سی ان جی سد راه واردات بنزین می گردد

به گزارش کی آنلاین، هرچند طی سال های اخیر توسعه صنعت سی ان جی آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته اما رویکرد فعلی دولت توسعه سی ان جی در سبد سوخت کشور است.

سی ان جی سد راه واردات بنزین می گردد

به گزارش ایسنا، در کشور 2600 جایگاه سی ان جی فعال است، که می توانند روزانه 50 میلیون مترمکعب عرضه سی ان جی داشته باشند، اما اکنون با 44 درصد ظرفیت خود کار می نمایند این در حالی است که جایگزینی مصرف سوخت سی ان جی به جای بنزین در خودروها یکی از راهکارهای جلوگیری از افزایش بی رویه بنزین و قطع وابستگی کشور به واردات بنزین است.

میزان مصرف این فراورده نفتی در کشور، حدود 20 تا 23 میلیون مترمکعب در روز است که طبق اعلام مسوولان می توان این عدد را به راحتی تا 45 میلیون مترمکعب افزایش داد، اکنون حدود نیمی از ظرفیت فعلی عرضه سی ان جی کشور استفاده می گردد و حدود 50 درصد از این ظرفیت بلااستفاده مانده است؛ با حل مسائل این صنعت، می توان مصرف روزانه سی ان جی کشور را دو برابر میزان فعلی کرد و به همان میزان از مصرف بنزین کاهش داد.

مصرف فعلی سی ان جی کشور حدود 8 میلیارد مترمکعب در سال است

آنطور که محسن جوهری، رئیس انجمن صنفی سی ان جی به ایسنا گفته قانون توسعه صنعت سی ان جی در دوره قبلی مجلس به تصویب رسید اما اقدامات اجرا شده دست کم تا امروز تاثیر چندانی در توسعه این صنعت و افزایش مصرف سی ان جی نداشته است که یکی از دلایل مهم آن عدم توجه به مسائل صنعت سی ان جی در هر دو بخش عرضه و تقاضا بوده است.

وی با اشاره به اقدامات لازم الاجرا برای توسعه صنعت سی ان جی گفت: در بخش تقاضا باید به این سمت برویم که جذابیت قیمت سی ان جی را برای مصرف نماینده بیشتر کنیم؛ تبدیل رایگان خودروها، تعویض رایگان مخزن خودروهایی که احتیاج به تعویض مخزن دارند باید در حوزه تقاضا در اولویت قرار بگیرد و واردات خودروهای دوگانه سوز با کیفیت خارجی با تعرفه پایین انجام گردد و در بخش عرضه نیز باید کارمزد منصفانه ای به جایگاهداران پرداخت گردد تا بتوانیم به سمت توسعه حرکت کنیم.

به گفته رئیس انجمن صنفی سی ان جی، خودروسازان نیز در فراوری خودروهای دوگانه سوز باکیفیت کوتاهی نموده اند و قراردادی که بین وزارت نفت و ایران خودرو مبنی بر فراوری 45 هزار خودروی دوگانه سوز امضا شده، هیچ خروجی نداشته است و شاهد هستیم در سیاست فروش خودروسازان داخلی، خودروی دوگانه سوز وجود ندارد.

جوهری اظهار کرد: مصرف فعلی سی ان جی کشور که حدود 8 میلیارد مترمکعب در سال بوده، عایدی سرشاری را نصیب دولت نموده به طوری که سالانه 100 هزار میلیارد تومان سودآوری برای دولت داشته و بسیار عجیب است که با این حجم سودآوری، این صنعت با غفلت و بی توجهی روبرو است.

افزایش نیم درصدی توزیع سی ان جی

در شرایط فعلی جایگاه های عرضه سی ان جی در کشور 12 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارند، هم اکنون به طور میانگین روزانه 24 میلیون مترمکعب سی ان جی در کشور توزیع می گردد که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته (1401) نیم درصد رشد نشان می دهد. با این حال اما علی اکبر نژادعلی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های به تازگی از توقف فراوری در بخش خودروهای پایه گازسوز اطلاع داد موضوعی که باتوجه به افزایش مصرف بنزین خطر واردات را بیشتر می نماید.

رشد مصرف بنزین در کشور عددی غیرمنتظره است، سال گذشته نسبت به سال 1400، معادل 21 درصد رشد مصرف داشتیم. سال جاری نیز با گذشت 49 روز از سال نو، با رشد 10 درصدی، بیش از 110 میلیون لیتر بنزین مصرف شده که میزان فراوری نیز همین میزان است. هرچند که تا کنون واردات بنزین اتفاق نیفتاده اما این مساله چندان دور از فکر نیست به همین علت سیاست توسعه صنعت سی ان جی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1402 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2245

به "سی ان جی سد راه واردات بنزین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی ان جی سد راه واردات بنزین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید