادی دارد. حتی انواعی از آن که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان می دهند هم در برابر روغن درخت چای ضعیف می شوند. فقط کافی است کمی از روغن درخت چای را روزی چند بار روی دمل و کورک چرکی خود به کار ببرید.

منبع: Readers Digest

منبع: دیجیکالا مگ

به "13 خاصیت جالب روغن درخت چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 خاصیت جالب روغن درخت چای"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید