خبرنگاران مقام پیشین آمریکا:توافق ایران و آژانس انرژی اتمی شکست دیگر دولت ترامپ است

به گزارش کی آنلاین، نیویورک- خبرنگاران- هماهنگ کننده پیشین وزارت خارجه آمریکا در برجام، توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را شکستی برای دولت ترامپ دانست و گفت ایران گام های سنجیده ای برداشته است.

خبرنگاران مقام پیشین آمریکا:توافق ایران و آژانس انرژی اتمی شکست دیگر دولت ترامپ است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

جرت بلانک روز چهارشنبه پس از انتشار بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در صحفه توئیتری خود نوشت: بسیاری از سیاست های مربوط به ایران دونالد ترامپ و مایک پمپئو بر این پیش فرض بنا شده است که آنها می توانند به طرز پیش بینی پذیر و کنترل شده، پاسخ های خاصی از دیگر بازیگران را برانگیزانند.

وی اضافه نمود: از همه مهم تر خود ایران بود که آنها بارها انتظار داشتند واکنش تندی به تحریکات آمریکا در مسیری نشان دهد که به پاره کردن برجام و تخریب کلی دیپلماسی منجر گردد.

هماهنگ نماینده پیشین وزارت خارجه آمریکا در برجام ادامه داد: اما ایران واکنش های خود را سنجیده برداشت و اکنون برای بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق نموده است که البته ارتباط کلی به برجام ندارد.

بلانک افزود: این توافق به نگرانی عمده اروپا توجه نموده است و موانع اساسی را برای بازگشت به اجرای بیشتر برجام رفع می سازد.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در انتها سفر دو روزه رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، بیانیه مشترکی صادر و توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت نمایند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 بصورت موقت توسط ایران در حال انجام است، ارتقاء بخشند.

سرپرست پیشین نمایندگی ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در ادامه با بیان اینکه پمپئو و همکارانش فکر کردند کوشش آمریکا در مکانیسم ماشه در سازمان ملل باعث تحریک ایران خواهد شد، اظهار کرد: در عوض، تهران فرصتی را به دست آورد تا امتیازاتی را برای عمق بخشیدن به انزوای ایالات متحده ایجاد کند.

بلانک اعلام کرد: پیش بینی آنها نه تنها درباره ایران مغلوب شد که دولت ترامپ یکپارچگی شورای امنیت را هم تهدید کرد. آنها به روشنی فکر می کردند که اعضای دائم انگلیس و فرانسه برای یافتن راهی به منظور پاک کردن آشفتگی، به حمایت از واشنگتن مجبور خواهند شد اما بار دیگر خلاف آن رخ داد.

وی با بیان اینکه در سیاست داخلی هم اینگونه عمل شد، ادامه داد: پمپئو به روشنی فکر کرد که می تواند با وانمود کردن اینکه بحث بر سر تحریم تسلیحاتی است نه برجام، دموکرات ها را خاموش کند اما حتی مخالفان دموکرات برجام هم به سرعت خط تمایز را ترسیم کردند که تحریم تسلیحاتی خوب است و مکانیسم ماشه بد.

مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا یادآور شد: حمایت دموکرات ها از موفقیت باراک اوباما و جو بایدن در مقابل شکست های مشهود دونالد ترامپ به سادگی انجام می گردد.

بلانک افزود: ترامپ و پمپئو حتی زحمت نمی کشند تا علایق، انگیزه ها و دیدگاه های جهانی شرکا و مخالفان را درک نمایند. آنها این تله های کوچک و جلف را ترجیح می دهند که ممکن است در یک اتاق سمینار، جذاب به نظر برسند اما به طور کلی متخصصان آن را مردود می شمارند.

وی توضیح داد: بنابراین، بار دیگر و دوباره آنها شکست می خورند.

دولت ترامپ پس از انتها دادن به مشارکت خود در برجام، در این ماه بر آن شدند تا مانع از انتها یافتن محدودیت تسلیحاتی مندرج در پیوست ب قطعنامه 2231 شورای امنیت شوند. از این رو ابتدا یک قطعنامه 13 صفحه ای ارائه دادند که با مخالفت کلی اعضای شورا روبرو شد، در نتیجه وادار شدند مفاد آن را به کلی حذف و در 4 بند ارائه دهند که هدف اصلی آن تداوم محدودیت تسلیحاتی فعلی ایران بود.

این قطعنامه هم نتوانست حد نصاب لازم برای تصویب را به دست آورد و نیازی به وتوی چین و روسیه نبود. هرچند این دو کشور متحد ایران به این قطعنامه رای منفی دادند.

با تحمل این شکست، مایک پمپئو در 31 مرداد ماه سال جاری با سفر به نیویورک و حضور در سازمان ملل متحد، به عنوان بالاترین مقام به اصطلاح دیپلماسی آمریکا، نامه درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه را به رئیس شورای امنیت ارائه داد.

با گذشت حدود یک هفته از آن، در نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی اعلام شد با توجه به نظر مخالف اکثریت قریب به اتفاق اعضا با درخواست آمریکا، اقدام دیگری برای آن نمی تواند انجام گردد و اینگونه آمریکا بار دیگر در عرصه بین المللی با شکست دیگری در برابر ایران روبرو شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1177

به "خبرنگاران مقام پیشین آمریکا:توافق ایران و آژانس انرژی اتمی شکست دیگر دولت ترامپ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مقام پیشین آمریکا:توافق ایران و آژانس انرژی اتمی شکست دیگر دولت ترامپ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید