رونمایی از برنامه تحول صنعت خودرو در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدامات اساسی در جهت پیشرفت خودروسازی ایران

به گزارش کی آنلاین، اندیشکده سیاست گذاری امیرکبیر برنامه عملیاتی تحول صنعت خودرو را که حاصل یک دهه فعالیت کارشناسی است، با حضور نماینده مجلس، مسئولان و اعضای اندیشکده رونمایی کرد.

رونمایی از برنامه تحول صنعت خودرو در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدامات اساسی در جهت پیشرفت خودروسازی ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، گروه صنعت اندیشکده سیاست گذاری امیرکبیر در راستای توسعه برنامه محور صنعت خودرو، بعد از گذشت حدود یک دهه از تحقیق و پژوهش کارشناسی در زمینه صنعت خودرو و برگزاری جلسات متعدد با متخصصان، کارشناسان و فعالان این حوزه، اقدام به تدوین برنامه عملیاتی تحول صنعت خودرو نموده است. این سند پس از برگزاری جلسات هم اندیشی با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان و مدیران صنعت خودرو و کارشناسان این حوزه، روز گذشته با حضور دکتر اقبال شاکری، نماینده مجلس و مسئولان و اعضای این اندیشکده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر رونمایی شد.

در این نشست ابتدا دکتر اقبال شاکری، بر اهمیت بالای دستاوردها و تولیدات چنین اندیشکده هایی برای مجلس شورای اسلامی و لزوم توجه هر چه بیشتر به رشد و شکوفایی این اندیشکده ها، تاکید کردند. ایشان در ادامه سند تهیه شده از طریق اندیشکده سیاستگذاری امیرکبیر را سندی قابل تقدیر دانستند و آن را حاصل سالیان متمادی فعالیت کارشناسی در حوزه صنعت خودرو دانستند و ابراز امیدواری کردند که نهادهای متولی این حوزه، از جمله وزارت صمت، قدردان چنین تلاش هایی در جهت رفع مسائل صنعت خودرو باشند و حداکثر استفاده را از این سند و انباشت دانش موجود در این اندیشکده ها ببرند.

در ادامه دکتر حبیب الله ظفریان، مسئول اندیشکده سیاستگذاری امیرکبیر، به بیان دستاوردهای این اندیشکده در طول دوران فعالیت خود پرداختند و سند حال حاضر را حاصل مواجهه تخصصی و میدانی با مسائل و چالش های مختلف صنعت خودروی کشور در طول قریب به یک دهه فعالیت گروه صنعت این اندیشکده دانستند و هدف از تهیه این سند را ارائه نقطه نظرات و راهکارهای کارشناسی این اندیشکده در جهت رفع مسائل صنعت خودرو به دولت سیزدهم دانستند. همچنین ایشان صنعت خودروی کشور را به عنوان یکی از مهم ترین داشته های صنعتی در کشور برشمردند که متاسفانه امروز دچار مسائل و چالش های فراوانی است و ابراز امیدواری کردند که این سند بتواند با کمک به دولت سیزدهم و وزارت صمت، گام مؤثری در جهت رفع مسائل این حوزه بردارد.

دکتر میلاد بیگی، مسئول گروه صنعت اندیشکده سیاستگذاری امیرکبیر، به بیان توضیحاتی در مورد روش تحقیق و تدوین این برنامه پرداختند. ایشان سند حال حاضر را حاصل آسیب شناسی این اندیشکده از شرایط صنعت خودرو در کشور در طول 4 دهه فعالیت این صنعت دانستند که میتوان آن را در 3 سطح گفت. سطح اول نوع رابطه دولت با صنعت خودرو است که باعث شده است علی رغم واگذاری این صنعت، همچنان به صورت دولتی اداره شود که موجب بوجود آمدن مسائل و مسائل زیادی در این حوزه شده است. سطح دوم عدم پیروی از یک مدل ثابت و تعیین در جهت توسعه صنعت خودرو است که موجب شده است امکان برنامه ریزی بلندمدت از این صنعت سلب شده و تصمیمات کلان به خوبی اتخاذ نشوند. سطح سوم مربوط به اداره بنگاه و مسائل مربوط به فساد درون بنگاه است که با توجه به نقاط تاریکی که در عملکرد بنگاه شکل گرفته، به طور خاص در زمینه تامین قطعات از داخل و خارج، عملکرد بنگاه تحت الشعاع قرار گرفته است. ایشان مدل توسعه ای که این سند برای صنعت خودرو در نظر گرفته است را مبتنی بر تقویت و حمایت از قطعه سازان داخلی و همکاری با قطعه سازان و مجموعه سازان سطح اول بر اساس نوع ارتباطات بین المللی دانستند. در ادامه ایشان به بررسی مفاد این سند به تفصیل پرداختند.

لازم به ذکر است برنامه عملیاتی تحول صنعت خودرو تدوین شده از طریق اندیشکده سیاستگذاری امیرکبیر شامل مقدمه توجیهی (بررسی شرایط صنعت خودرو، مدل توسعه به کارگرفته شده در این برنامه عملیاتی)، چشم انداز، اهداف و راهبردها، اقدامات و سیاست ها می باشد و می توانید این سند را از اینجا دانلود کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1903

به "رونمایی از برنامه تحول صنعت خودرو در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدامات اساسی در جهت پیشرفت خودروسازی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از برنامه تحول صنعت خودرو در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدامات اساسی در جهت پیشرفت خودروسازی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید