اشعه UV لاک خشک کن ها ریسک سرطان را افزایش می دهد

به گزارش کی آنلاین، محققان می گویند لاک خشک کن های که از اشعه ماورا بنفش (UV) برای ژل لاک استفاده می نمایند، پرتو های احتمالاً خطرناکی از خود ساطع می نمایند. آن ها خاطرنشان کردند که این اشعه ها ممکن است منجر به مرگ سلولی و جهش های سرطان زا در سلول های انسانی گردد.

اشعه UV لاک خشک کن ها ریسک سرطان را افزایش می دهد

ماریا ژیواگی، محقق ارشد از دانشگاه کالیفرنیا، پس از مشاهده نتایج در آزمایشگاه، مانیکور ژل را کنار گذاشته است.

وی در این باره می گوید: زمانی که تأثیر تشعشعات ساطع شده به وسیله دستگاه خشک کن ژل لاک را بر مرگ سلولی دیدم و این که در واقع سلول ها را حتی پس از تنها یک جلسه 20 دقیقه ای جهش می دهد، شگفت زده شدم. متوجه شدم که این بسیار نگران نماینده است و تصمیم گرفتم استفاده از آن را متوقف کنم.

لودمیل الکساندروف، یکی از نویسندگان این مطالعه، در این باره گفت: تا جایی که ما می دانیم، هیچ کس تا به حال این دستگاه ها و نحوه تأثیر آن ها بر سلول های انسانی در سطوح مولکولی و سلولی را مطالعه نکرده است.

وی پس از خواندن در خصوص یک شرکت نماینده جوان در مسابقه زیبایی که یک نوع نادر از سرطان پوست در انگشت خود داشت، تصمیم به انجام این مطالعه گرفت.

وی می گوید: ما آغاز به آنالیز این مسئله کردیم و متوجه تعدادی گزارش در مجلات پزشکی شدیم که می گفتند افرادی که اغلب مانیکور ژل می نمایند مانند شرکت نمایندگان در مسابقه زیبایی، مواردی از سرطان های بسیار نادر در انگشتان دست را گزارش می نمایند.

با این حال محققان می گویند هنوز اظهار نظر قطعی در این مورد زود است.

لاک خشک کن ها از طیف خاصی از نور ماور بنفش 340-395 nm برای خشک کردن مواد شیمیایی مورد استفاده در مانیکور های ژل استفاده می نمایند.

برای این مطالعه، محققان از سه رده سلولی استفاده کردند: کراتینوسیت های پوستی انسان، فیبروبلاست های پوست انسان و فیبروبلاست های جنینی موش.

سه نوع سلول در معرض دو شرایط قرار گرفتند: قرار گرفتن در معرض حاد و قرار گرفتن در معرض مزمن در دستگاه سبک UV با استفاده از ظروف پتری سلول ها و دستگاه های خشک کن ماورا بنفش.

مرگ سلولی، آسیب و جهش DNA در هر دو شرایط مشاهده شد.

این تیم دریافت که در یک جلسه 20 دقیقه ای با دستگاه ها، بین 20 تا 30 ٪ سلول ها جان باختند. سه بار قرارگیری متوالی 20 دقیقه ای بین 65 تا 70 درصد مرگ سلولی به همراه داشت.

قرار گرفتن در معرض نور UV بعلاوه باعث آسیب میتوکندری و DNA در سلول های به جامانده شد. براساس این مطالعه، این امر منجر به جهش هایی با الگو های می گردد که در سرطان پوست در انسان مشاهده می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2204

به "اشعه UV لاک خشک کن ها ریسک سرطان را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشعه UV لاک خشک کن ها ریسک سرطان را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید