علائم افسردگی سالمندان را بشناسید ، بی پولی مهم ترین عامل پریشانی سالمندان

به گزارش کانلاین، ممکن است افسردگی در هر سنی به سراغ انسان بیاید. سالمندان نیز در معرض ابتلا به این اختلال روحی قرار دارند. بسیاری از افراد بر این باورند که افسردگی سالمندان امری طبیعی است، اما باید بدانیم سالمندان نیز مانند هر شخص دیگری باید درمان شوند.

علائم افسردگی سالمندان را بشناسید ، بی پولی مهم ترین عامل پریشانی سالمندان

به گزارش کانلاین به نقل از ایرنا، از دست دادن حمایت اجتماعی به دلیل مرگ همسر یا خواهر و برادر، استرس ناشی از بازنشستگی، مسائل اقتصادی، اجتماعی، سلامت و مرگ ومیر سبب بروز افسردگی و غمگینی در میان افراد سالمند و سالخورده می گردد.

براساس آمارها، جمعیت سالمندان در جهان به دلیل ارتقای سطح بهداشت در حال افزایش است و این در شرایطی است که این دوره به نظر متخصصان روانشناس به عنوان بلوغ پیری شناخته می گردد که با چالش های بسیار مهمی از جمله مسائل جسمانی و روانی همراه است .

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز اخیرا اظهار داشت: جمعیت سالمند در ایران به شدت در حال افزایش است. سالمندان کشور غمگین هستند زیرا جوانی نکرده پیر شدند. این افراد در دوران جوانی به علت نبود زیرساخت ها احساس سرباری می کردند و امروز هم احساس افسردگی می نمایند.

  • افزایش جمعیت سالمندان و مخاطرات آن

محمدرضا محمدی، روانشناس بالینی، رسیدن به دوره سالمندی را برای هر فردی اجتناب ناپذیر دانست و گفت: با توجه به اهمیت بهداشت روان سالمندان، این دوره را دوره افت شناختی یعنی زمان کاهش درآمد، کاهش روابط اجتماعی، از دست دادن نقش های اجتماعی، کاهش سلامت و یا داغدیدگی سالمند باید عنوان نمود.

وی با بیان این که استرس ناشی از این عوامل با بروز علائم افسردگی در سالمندان رابطه معناداری دارد، اضافه کرد: اخیرا وزیر بهداشت با تاکید بر افزایش جمعیت سالمند کشور درباره تبعات مخاطره آمیز روحی و روانی این قشر در سطح جامعه هشدار داد. از این رو احتیاج است با رویدادهای عمده استرس زا و در عین حال مسائل و مواردی که در افسردگی و افت شناختی قشر سالمندان نقش دارد آشنا شد. همچنین باید برای پیشگیری از افزایش آثار و تبعات مخرب آن در سطح جامعه و کاهش آن گام هایی جدی تر برداشت.

این متخصص اعصاب و روان ادامه داد: استرس به دلیل مسائل اقتصادی، اجتماعی، کاری، سلامت و مرگ ومیر در هر جامعه ای با بروز علائم افسردگی در سالمندان مرتبط است و وقوع این اختلال امری اجتناب ناپذیر به شمار می رود.

محمدی بیان نمود: براساس تحقیقات به عمل آمده، سالمندی که درآمد کمتری دارد 50 درصد محتمل است به افسردگی مبتلا گردد.

وی با بیان این که شبکه اجتماعی و حمایت ها هم شرایط سلامت فیزیکی و هم روانی سالمندان را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: مسائل اجتماعی بعد از اقتصادی موثرترین مورد در بروز افسردگی در میان سالمندان است. این عامل برای اکثریت سالمندان موجب استرس می گردد و در ایجاد پریشانی روانی آنها نقش دارد.

  • بازنشستگی و تاثیر آن در ابتلا به افسردگی

این روانشناس بالینی توضیح داد: کاهش تفریحات و سرگرمی ها، کاهش تعداد دوستان صمیمی و کاهش فعالیت های اجتماعی در ابتلای سالمندان به افسردگی نقشی عمده خواهد داشت. در واقع به دلیل کاهش تعاملات اجتماعی، حمایت اجتماعی از سالمندان کم می گردد و حمایت اجتماعی کم با افسردگی رابطه دارد.

محمدی در خصوص رابطه استرس ناشی از مسائل کاری با افسردگی سالمندی شرح داد: بازنشستگی، دارا بودن اختلافات در محل کار و اشتغال مجدد در پیش بینی افسردگی سالمندان در مسائل کاری نقشی عمده دارد. همچنین در میان رویدادهای استرس زای سالمندی که دوره بازنشستگی خود را می گذراند به عبارتی فرد سالمند نقش خود را در یک محیط از دست می دهد و این حالت در آن به کاهش اعتمادبه نفس و انگیزه منجر می گردد که همین عوامل می تواند در ابتلا به افسردگی نقش داشته باشد.

این متخصص اعصاب و روان یادآور شد: سالمندان در این دوره به دلیل ناتوانی اقتصادی به کارهایی با درآمد پایین و نامناسب رو می آورند که سبب نارضایتی در شغل جدید و ایجاد استرس می گردد. مشاغل جدید برای سالمندی که دوره بازنشستگی خود را سپری می نماید عمدتا صندلی شغلی را که تا پیش از این داشته است فراهم نمی آورد و همین امر سبب تنش و نارضایتی او می گردد. در نتیجه روبرو شدن با رویدادهای منفی زندگی همچون بازنشستگی در بروز افسردگی سالمند نقش دارد.

وی با بیان این که استرس شغلی می تواند به بیماری های قلبی ـ عروقی، افسردگی و اضطراب منجر گردد، اظهار کرد: استرس داشتن به دلیل مسائل مرتبط با سلامت و ابتلا به بیماری های جسمانی در دوره سالمندی، اختلال خواب و ناتوانی از جمله عوامل مخاطره آمیز در بروز بیماری افسردگی در میان افراد سالمند است.

محمدی اضافه کرد: اضطراب و استرس مراقبت از افراد خانواده، ابتلا به بیماری جسمانی یا ناتوانی های شخص سالمند افسردگی را بین این قشر می تواند تشدید کند. همچنین مرگ یک عزیز که فرد سالمند به آن شخص تکیه داشته است، سبب انزوای اجتماعی او و در نتیجه افسردگی می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 688

به "علائم افسردگی سالمندان را بشناسید ، بی پولی مهم ترین عامل پریشانی سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم افسردگی سالمندان را بشناسید ، بی پولی مهم ترین عامل پریشانی سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید