گزارش، بازگشت آفریقا به فهرست اولویت های سیاست خارجی روسیه

به گزارش کی آنلاین، نشست سران روسیه-آفریقا که به گفته پوتین، صفحه جدیدی از روابط دوجانبه را باز نموده، باید راه بازگشت سریع روسیه به قاره آفریقا را هموار سازد، جایی که دیگر نقش آفرینان جهانی، ازجمله آمریکا، چین و اتحادیه اروپا بسیار فعال هستند.

گزارش، بازگشت آفریقا به فهرست اولویت های سیاست خارجی روسیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نخستین نشست سران اجلاس اقتصادی روسیه-آفریقا در روزهای 24-23 اکتبر (2-1 آبان ماه) به ریاست مشترک روسای جمهوری روسیه و مصر در بندر سوچی برگزار گردید که در آن نمایندگان تمامی 54 کشور آفریقایی و سازمان های منطقه ای این قاره حضور داشتند. تصمیم گرفته شد که چنین نشستی هر سه سال یکبار برگزار شود و اجلاس بعدی در آدیس آبابا تشکیل شود.

روزنامه کامرسانت در این باره نوشته است: نشست رهبران روسیه-آفریقا که برای نخستین بار در طول تاریخ برگزار گردیده، روز پنجشنبه به کار خود سرانجام داد و در جلسه روز سرانجامی این نشست که به مباحثاتی چندین ساعته تبدیل شد، شرکت نمایندگان کوشش کردند تا درباره موضوعاتی که سالها نتوانسته بودند درباره آن گفت وگو نمایند بحث نمایند. در سرانجام همه به این نتیجه رسیدند که دهه های از دست رفته در روابط روسیه و کشورهای آفریقایی دیگر نباید تکرار شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تاکید نمود که برگزاری نشست سران روسیه-آفریقا صفحه جدیدی را در روابط این کشور با قاره آفریقا باز نموده است. مهمانان این نشست نیز درک نموده اند که باید منتظر بازگشت سریع روسیه به قاره آفریقا باشند، جایی که دیگر نقش آفرینان دنیای، ازجمله آمریکا، چین و اتحادیه اروپا در حال حاضر در آنجا بسیار فعال هستند.

در بیانیه سرانجامی نشست سران اجلاس اقتصادی روسیه-آفریقا که در تاریخ 24-23 اکتبر (2-1 آبان ماه) به ریاست مشترک روسای جمهوری روسیه و مصر در بندر سوچی برگزار گردید، تاکید شده که روسیه و کشورهای آفریقایی کوشش های مشترک برای اصلاح ساختار سازمان ملل متحد، از جمله شورای امنیت را هماهنگ می نمایند. روسیه و کشورهای آفریقایی همچنین همکاری های خود در عرصه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، از جمله آموزش نیروهای نظامی آفریقایی برای ماموریت های حفاظت از صلح در ساختارهای تخصصی روسیه را افزایش می دهند.

در این بیانیه همچنین تایید شده که روسیه و کشورهای آفریقایی در عرصه ارائه یاری های انسان محبت آمیز به منظور جلوگیری از بلایای طبیعی و بیماری های واگیردار، عدالت در روا بط بین المللی، مخالفت با سیاست های دیکتاتوری و تهدید و باج خواهی در عرصه تجارت، عدم گسترش سلاح های هسته ای، امنیت اطلاعاتی و استفاده صلح آمیز از فضا نیز همکاری خواهند داشت.

قاره آفریقا، یکی از اولویت های سیاست خارجی روسیه است

روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا یادآور شده است: در نشست سران روسیه-آفریقا در سوچی، رهبران 43 کشور از 54 کشور آفریقایی حضور داشتند. همچنین 11 کشور نیز در سطح وزراء در این نشست نماینده داشتند. بدین ترتیب فرستادگان تمامی کشورهای قاره آفریقا به روسیه سفر کردند.

رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود در دومین روز برگزاری این نشست تاکید نمود، همکاری های روسیه با کشورهای آفریقایی که ریشه در دوران مبارزات مشترک علیه استعمارگری کشورهای غربی دارد، جنبه راهبردی و درازمدت داشته و توسعه روابط با کشورهای این قاره و سازمان های منطقه ای آفریقایی، یکی از اولویت های سیاست خارجی روسیه است.

پوتین یادآور شد که همکاری های نظامی-فنی، اهمیت زیادی برای تامین امنیت شرکای آفریقایی دارد و در حال حاضر نظامیان بیش از 20 کشور این قاره در حال تحصیل در دانشگاه های وزارت دفاع روسیه هستند. وی گفت: در جهت تقویت آمادگی دفاعی نیروهای مسلح کشورهای آفریقایی و در چارچوب تحقق همکاری های نظامی-فنی، روسیه توافقاتی با بیش از 30 کشور این قاره انجام داده که بر اساس آنها تعداد زیادی تسلیحات و فناوری های نظامی به این کشورها ارسال خواهد شد که بخشی از آنها رایگان خواهد بود.

رئیس جمهوری روسیه با به اشاره به ادامه بی ثباتی اوضاع، مناقشات قومی-نژادی و بحران های سیاسی-اجتماعی در بسیاری از مناطق قاره آفریقا، اضافه کرد: تروریسم، ایدئولوژی های افراطی و دزدی دریایی، مانع جدی بر سر راه توسعه کشورهای آفریقا هستند و گسترش کوشش های جمعی برای مبارزه با این پدیده ها بسیار مهم است.

به گفته وی، روسیه همیشه از کوشش کشورهای آفریقایی برای اجرای سیاستی مستقل و حل و فصل مسائل این قاره به طور مستقل حمایت نموده و خواهد نمود و میخواهد در آینده نیز یاری های همه جانبه ای به کوشش های شرکای آفریقایی در جهت حل و فصل بحران های منطقه ای، مقابله با تروریزم، افراط گرایی، جنایات سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و دیگر چالش های مهم و تهدیدات امنیتی ارائه دهد.

پوتین ابراز اطمینان کرد که نتیجه نشست سران روسیه-آفریقا به توسعه همه جانبه روابط مسکو با تمامی کشورهای قاره آفریقا بیانجامد و تاکید نمود که همکاری های روسیه با شرکای آفریقایی بر اساس اصل برابری، دوستی و احترام متقابل خواهد بود.

رئیس جمهوری روسیه اضافه کرد، مسکو خواهان ایفای نقش فعال تر و یاری به حل و فصل مناقشات منطقه ای در این قاره است، ولی از این اصل پیروی می نماید که مسائل آفریقا باید توسط کشورهای آفریقایی حل و فصل شوند.

روسیه بخشیدن بدهی کشورهای آفریقایی را اقدامی درست و منطقی می داند

به نوشته روزنامه راسیسکایا گازیتا ، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست سران روسیه-آفریقا اظهار داشت که این کشور در ابتکارعمل دنیای برای کاهش بدهی های کشورهای آفریقایی مشارکت داشته و حجم کلی بدهی های بخشیده شده کشورهای آفریقایی بیش از 20 میلیارد دلار است.

صندوق بین المللی پول و بانک دنیای در سال 1996 مبتکر طرحی برای کاهش بدهی های کشورهای آفریقایی شد که روسیه هم به این طرح پیوست. در سال 2006 بدهی کشورهای آفریقایی که همچنان بازنگشته بود، پس از صدور حکمی از سوی دولت روسیه بخشیده شد.

به گفته پوتین، در سال 2018 حجم مبادلات بازرگانی روسیه با آفریقا را بیش از 20 میلیارد دلار ارزیابی کرد که می تواند در سال های آینده تا 40 میلیارد دلار هم افزایش یابد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران شرح داد که روسیه با بخشیدن بدهی چندمیلیارد دلاری کشورهای آفریقایی، در واقع راه برای فعالیت شرکت های روسی در این قاره هموار نموده، چرا که آنها بر اساس قانون نمی توانستند به خاطر این بدهی ها در پروژه های جدید در این کشورها شرکت نمایند.

وی اضافه کرد، اکنون شرکت های روسی می توانند بر اساس منافع متقابل در کشورهای آفریقایی فعالیت نمایند، میزان مبادلات بازرگانی افزایش یافته و درآمدها و پرداخت اقتصادیات نیز به بودجه دولت روسیه باز خواهد گشت.

ضمن اینکه در جریان اجلاس اقتصادی روسیه-آفریقا در سوچی، توافقاتی به ارزش کلی 800 میلیارد روبل به امضاء رسید.

سخنگوی کرملین همچنین تاکید نمود که موضوع امکان استقرار پایگاه های نظامی روسیه در خاک کشورهای آفریقایی، در جریان مذاکرات ولادیمیر پوتین با رهبران کشورهای قاره آفریقا، اصلاً مورد آنالیز قرار نگرفته است.

حضور نظامی روسیه در قاره آفریقا باعث نگرانی شدید غرب شده است

روزنامه اینترنتی وزگلیاد نیز به آنالیز همکاری های نظامی-فنی روسیه با کشورهای آفریقایی پرداخته و نوشته است: روسیه تنها کشوری در دنیا است که جوانان آفریقایی را به طور رایگان آموزش می دهد. به گفته ولادیمیر پوتین، تاکنون بیش از 17 هزار دانشجوی آفریقایی در دانشگاه های روسیه فارغ التحصیل شده اند که تحصیل حدود 4 هزار نفر از آنها رایگان بوده است.

البته این آمار با اکتساب عملکرد اتحاد جماهیر شوروی است که باعث شده تا در حال حاضر این افراد در سمت های مختلف دولتی در کشورهای آفریقایی فعالیت داشته و مجریانی نفوذ روسیه در این قاره به شمار می روند.

اصلی که روسیه در همکاری با کشورهای آفریقایی به آن پایبند است، احترام به خواسته ها، منافع و تفاوت های ظریف در رفتارهای آفریقایی است که دقیقا در روابط بر اساس سیستم بازاری به اجرا گذاشته می شود و به همین دلیل شرکت های روسی بدون مشکل به همکاری های خود با کشورهای آفریقایی ادامه می دهند.

یکی از اصلی ترین موضوعات در آفریقا درگیری های نظامی در این قاره است در این رابطه مکانیزم جدیدی از طرف روسیه به کار گرفته شده، بدین ترتیب که ابتدا مشکل با ارائه یاری به تثبیت اوضاع و تقویت حاکمیت دولت قانونی حل و فصل می شود و سپس همکاری ها در عرصه سرمایه گذاری، انرژی و روابط اقتصادی شروع می شود. این در حالی است که رویکرد غرب با این مسئله در قاره آفریقا کاملا متفاوت است و همچنان به شیوه استعمار مدل قرن نوزدهم اجرا می شود. در واقع آنها (غربی ها) خود را درگیر مناقشات نظامی آفریقا نمی نمایند و تنها به خالی کردن ثروت های طبیعی آنها می پردازند. به همین دلیل هم درگیری های نظامی در این قاره همچنان باقی مانده است.

در بسیاری از موارد کشورهای غربی حتی با وجود درخواست های مستقیم و رضایت دولت های محلی برای حضور نظامی و جلوگیری از جنگ های داخلی ، از این کار خودداری می نمایند که نمونه معین آن آفریقای مرکزی، اقتصادی، روآندا، اوگاندا و موزامبیک است.

به همین دلیل است که حضور مشاوران نظامی روسی در کشورهای آفریقایی تهدیدی برای کشورهای غربی به شمار می روند. حضور نظامی روسیه در کشورهای آفریقایی در حال افزایش است. حجم ارسال تجهیزات و فاوری های نظامی روسیه به آفریقا به 14 میلیارد دلار رسیده و این بدون در نظر دریافت مشاوران نظامی و همچنین آموزش پرسنل نظامی محلی در روسیه است.

تمامی این یاری ها نیز بر اساس درخواست رسمی دولت های قانونی این کشورها انجام می گیرد. این در حالی است که نیروهای نظامی روسیه تاکنون حتی یک بار نیز در درگیری های محلی در هیچ یک از کشورهای آفریقایی مشارکت نداشته اند و همین مسئله این باور را تقویت نموده که همکاری های نظامی روسیه با کشورهای آفریقایی به نفع هر دو طرف بوده و ادامه خواهند داشت. در عین حال اجرای موفقیت آمیز عملیات نظامی روسیه در سوریه نیز در انتخاب کشورهای آفریقایی برای ادامه همکاری های نظامی با این کشور بسیار موثر بوده است.

هشدار پوتین درباره رویارویی اقتصادی قدرت های بزرگ در آفریقا

رئیس جمهوری روسیه در آستانه برگزاری نشست سران اجلاس اقتصادی روسیه-آفریقا نیز در مصاحبه ای با خبرگزاری تاس یادآور شده بود که بعضی کشورهای غربی کوشش می نمایند تا به وسیله ارعاب و باج خواهی از دولت های آفریقایی به داخل این کشورها نفوذ نموده و سودهای زیادی از این طریق به دست آورند، مسکو این بازی ژئوپلیتیکی را محکوم نموده و برای همکاری با کشورهای آفریقایی نه برای غارت ثروت منطقه، بلکه برای رقابت متمدنانه بر سر همکاری های متقابلاً سودمند آمادگی دارد.

به گفته پوتین، آفریقا اکنون به قاره فرصت ها تبدیل شده و بازارهای داخلی آن در حال گسترش است. روسیه خواهان رقابتی متمدنانه و قانونی بر سر همکاری با کشورهای آفریقایی است و میخواهد به همراه شرکای آفریقایی خود از منافع مشترک اقتصادی در برابر تحریم های یکجانبه از جمله به وسیله کاهش نقش دلار و جایگزین کردن آن با ارزهای دیگر در مبادلات بازرگانی دفاع کند.

به عقیده وی، کشورهای آفریقایی علاقه ندارند تا درگیر رویارویی بین قدرت های بزرگ در این قاره شوند و ترجیح می دهند که این رقابت بر سر با حل و فصل مسائل آنها باشد. در واقع کشورهای آفریقایی نیازمند یاری سایر کشورها برای حل و فصل مسائل امنیتی خود هستند تا بتوانند ثبات در این قاره را تقویت نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 508

به "گزارش، بازگشت آفریقا به فهرست اولویت های سیاست خارجی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، بازگشت آفریقا به فهرست اولویت های سیاست خارجی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید