خبر معاون وزیر نفت درباره بنزین، این گونه مصرف بنزین کاهش می یابد

به گزارش کی آنلاین، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با هشدار نسبت به ناتراز شدن فراوری و مصرف بنزین در کشور گفت: مصرف بنزین در دو ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 12.5 درصدی داشته است.

خبر معاون وزیر نفت درباره بنزین، این گونه مصرف بنزین کاهش می یابد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی اکبر نژادعلی در یک برنامه رادیویی با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف با بیان اینکه از ابتدای سال تا به امروز مصرف بنزین حدود 12 و نیم درصد بیشتر از سال گذشته بوده است، اظهار کرد: تقریبا در شرایط هم ترازی هستیم، اما با کوچکترین مسئله ای به شرایط ناترازی خواهیم رسید، موضوع قابل توجه این است که مصرف سوخت مانند انرژی های دیگر در کشور در مقایسه با سایر کشور ها خیلی بیشتر است و این می طلبد که اطلاع رسانی ویژه به مردم کشور صورت بگیرد.

وی اضافه نمود: بعلاوه در ارتباط با بحث فراوری خودرو ها و خارج کردن خودرو های فرسوده از سرویس نیز باید اتفاقاتی بیفتد تا ما شرایط هم ترازی را به سمت و سویی ببریم که در اصل تراز مثبت پیدا کنیم. در حال حاضر فراوری نسبت به مصرف با شرایط موجود اعداد و ارقام نشان می دهد که هرچقدر فراوری کنیم باید به همان مقدار هم مصرف کنیم و در اصل اگر فراوری در دوره هایی کاهش یابد عملا، چون مصرف کاهش نمی یابد و این دغدغه ما است.

به گفته وی، در حال حاضر تقریبا براساس آماری که برای توزیع کارت هوشمند سوخت در کشور برای خودرو ها انجام دادیم، بالغ بر 30 میلیون کارت سوخت در اختیار مردم قرار دادیم که در ازای آن خودرویی وجود دارد که خیلی ها مربوط به خودرو های فراوری نسل قدیم است و خودرو های فراوری نسل تازه نیز که قرار است وارد بازار گردد نیز شرایط مصرف آن ها نسبت به خودرو های جهانی به مراتب بیشتر بوده، این بیشتر مصرف کردن سوخت نیازمند این است که ما بیاییم و خودرو های فرسوده را کم کم از چرخه خارج کنیم و فرآیند فراوری در کشور را توسعه دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه تقریبا پالایشگاه های ده گانه داخل کشور داریم، ساخت پالایشگاه در کشور نیز به سادگی نیست و رشد مصرف نیز به گونه ای است که به طور مثال اکنون نسبت به سال گذشته تقریبا 12 و نیم درصد رشد مصرف داریم، اکنون که دو ماه و نیم بیشتر از سال نمی گذرد و هنوز به تابستان نرسیدیم، در همین چند روز اخیر رکورد مصرف سال جاری تقریبا شکسته شد و بالغ بر 127 میلیون لیتر مصرف ما افزایش یافت؛ این رشد نامتقارن داخل کشور می تواند شرایط را به سمت ناترازی بنزین هم برساند.

وی ادامه داد: بالاخره اگر شروع ساخت پالایشگاه امروز شروع گردد، ساخت آن چندین و چند سال طول خواهد کشید و با توجه به شرایط خاص خودش سخت است و امکان پذیر نیست که ما بتوانیم با فراوری و توسعه این بخش افزایش مصرف را مهار کنیم، عدد 12 و نیم درصد رشد در ماه های اولیه سال حتی در فصل اول رشد بسیار بزرگی است که باید مدیریت کرد.

نژادعلی با بیان اینکه باید شدت مصرف انرژی کشور کم گردد، کم شدن مصرف انرژی به واسطه اطلاع رسانی ویژه به مردم حاصل می گردد، گفت: مردم ایران هر زمان به آن ها اطلاع رسانی شد و با صداقت به آن ها بیان شد که در هر حوزه مسئله ای وجود دارد یاری کردند و این رشد مصرف انرژی را می توانیم از مردم یاری بخواهیم. هنوز به آن درجه ای که باید اطلاع رسانی ویژه صورت بگیرد که در مصرف انرژی و مصرف بنزین مدیریت و بهینه مصرف نمایند، این اطلاع رسانی انجام نشده است. رسانه ها هم تاثیرگذار هستند و با اطلاع رسانی گسترده می گردد این اتفاق خوب را رقم زد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 خرداد 1402 بروزرسانی: 19 خرداد 1402 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2256

به "خبر معاون وزیر نفت درباره بنزین، این گونه مصرف بنزین کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر معاون وزیر نفت درباره بنزین، این گونه مصرف بنزین کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید