استولتنبرگ: توسعه نفوذ چین، تهدیدی برای امنیت ناتو است

به گزارش کی آنلاین، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، در کنفرانس خبری پس از نشست سران ناتو گفت که توسعه نفوذ چین تهدیدی برای ناتو به شمار می آید.

استولتنبرگ: توسعه نفوذ چین، تهدیدی برای امنیت ناتو است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ینس استولتنبرگ دبیر کل پیمان آتلانتیک شاقتصادی روز دوشنبه گفت که در نشست سران پیمان ناتو بر اهمیت همکاری اروپا و آمریکای شاقتصادی برای مقابله با روسیه و چین توافق شد.

وی که در کنفرانس خبری صحبت می کرد، گفت: روابط بین ناتو و روسیه به پایین ترین میزان خود از زمان خاتمه جنگ سرد رسیده است.

دبیر کل ناتو اضافه نمود: چین به سرعت در حال توسعه زرادخانه های هسته ای خود با کلاهک های هسته ای پیشرفته است.

استولتنبرگ اضافه نمود: توسعه نفوذ چین، تهدیدی برای امنیت ناتو بوده و سران پیمان بر ضرورت مقابله با این چالش توافق دارند.

دبیر کل ناتو در ادامه گفت: پیشرفت فناوری را تقویت خواهیم کرد و سران ناتو بر شروع پروژه دفاعی جدید توافق کردند و در نشست سران توافق شد که توانایی های ناتو در عرصه فضای مجازی و فضا نیز تقویت گردد.

استولتنبرگ گفت: سران ناتو بر ضرورت حمایت از افغانستان به وسیله آموزش و حمایت اقتصادی نیروهای دولتی توافق دارند و باید از ادامه فعالیت فرودگاه کابل اطمینان یابیم و ترکیه نقش اساسی در این زمینه ایفا می نماید.

دبیر کل پیمان ناتو در ادامه بار دیگر به موضوع چین پرداخت و گفت: نچین در زمینه فضای سایبری در حال نزدیک شدن به ما بوده و در حال توسعه نفوذ خود در آفریقا و اقیانوس آرام است.

وی تاکید نمود: باید در این دنیای که در آن رقابت وجود دارد همانند همپیمانان متحد بایستیم. به دنبال ایجاد ائتلافی قدرتمند بوده و از آن برای امنیتمان حفاظت کنیم.

استولتنبرگ گفت: موضع واحد و آشکاری در قبال چین داریم و این نشان دهنده راستا طولانی است که طی ماه های گذشته طی کردیم.

دبیر کل پیمان آتلانتیک شاقتصادی اضافه نمود: به دنبال معین کردن خطوط قرمز نیستیم اما بودجه دفاعی چین امکان دارد که به صندلی دوم دنیای برسد.

وی اضافه نمود: ناتو همبستگی خود با اوکراین را ابراز می دارد و حمایت سیاسی و عملیاتی در این زمینه در اختیار اوکراین قرار دادیم. درهای ما برای یاری به اوکراین و گرجستان باز بوده و کوشش هایمان را در این زمینه افزایش می دهیم.

استولتنبرگ اضافه نمود: از سیطره چین بر زیرساخت های پیشرفته نگران بوده و این ناشی از تمایل ما برای مقابله با تهدیدات است.

دبیر کل پیمان آتلانتیک شاقتصادی گفت: چین به زودی به بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد و این بر ضرورت وجود همپیمانانی برای آمریکا تاکید دارد.

سران ناتو روز دوشنبه در بیانیه خاتمهی نشست خود در بروکسل بلژیک نیز در بخش های مختلف بیانیه به تهدیدات روسیه و چین اشاره نموده اند.

در این بیانیه آمده است: اقدامات خصمانه روسیه تهدیدی برای امنیت کشورهای ناتو به شمار می آید. تروریسم در تمامی شکل های خود نیز همچنان تهدیدی برای همه ماست. بازیگران دولتی و غیردولتی نظم بین المللی را به چالش کشانده و به دنبال تضعیف دموکراسی در سرتاسر دنیا هستند. بی ثباتی آن سوی مرزهای ما نیز باعث ایجاد مهاجرت های بی قاعده و قاچاق انسان شده است. نفوذ فزاینده چین و سیاست های بین المللی نیز می توان چالش هایی را ایجاد کند که نیازمند پرداختن به آن به عنوان یک اتحاد هستیم.

در این بیانیه تاکید شده است: ما با چین از دیدگاه دفاع از منافع امنیتی پیمان ناتو تعامل می کنیم. ما نیز به طور فزاینده با تهدیدات سایبری، دوگانه و ترکیبی از جمله اطلاعات گمراه کننده و سوء استفاده از فناوری های پیشرفته و در حال ظهور روبرو هستیم.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1677

به "استولتنبرگ: توسعه نفوذ چین، تهدیدی برای امنیت ناتو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استولتنبرگ: توسعه نفوذ چین، تهدیدی برای امنیت ناتو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید