چطور هوشمندانه سفر کنیم؟

به گزارش کی آنلاین، سفر کردن به مقصدهای نو بسیار هیجان انگیز است؛ ولی آماده شدن برای آن، ممکن است سخت و طاقت فرسا باشد. با این نکات، سفری هوشمندانه تر و راحت تر داشته باشید.

چطور هوشمندانه سفر کنیم؟

سفر کردن به یک مکان تازه می تواند بسیار شگفت انگیز و تجربه ای مجذوب نماینده باشد که زندگیتان را تغییر می دهد؛ ولی آماده شدن برای سفر و ماجراجویی، همواره جالب نیست. خوشبختانه نکات و روش هایی وجود دارد که با استفاده کردن از آن ها می توانید برای پس انداز کردن پول، کم کردن استرس سفر و کم کردن هزینه های سفر بهره ببرید. با این نکات می توانید سفری بی دغدغه و تا جای ممکن راحت داشته باشید.

روش اول

برنامه ریزی برای سفر

1. برنامه ریزی سفر در فصل های خلوت سال

بیشتر مقصدهای گردشگری جهان فصل آف سیزن یا فصل خلوت دارند که سفر کردن در این ایام، بسیار کم هزینه تر تمام می گردد. سفر خود را در این فصل های خلوت برنامه ریزی کنید تا اندازه زیادی در هزینه های سفرتان صرفه جویی کنید. وقتی مقصد سفرتان را در نظر گرفتید و شناختید، در فضای آنلاین در خصوص آن جست وجو کنید تا بفهمید که فصل توریستی و شلوغ آن مقصد چه زمانی است. در این فصل ها، کسب و کارها قیمت خدمات خود را افزایش می دهند. پس سعی کنید سفرتان را در سایر ایام سال غیر از فصل های شلوغ و توریستی برنامه ریزی کنید.

فصل خلوت سال، در مقصدهای مختلف فرق دارد؛ ولی معمولا در موارد زیر، مقصدهای گردشگری خلوت تر هستند:

  • زمان هایی از سال که بارندگی در مقصد مورد نظر بیشتر است.
  • فصل هایی که احتمال وقوع طوفان، صاعقه، سیل و سایر بلایای طبیعی بیشتر است.
  • چند هفته بلافاصله بعد از تعطیلات مهم مثلا کریسمس.

2. معین هزینه سفر

برای کاهش دادن هزینه های سفر خود، ابتدا باید بودجه و هزینه سفرتان را معین کنید. برای اینکه از سفرتان بیشترین بهره را ببرید، ابتدا یک برنامه ریزی کامل اقتصادی برای سفر داشته باشید. تصمیم بگیرید که در طول سفر برای هر مورد، چقدر قدرت هزینه کردن دارید؛ مثلا حمل و نقل، اقامتگاه، غذا، تفریحات و خریدهایی که لازم است یا سوغات و خریدهایی که پیش می آید.

وقتی برنامه ریزی اقتصادی تمام شد، حداقل ده درصد به مبلغ آن اضافه کنید تا برای هزینه های غیرمنتظره یا ضروری، دچار مشکل و محدودیت اقتصادی نشوید.

در سایت های مختلف می توانید آنالیز کنید که هر کدام از هزینه های سفرتان در مقصدی که در نظر دارید، چقدر تمام خواهد شد.

3. تهیه کپی فیزیکی از اسناد و مدارک

همواره از اسناد و مدارک مهم سفر که در طول سفرتان به آن ها احتیاج پیدا می کنید، کپی فیزیکی تهیه کنید. این اسناد و مدارک ممکن است مدرک شناسایی، پاسپورت، ویزای سفری، کارت بیمه سلامتی و بلیط های سفر باشد. اگر لازم است، برای دریافت کپی از مدارکی که نمی توانید پیدا کنید یا قبلا منقضی شده اند، درخواست بدهید.

دریافت برخی مدارک، فرایندی طولانی دارد و مدت ها طول می کشد. اگر مدرک خاصی را برای سفر احتیاج دارید، زودتر برای دریافت آن اقدام کنید تا قبل از سفر بتوانید آن را در اختیار بگیرید.

4. اطلاع رسانی به بانک در خصوص سفر

به بانک در خصوص سفری که در آینده پیش رو دارید اطلاع دهید. یکی دو هفته قبل از سفر، به بانکی که از آن کارت پس انداز یا کارت اعتباری گرفته اید، اطلاع دهید که قصد سفر رفتن دارید. این تذکر باعث می گردد که مسدودی های غیرضروری در طول سفر به خاطر تراکنش های مشکوک، پیش نیاید.

اگر قرار است به خارج از کشور محل سکونت خود سفر کنید، حتما از بانک بپرسید که آیا کارمزد اضافه برای انجام تراکنش در کشور دیگر دارد یا خیر. اگر کارمزد دارد از آن ها سوال کنید که آیا کارت یا برنامه خاصی برای مشتریان خود که مسافر خارج از کشور هستند، دارند یا نه.

5. توجه به اطلاعیه های مرتبط با سفرهای خارجی

اگر قصد دارید به خارج از کشور سفر کنید، می توانید در نت و در وب سایت سفارت، شرایط سفر را آنالیز کنید و اطلاعیه ها و توصیه های مرتبط با سفر به مقصد مورد نظرتان را بخوانید. به همه توصیه های آن ها توجه کنید و حتما اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

روش دوم

پیدا کردن وسایل حمل و نقل عمومی و محل اقامت

1. خرید زودتر بلیط حمل و نقل

برای اینکه بتوانید از برترین تخفیف ها و قیمت ها بهره مند شوید، بلیط رفت و آمد خود را زودتر بخرید. اگر قصد دارید با هواپیما، قطار، کشتی یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی سفر کنید، تا جایی که ممکن است بلیط خود را زودتر تهیه کنید.

بیشتر بلیط ها به مرور زمان که به زمان سفر نزدیک می شوند، قیمت شان افزایش پیدا می نماید. در نتیجه، زودتر خریدن بلیط رفت و آمد، یاری می نماید تا سفر مقرون به صرفه تری داشته باشید و به اندازه قابل توجهی در هزینه های سفرتان صرفه جویی کنید.

برای اینکه باز هم پول بیشتری در هزینه های سفر صرفه جویی کنید، بلیط های خود را در تاریخ های خاصی که معمولا شرکت های حمل و نقل تخفیف دارند، بخرید.

2. زودتر رزرو کردن هتل

هتل محل اقامت خود را زودتر رزرو کنید تا مطمئن شوید که حتما در مقصد مورد نظرتان اتاقی دارید. برخلاف بلیط وسایل حمل و نقل عمومی، هزینه کرایه هتل ها معمولا در روزهای آخر کمتر می گردد. یعنی اگر می خواهید اتاقی را در مقرون به صرفه ترین زمان ممکن رزرو کنید، یک شب قبل از سفرتان دنبال رزرو اتاق هتل باشید.

زودتر رزرو کردن اتاق هتل به شما اطمینان می دهد که حتما محل اقامتی در مقصد مورد نظر دارید و بعدا با مسائلی مثل خالی نبودن هتل ها و پیدا نکردن جا روبرو نمی شوید. مشکل در پیدا کردن محل اقامت می تواند کل سفرتان را خراب کند.

3. مقایسه قیمت ها

برای اینکه بتوانید از برترین قیمت ها باخبر شوید و از برترین فرصت های سفر بهره ببرید، قیمت ها را در اینترنت مقایسه کنید. قبل از اینکه بلیط هواپیما بگیرید یا هتل مورد نظر خود را رزرو کنید، وب سایت های مقایسه قیمت ها را آنالیز کنید. در این وب سایت ها می توانید آنالیز کنید که هر کدام از شرکت ها چه هزینه هایی برای خدمات خود دریافت می نمایند. در بسیاری از مواقع معمولا می توانید یک گزینه بهتر و مقرون به صرفه تر از آنچه که در نظر داشتید، پیدا کنید. ممکن است بتوانید پیشنهاد مقرون به صرفهی پیدا کنید که باعث می گردد هزینه کل سفرتان به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کند.

مثلا در سایت خبرنگاران می توانید تورهای مسافرتی و بلیط هواپیما از شرکت های معتبر و مختلف را آنالیز و مقایسه کنید.

برخی از ایرلاین ها و هتل ها در وب سایت های اختصاصی خود، تخفیف های ویژه ای برای مشتریان دارند. حتما موقع رزرو کردن بلیط و هتل، وب سایت شرکت و هتل مربوطه را نیز آنالیز کنید.

4. پرداخت هزیمه بیمه کنسل کردن بلیط

اگر فکر می کنید ممکن است برنامه شما تغییری کند، برای بیمه کنسل کردن بلیط هزینه کنید. وقتی بلیطی تهیه می کنید، در برخی مواقع امکانی فراهم می گردد که کمی هزینه بیشتر تحت عنوان بیمه کنسلی بپردازید. این نوع از بیمه که هزینه آن را موقع تهیه بلیط می پردازید به شما فرصت می دهد تا تاریخ سفرتان را تغییر دهید؛ بدون اینکه مجبور باشید یک بلیط تازه بگیرید.

البته این مورد ممکن است غیرضروری به نظر برسد؛ ولی بیمه کنسلی زمانی به دردتان می خورد که به علت مسائل کاری، شخصی یا تحصیلی، نتوانید در تاریخ مورد نظرتان سفر کنید. این مسائل ممکن است درست قبل از سفر پیش بیایند.

برای رزرو کردن هتل هایی که پیش پرداخت دارند، حتما در خصوص قوانین و خط مشی هتل در خصوص کنسل کردن رزروها سوال کنید. بپرسید که آیا کنسل کردن هزینه ای دارد یا خیر و اگر هزینه دارد، این هزینه چقدر است. گاهی هزینه کنسل کردن هتل ها بسیار زیاد است.

5. استفاده از امتیازات سفر

اگر جزو افرادی هستید که زیاد سفر می نمایند، می توانید از امتیازاتی که در سفرهای قبلی نصیب تان شده بهره ببرید. مثلا بسیاری از هتل های زنجیره ای برای مشتریان همیشگی شعبه های خود در سراسر جهان، برنامه های عضویت و تخفیف های خوبی دارند.

استفاده از این فرصت ها یاری می نماید که اندازه زیادی در هزینه های سفرتان صرفه جویی کنید. حتی با توجه به امکانات و خدماتی که این هتل ها یا شرکت های مسافربری برای مشتریان در نظر گرفته اند، ممکن است گزینه هایی در اختیارتان قرار بگیرد که سفرتان را مقرون به صرفه تر یا لذت بخش تر کند.

6. دسترسی زودتر به آنالیز امنیتی در سفرهای هوایی

اگر قرار است سفر هوایی داشته باشید می توانید مراحل چک این را آنلاین انجام دهید. در کشورها و فوردگاه های مختلف برنامه های متنوعی برای چک این و ارسال درخواست چک این به صورت آنلاین وجود دارد. البته این برنامه ها هزینه دارد؛ ولی استرس سفرهای هوایی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد؛ به خصوص در فرودگاه های شلوغ که مجبور می شوید ساعت ها در صف بایستید.

روش سوم

آماده کردن چمدان سفر

1. برداشتن وسایل ضروری

فقط چیزهایی بردارید که واقعا به آن احتیاج دارید. وقتی در حال تصمیم گیری برای برداشتن چیزی برای سفرتان هستید، سعی کنید وسایلی را بردارید که 80 درصد محتمل است که از آن بهره ببرید. این شامل لباس های بزرگ، وسایل بهداشت شخصی و وسایل الکترونیکی لازم است. اگر فکر می کنید که ممکن است از وسیله ای استفاده نکنید، آن را در خانه بگذارید. به این ترتیب، بار سفرتان سبک تر می گردد و حمل و نقل کردن آن آسان تر است.

این مورد به خصوص در سفرهای هوایی بسیار اهمیت دارد؛ چون برخی از هواپیمایی ها قوانین سفت و سختی در خصوص وزن بار همراه مسافر دارند.

2. برداشتن لباس های تبادل پذیر

لباس هایی را همراه خود ببرید که قابلیت پوشیدن با لباس های مختلف را داشته باشند. به جای اینکه چند دست لباس متفاوت ببرید، سعی کنید لباس هایی را برای سفر انتخاب کنید که در موقعیت های مختلف و با لباس های مختلف بتوانید آن را بپوشید. در واقع با چند تکه لباس بتوانید چند دست لباس مناسب داشته باشد. برای اینکه برترین نتیجه را بگیرید، سعی کنید لباس های هم رنگ بردارید یا لباس هایی که طرح و تم یکسانی دارند.

3. جمع کردن لباس های راحتی در چمدان

برای اینکه لباس ها جای کمتری در چمدان بگیرند، لباس های راحتی را لوله کنید. وقتی در حال چیدن لباس های راحتی در چمدان هستید، مثلا پیژامه، تی شرت، جین و... آن ها را از وسط تا کنید و بعد لوله کنید. این کار مانع از چروک شدن لباس ها می گردد و جای کمتری در چمدان می گیرد.

این روش را برای لباس های حجیم تر مثلا گرم کن و کاپشن یا لباس های شیک و رسمی مثل پیراهن و کت و شلوار استفاده نکنید.

4. برداشت شارژر برای وسایل الکترونیکی

یکی از ضروری ترین وسایلی که باید بردارید، شارژر وسایل الکترونیکی است. قبل از ترک خانه، هر شارژری که برای وسایل خود دارید، آداپتور و باتری های مورد احتیاج را بردارید. در واقع اگر وسیله الکترونیکی ای همراهتان می برید که قرار است در طول سفر از آن بهره ببرید، همه وسایل مرتبط با آن؛ مثلا باتری و شارژر را هم باید بردارید. کارت حافظه، هارد درایوهای پرتابل و سایر وسایلی که ممکن است در طول سفر به آن احتیاج پیدا کنید، حتما بردارید.

شب قبل از سفر، همه وسایل الکترونیکی خود را شارژ کنید.

5. قرار دادن وسایل گران قیمت در کیف دستی

وسایل ارزشمند و گران قیمت خود را در کیف دستی یا در جیب های خود نگه دارید. موقع سفر، وسایل گران قیمت خود مثلا تلفن همراه، لپتاپ، کیف پول و پاسپورت تان را نزدیک خود نگهداری کنید. اگر از این وسایل فاصله بگیرید، احتمال گم شدن یا دزدیده شدن آن ها زیاد است.

فقط در صورتی که واقعا به آن ها احتیاج دارید، جواهرات گران قیمت را با خود به سفر ببرید.

6. همراه داشتن غذای حاضری برای صرفه جویی در هزینه های سفر

غذای حاضری همراه خود داشته باشید تا در هزینه های سفرتان صرفه جویی گردد. بسته به اینکه مقصد سفرتان کجا است، ممکن است پیدا کردن غذای مقرون به صرفه کار سختی باشد. برای اجتناب از قرار گرفتن در شرایطی که باعث هزینه های زیاد می گردد، همواره غذای حاضری با موادی که غیرقابل فاسد شدن هستند، در کیف سفری خود داشته باشید تا در صورت لزوم از آن ها بهره ببرید و غذای گران نخرید.

همراه داشتن غذای حاضری در سفر، برای مواقعی که سفرهای طولانی با هواپیما یا قطار دارید گزینه خوبی است. البته برای سرویس هایی که معمولا پذیرایی رایگان ندارند.

نکات مهم

برای اینکه فرایند برنامه ریزی سفر و رزرو کردن بلیط و هتل راحت تر گردد، می توانید از آژانس های گردشگری که خدمات آنلاین دارند، یاری بگیرید.

گاهی اوقات ممکن است هزینه کردن زیاد برای هتل گران و امکانات لوکس، اشتباه به نظر برسد؛ ولی مطمئنا نسبت به پولی که هزینه می کنید، امکانات خوبی نصیب تان می گردد که باعث می گردد سفری راحت تر و دلپذیرتر داشته باشید.

منبع: کجارو / wikihow.com
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2049

به "چطور هوشمندانه سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور هوشمندانه سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید