یادداشت، از اسلام آباد تا مسکو؛ ناتوانی آمریکا در کنترل شبه قاره

به گزارش کی آنلاین، باتلاق عمیق افغانستان طی سال های اخیر چنان آمریکا را به دام انداخته که کاخ سفید صرفا در حال تماشای شکل گیری ائتلاف های قدرتمند منطقه ای است.

یادداشت، از اسلام آباد تا مسکو؛ ناتوانی آمریکا در کنترل شبه قاره

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، تحولات اخیر منطقه جنوب آسیا و به خصوص پاکستانِ تحت رهبری عمران خان نشان می دهد که قهقه های بی معنای ترامپ در ملاقات با نخست وزیر پاکستان و رفتارهای دائمی و متناقض او که حین ملاقات با سران کشور هند خود را نشان می دهد تبدیل به حنای رنگ باخته ای شده و آمریکا عملا کنترل اوضاع جنوب آسیا را از دست داده است.

کاخ سفید در سالهای حکمرانی پرویز مشرف بر پاکستان (1999 تا2008) این کشور را راستای می دانست برای انتقال نیروهای نظامی خود به افغانستان. دیدگاهی که باعث تحمیل سال های سیاه انفجار و تروریسم در پاکستان شد و حداقل 70 هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

روابط اسلام آباد و آمریکا در دور حکومت حزب مردم همانگونه که تصور می شد چندان تیره نبود ولی از سال 2014 به بعد فشارهای آمریکا به پاکستان نشان می داد که اسلام آباد مانند گذشته حاضر به همراهی با آمریکا نیست.

نزدیک شدن پاکستان به چین و به خصوص کلید خوردن کریدور مالی دو کشور موسوم به سی پیک دولتمردان آمریکا را با حقایق میدانی بیشتری آشنا کرد.

سردرگمی آمریکا در جنوب آسیا به اینجا ختم نشد و پاکستان با تحمل فشارهای آمریکا کوشش خود را برای یافتن دوستان جدید در منطقه شروع کرد.

دوبار سفر عمران خان به ایران و سفرهای مکرر او به چین زنگ خطری بود که برای دولتمردان آمریکا به صدا درآمد و حتی منگنه کشمیر نیز نتوانست مدت زیادی برگ برنده آمریکا گردد.

گمان بر این است که علی رغم اهمیت مساله کشمیر برای پاکستان دولت این کشور دریافته است که آمریکا انگیزه و توان حل این مساله را ندارد و چشم امید دوختن به کاخ سفید برای اعمال فشار بر هند جز اتلاف وقت نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت. از سوی دیگر آمریکا برای صلح افغانستان به پاکستان نیاز دارد و این باعث می گردد که پاکستان با خیالی آسوده روابط خود را با کشورهای خاص بیشتر کند.

در این بین ارتباط پاکستان و روسیه که در رقابت دائم با آمریکاست طی ماه های اخیر به صورت چشمگیری افزایش یافته است. روز گذشته هیاتی از روسیه راهی پاکستان شدند و از سرمایه گذاری 14 میلیارد دلاری در پاکستان اطلاع دادند.

روسیه میخواهد صنعت فولاد و راه آهن پاکستان را نیز بهبود ببخشد و حضور خود را در این کشور پر رنگ تر کند، طی یک سال اخیر نیروهای نظامی دو کشور نیز حداقل 5 مانور مشترک نظامی برگزار کرده اند.

مسکو حتی تصمیم دارد 16 فروند هواپیمای سوخو- سوپرجت 100 خود را به اسلام آباد بفروشد و تمام اینها نشان از خیز دو کشور برای گسترش روابط مالی باهم دارد.

این اتفاقات نشان دهنده بروز تحولی است که تنها سفر پوتین به پاکستان یا سفر عمران خان به روسیه را کم داشت، حدس در خصوص زمان این سفر حتی یک روز نیز طول نکشید و امروز دولت اسلام آباد از سفر قریب الوقوع عمران خان به روسیه و ملاقات مهم وی با پوتین اطلاع داد.

این ملاقات علاوه بر اهمیت مالی فراوانی که برای پاکستان دارد می تواند آینده استراتژیک منطقه را نیز رقم بزند، حضور قوی تر روسیه در منطقه جنوب آسیا هر چقدر به سود چین است به ضرر آمریکا خواهد بود.

سران آمریکا طی روزهای اخیر بارها به کریدور مالی مشترک چین و پاکستان حمله کرده و آن را عامل مقروض شدن پاکستان دانسته اند، ادعایی که از سوی اسلام آباد رد شده است ولی معین است که دلیل الی ادعاهای سران کاخ سفید هشدار به پاکستان است که نباید به کشورهای رقیب نزدیک گردد.

تهدیدی که عمران خان به آن توجهی نداشته است و علاوه بر چین اینک در تدارک گسترش روابط مالی و تجاری با کشور روسیه است.

حال دو پیش فرض در خصوص آینده وجود دارد اولا اینکه آمریکا مجبور است برای کنترل پاکستان ورودی جدی تر به مساله کشمیر داشته باشد و برای حل این مشکل تاریخی اقدام کرده و دولت هند را تحت فشار قرار دهد و یا اینکه شاهد حضور جدی تر و قوی تر کشورهای رقیب در منطقه جنوب آسیا باشد. اهمیت پاکستان برای آمریکا از این لحاظ است که عملا نزدیک ترین و مناسب ترین راستا برای رسیدن به کشورهای آسیای مرکزی نیز پاکستان و بندرگان های این کشور هستند.

یادداشت: محمدرضا کمیلی

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 619

به "یادداشت، از اسلام آباد تا مسکو؛ ناتوانی آمریکا در کنترل شبه قاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، از اسلام آباد تا مسکو؛ ناتوانی آمریکا در کنترل شبه قاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید