ستاد زیست فناوری برای برطرف موانع تجاری محصول تراریخته اقدام کند

به گزارش کی آنلاین، به گزارش خبرنگاران، بهزاد قره یاضی در سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی گفت: توان بلافاصله استفاده از فناوری های جدید مبتنی بر مهندسی ژنتیک و استفاده کاربردی از آنها در دانشمندان ایرانی وجود دارد.

ستاد زیست فناوری برای برطرف موانع تجاری محصول تراریخته اقدام کند

وی گفت: بر اساس شاخص های علمی ما با کمبود مطلق آب مواجهیم. با استفاده از فناوری های جدید باید به فکر کاهش مصرف آب و کاهش آلاینده ها باشیم. ما کشور کم آبی هستیم و باید یاد بگیریم در شرایط خشکی کشاورزی کنیم.

رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی ایران با بیان اینکه نزدیک به 150 هزار دلار سموم شیمیایی در ده ماه گذشته وارد کشور شده است، گفت: یکی از مهم ترین کاربردهای فناوری پیشروی مهندسی ژنتیک فراوری گیاهان زراعی تراریخته است که می توانند در شرایط خشکی رشد نمایند.

وی توضیح داد: در طبیعت واریته هایی از برنج وجود دارد که ساختار ریشه ای متفاوتی نسبت به برنجی که مصرف می کنیم دارند. این ساختار ریشه ای این گیاهان را قادر می سازد در شرایط خشکی رشد نمایند. امروز با مهندسی ساختار ریشه برنج، توانسته ایم برنج تراریخته ای فراوری کنیم که در شرایط خشکی رشد می نماید و عملکرد آن نسبت به برنج غیر تراریخته بین 32 تا 78 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در آمریکا ذرت تراریخته متحمل به خشکی کشت می گردد که سطح زیر کشت آن در طول پنج سال 27 برابر شده است.

وی گفت: علت کشت غرقابی برنج، کنترل علف های هرز و خنثی کردن اسیدیته خاک است. کنترل علف های هرز موجب به کار گیری سموم شیمیایی نیز می گردد. با فراوری برنج تراریخته متحمل به علف کش و فراوری برنجی که جذب نیتروژن زیادی دارد علاوه بر کاهش قابل توجه مصرف سم، عملکرد محصول هم افزایش می یابد.

قره یاضی با اشاره به اینکه با فراوری گیاهان تراریخته متحمل به علف کش شخم نمی زنیم و تصاعد کربن نیز کاهش می باید، افزود: سطح زیر کشت محصولات ترایخته در دنیا در سال 2019 نزدیک به 192 میلیون هکتار رسید و 22 کشور فراوری نماینده محصولات تراریخته بوده اند.

وی با بیان اینکه ایران سالانه 16 میلیارد دلار محصولات غذایی وارد می نماید و بیلان تجارت غذایی ایران منفی است، گفت: بیشتر از 90 درصد علوفه و خوراک دام و بیش از 55 درصد کالری مصرفی کشور وارداتی است. بخش زیادی از محصولات غذایی وارداتی تراریخته است.از 8.9 میلیون تن ذرت وارداتی در سال گذشته، 7.5 میلیون تن تراریخته بوده است.

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران گفت: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به تنهایی صدها رخداد تراریخته و ویراسته بدیع و کم نظیر را فراوری نموده و آماده عرضه به بازار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 304

به "ستاد زیست فناوری برای برطرف موانع تجاری محصول تراریخته اقدام کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاد زیست فناوری برای برطرف موانع تجاری محصول تراریخته اقدام کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید