مصرف برق در کشور سه برابر میانگین جهانی است

به گزارش کانلاین، کارشناس انرژی از مصرف سه برابری ایران نسبت به میانگین جهانی اطلاع داد و گفت: قیمت گذاری برق در کشور باعث افزایش بی رویه مصرف آن شده است.

مصرف برق در کشور سه برابر میانگین جهانی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از میزان، با آغاز زودهنگام فصل گرما و افزایش 10 درصدی پیک مصرف برق نسبت به مدت مشابه حدس هایی در مورد امکان خاموشی سراسری در کشور به گوش می رسد. امری که به گفته وزیر نیرو با صرفه جویی 10 درصدی می توان آن را پشت سر گذاشت.

رضا اسدی، کارشناس حوزه انرژی، با اشاره به مصرف برق در کشور اظهار کرد: میزان رشد مصرف در کشور سالانه 5 درصد است و برای جلوگیری از خاموشی باید سالانه سرمایه گذاری مناسبی برای افزایش ظرفیت فراوری برق در کشور کرد.

این کارشناس حوزه انرژی توضیح داد: به دلیل استفاده از گاز در فصل سرما، عمده افزایش مصرف برق در کشور مربوط به فصل تابستان و سیستم های سرمایشی است.

وی اضافه کرد: پیک مصرف در فصل گرما و سرما اختلاف بالغ بر 25 هزار مگاوات دارد که این موضوع باعث بلااستفاده ماندن از این ظرفیت در فصل سرما است.

اسدی اعلام کرد: مسائل اصلی صنعت برق، غیرواقعی بودن قیمت این انرژی نسبت به سایر خدمات است که این موضوع باعث مصرف بی رویه انرژی در کشور شده است.

این کارشناس حوزه انرژی اعلام کرد: میزان مصرف برق در ایران سه برابر الگوی جهانی است که این موضوع نیز به اقتصاد برق باز می شود.

  • با سازمان توسعه برق ایران آشنا شوید.

وی ادامه داد: هزینه خدماتی مانند ارتباطات طی سال های گذشته با رشد تورم افزایش داشته و این همگام سازی باعث توسعه این بخش شده است، اما خدمات حوزه آب و برق به دلیل تثبیت قیمت از نرخ تورم جا ماند که این موضوع سرمایه گذاری در این بخش را طی سال های گذشته با کاهش جدی روبرو نموده است.

اسدی اعلام کرد: گام اول برای توسعه صنعت آب و برق واقعی سازی قیمت ها است تا ضمن مدیریت مصرف و جلوگیری از هدررفت انرژی در کشور زمینه برای افزایش سرمایه گذاری را فراهم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1089

به "مصرف برق در کشور سه برابر میانگین جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف برق در کشور سه برابر میانگین جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید