عصر جدید چین با راه ابریشم نوین

به گزارش کی آنلاین، پکن - ایرنا:طرح راه ابریشم چین بزرگترین برنامه مالی قرن بیست و یکم با ورود به اروپا بتدریج عصر تازه ای را به روی این کشور که اکنون سکان دومین اقتصاد جهان را یدک می کشد، باز می نماید.

عصر جدید چین با راه ابریشم نوین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا بخصوص این دوره جدید برای چین از آنجا اهمیت بیشتری پیدا کرد که برای نخستین بار یک کشور توسعه یافته دنیا یعنی ایتالیا به این برنامه جاه طلبانه چین ملحق شد.

در جریان سفر شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین به ایتالیا در این هفته نه تنها طرفین طرح های اقتصادی و توافقنامه هایی را به ارزش 2 میلیارد و 500 میلیون یورو امضا کردند بلکه یادداشت تفاهمی امضا شد که رسما ورود رم به این برنامه بزرگ دنیا را اعلام نمود.

اگرچه بعضی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان و آلمان از این بابت نگرانی هایی دارند و آمریکا صراحتا به ایتالیا هشدار داده بود ورودش به این برنامه می تواند روابط اطلاعاتی اش را با آمریکا کاهش دهد، اما باز هم این مانع تصمیم قاطع ایتالیا برای همکاری با چین و پیوستن به این برنامه نشد.

کشوری که حالا بنادر خود را به روی چین و سرمایه های این کشور باز نموده است و می خواهد خیلی زودتر از دیگر اعضای اتحادیه اروپا، پشتیبانی و حمایتش را از راه ابریشم اعلام کند و البته درمانی هم برای دردهای اقتصادی خود پیدا کند و تحرکی به اقتصاد کشور بدهد.

اما راه ابریشم فقط در ایتالیا و اروپا خلاصه نمی گردد لی که چیانگ نخست وزیر چین می گوید وقت آن رسیده است که ما دنیای شویم و به سوی باز کردن درهای تازه فرصت ها برویم.

همین نشان می دهد که مقام های حزب حاکم و دولت آینده نگری بسیاری روی این برنامه دارند و برای آن یک نقشه راه وسیع و قابل توجه تنظیم نموده اند که بعید است مانع تراشی های معدودی کشور اروپایی و آمریکا بتواند راستا این جاده زمینی و راه دریایی را متوقف کند.

آمارهای وزارت بازرگانی چین نشان می دهد شرکت های این کشور در 56 کشور دنیا در حوزه راه ابریشم در سال 2018 میلادی بیش از 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری نموده اند که نزدیک به 9 درصد از سال قبل از آن بیشتر بوده است.

در سال گذشته میلادی همچنین شمار بیشتری از کشورهای دنیا بخصوص از قاره آفریقا نه تنها از این طرح حمایت کردند بلکه اسناد مرتبط با پیوستن به این برنامه را امضا کردند.

انتظار می رود در جریان دومین اجلاس بین المللی همکاری های اقتصادی راه ابریشم که ماه آوریل در پکن با حضور رییس جمهوری، نخست وزیر این کشور و رهبران و هیات های بلند پایه دیگر کشورها برگزار می گردد، اعضای بیشتری رسما به راه ابریشم بپیوندند.

در سال 2013 میلادی بود که راه ابریشم جدید معرفی گردید و از آن موقع تاکنون چین 171 سند بین المللی همکاری را با 29 سازمان بین المللی و 123 کشور امضا نموده است.

چین می گوید: از سال 2013 میلادی که طرح راه ابریشم نو از سوی شی جین پینگ رییس جمهوری این کشور مطرح شد تاکنون صدها کشور و سازمان بین المللی به این برنامه ملحق شده اند.

وانگ گوا چینگ از مسئولان کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین بر این تاکید داشت که در اجلاس های مختلف این کنفرانس و کنگره و دیگر نهادها، بر پیشرفت در این راستا و ارتباط قوی تر با کشورهای دیگر تاکید شده است.

وی گفت: تجارت با چین موجب شده است تا در 20 کشور حاشیه راه ابریشم نزدیک به 56 منطقه همکاری تجاری و اقتصادی ایجاد گردد.

وی ارزش سرمایه گذاری در این زمینه را بالای 20 میلیارد دلار دانست و گفت: یک میلیارد دلار درامد اقتصادیاتی از این طرح ها بدست آمده است و با اجرای طرح های زیربنایی راه ابریشم 160 هزار فرصت شغلی نیز ایجاد شده است.

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در خاتمه همایش همکاری بین المللی راه ابریشم در دو سال قبل خواهان یاری رهبران دنیا به موفقیت طرح نوین یک کمربند و یک جاده موسوم به راه ابریشم جدید شد.

وی آن موقع در جمع سران کشورها در این همایش خاطر نشان کرد که همه باید راهبرد مشارکتی را در دستور کار قرار داده و اختلافات را نیز به وسیله گفت و گو حل نمایند.

او گفت: همه کشورها باید اصول و مقررات مربوط به این برنامه را مراعات نموده و دست به دست هم داده و در زمینه های تجاری، اقتصادی و اجرای طرح های زیربنایی، مشارکتی مثبت و فعال داشته باشند.

وی اضافه کرد: باید بجای اختلاف پراکنی گفت و گو را دنبال کنیم و هر اختلافی را با مذاکره حل و فصل نماییم و همکاری را جایگزین یکجانبه گرایی و حمایت گرایی تجاری کنیم.

رییس جمهوری خلق چین می گوید که بحران های اقتصادی در دنیا به ما آموخته است که باید همکاری برد ـ برد با مذاکره دنبال گردد و اختلافات با همکاری رفع گردد و حمایت گرایی تجاری یکجانبه متوقف گردد.

وی گفت که ساخت بنادر، خطوط آهن، راه و جاده و دیگر طرح های زیربنایی باید سرعت داده گردد و همه به اصل و اصول و برنامه های عملی پایبندی نشان دهند.

او توضیح داد: عمل به برنامه های ذی ربط از جمله برنامه راه ابریشم و برنامه توسعه هزاره و متحد و یکپارچه بودن در چارچوب سازمان های بین المللی و اتحادیه ها باعث توسعه مشترک بشر می گردد.

وی ابراز امیدواری کرد کشورها با اجرای طرح های زیربنایی و راه اندازی مناطق تجاری و کریدورهای راه ابریشم، اشتغالزایی نموده و راه توسعه خود را هموار نمایند.

راه ابریشم نوین که طراح آن چین به حساب می آید طرحی بزرگ است که بر اساس آن قاره های آسیا، آفریقا و اروپا با شبکه های تجاری ریلی، زمینی و دریایی با یکدیگر مرتبط می شوند و از آن با عنوان یک کمربند، یک جاده نیز یاد می گردد.

کشورهای اطراف این راه با همکاری چین در حال ساخت و اجرای طرح های زیربنایی نیروگاه سازی، جاده و پل سازی، احداث خطوط آهن و بنادر و توسعه خطوط ارتباطی و مخابراتی هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 538

به "عصر جدید چین با راه ابریشم نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصر جدید چین با راه ابریشم نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید