شرایط نامطلوب نمازخانه های بین راهی قم، برگزاری همایش محراب مسافر

به گزارش کانلاین، خبرنگاران - گروه استانها: دوران تحریم های مالی اگر هزار گرفتاری داشته و دارد؛ حداقل یک موضوع مهم را برای خیلی ها روشن کرد و همه با پوست و گوشت خود لمس کردند وابستگی به اقتصاد تک محصولی چه مکافات های تلخی را در پی دارد. بیماری که یکی از نسخه های شفا بخش آن اتکا به اقتصاد مقاومتی و توانمندی های بومی است.

شرایط نامطلوب نمازخانه های بین راهی قم، برگزاری همایش محراب مسافر

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

در این میان یکی از استعدادها و مزایای شاخص کشور گردشگری است. هم به دلیل تاریخ و تمدن غنی و هم به جهت ویژگی های طبیعی ایران اسلامی با تنوع آب و هوایی و جغرافیایی، در این میان یکی از جذابیت های تقریباً انحصاری ایران گردشگری مذهبی می تواند باشد؛ گردشگری که متولی آن شهر قم باید باشد. این مزیت مهم زمانی سمت وسو و گسترش می یابد که زیرساخت ها به همان اندازه دیدگاه و روینمودهای ذهنی مسئولان استان تقویت گردد.

بدین جهت است که انجمن صنفی مجتمع های گردشگری استان قم در ابتکاری جالب در نظر دارد سمینار محراب مسافر با رویکردی محوری تجلیل از متولیان و کوششگران ترویج نماز در نمازخانه های بین راهی را برگزار تا بستری برای رشد و توسعه زیرساخت های امکانات گردشگری مذهبی فراهم آید و از سویی نیز به تبیین این موضوع مهم برسد که گردشگری آن هم از نوع مذهبی اش، می تواند یکی از ابزارهای مهم ترویج ارزش های دینی باشد.

جواد جلالی، دبیر سمینار محراب مسافر در راستای تبیین اهداف و برنامه های این برنامه در تبادل نظر با کانلاین، با اشاره به اینکه توسعه و تجهیز نمازخانه های بین راهی باید از دغدغه های جدی متولیان و مسئولان استانی باشد، اضافه کرد: شهر مقدس قم پایگاه مذهبی و معنوی است از این رو باید نمازخانه مجتمع های بین راهی این استان در شأن زائران حضرت معصومه(س) و الگو برای سایر استان ها باشند.

آموزش مهم ترین رکن در حوزه گردشگری است

وی با بیان اینکه آموزش مهم ترین رکن در حوزه گردشگری است از این رو متولیان امر باید آموزش ها را به روز رسانی نمایند، گفت: در بخش آموزشی سمینار کارگاه هایی آموزشی برای ارتقا سطح دانش مدیران حوزه گردشگری از جمله در زمینه بازاریابی، بهداشت، استانداردسازی به همراه اعطای گواهینامه برگزار خواهد شد.

دبیر سمینار محراب مسافر با اشاره به این مطلب که این سمینار به همت هیئت مدیره انجمن صنفی مجتمع های گردشگری و واحدهای پذیرایی بین راهی استان قم برگزار می گردد، گفت: البته این انجمن هرساله برای ارتقای آموزشی و تجلیل از متصدیان حوزه گردشگری انجام می گردد که سال جاری برای نخستین بار با برجسته سازی حوزه ارزشی و نماز سمت و سویی خاصی دارد.

وی شرایط نمازخانه های اقامتگاه های بین راهی را مطلوب ندانست و گفت: به رغم کوشش متولیان حوزه گردشگری و مسئولان و رشد و توسعه صندلی اماکن مذهبی هنوز تا رسیدن به حد مطلوب فاصله داریم.

جلالی کمبود امکانات و تجهیزات را از مهم ترین نیازهای اماکن مذهبی بین راهی مطرح کرد و گفت: المان ها و نمادهای اماکن بین راهی باید در سطح اماکن مذهبی داخل شهر باشد و نباید به دلیل توقف موقتی به این مسئله کم توجه گردد.

مسئولیت سنگین قم در گردشگری مذهبی

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مجتمع های گردشگری به موقعیت ویژه استان قم به عنوان محور مواصلاتی 17 استان کشور و ویژگی مذهبی و دانش پروری اشاره نمود و گفت: از آنجایی که نمازخانه های مجتمع های بین راهی در اطراف قم به عنوان مهم ترین و نخستین مقصد مسافران برای استراحت و تجدید قوا و ادای فرایض دینی می باشد، لذا لازم است که این مکان ها در شأن مسافران و مطابق با المان ها و فضاهای ارزشی و الهی طراحی و آماده سازی شوند.

این فعال حوزه گردشگری اضافه کرد: برای برجسته سازی و تقویت صندلی نمازخانه های بین راهی، این همایش را به عنوان محراب مسافر نام گذاری کردیم تا شروعی برای توسعه ارزش های دینی در مجتمع های بین راهی کشور باشد.

جلالی گفت: در این همایش به غیر از متولیان نمازخانه های برتر بین راهی، از مجموعه ها و مدیران استانی که به زائران و مسافران اربعین حسینی خدمات ویژه ارائه نموده اند تقدیر به عمل می آید.

گردشگری مذهبی ابزار تبلیغ دین

وی یکی از دلایل تجلیل از متولیان توسعه نمازخانه های بین راهی را تقویت گردشگری مذهبی دانست و اضافه کرد: قم به عنوان ام القرای دنیا اسلام و به عنوان یک شهر مذهبی ویژه باید مؤلفه های مسافرتی و گردشگری با فضا و اتمسفر مذهبی و فرهنگی داشته باشد.

دبیر همایش محراب مسافر با بیان اینکه گردشگری یکی از بهترین روش های تبلیغ ارزش های دینی محسوب می گردد، گفت: مسافران باید احساس نمایند که در قم می توانند ارزش ها از فضای عمومی شهر لمس نمایند.

شایان ذکر است سمینار محراب مسافر روز 29 بهمن ماه در دو بخش آموزش کارگاهی و تجلیل از خدمتگزاران حوزه گردشگری برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 742

به "شرایط نامطلوب نمازخانه های بین راهی قم، برگزاری همایش محراب مسافر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نامطلوب نمازخانه های بین راهی قم، برگزاری همایش محراب مسافر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید