آب خزر با انتقال به سمنان شورتر می گردد

به گزارش کانلاین، دبیر کارگروه محیط زیست مازندران گفت: خروج آب از دریای خزر و انتقال آن به سمنان یک اقدام غیرکارشناسی و غیراصولی است و در عین حال باید گفت که حجم آب خزر به دلیل سدسازی های بی شماری که روی رودخانه ولگا در روسیه صورت گرفته کاهش پیدا می نماید.

آب خزر با انتقال به سمنان شورتر می گردد

به گزارش ایسنا، عزیر عابسی با اشاره به این که رودخانه ولگا بیش از 80 درصد آب خزر را تأمین می نماید، توضیح داد: انتقال آب خزر به سمنان تنها به دلیل ایجاد شوری، تخریب را به دنبال خواهد داشت اما در کاهش آب خزر تأثیر چشمگیری ندارد.

دبیرکارگروه محیط زیست مازندران در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان یادآور شد: دلیلی که بعضی فعالان زیست محیطی عنوان می نمایند دلایل احساسی است اما برای جلوگیری از طرح انتقال آب خزر به سمنان باید دلایل منطقی ارائه گردد.

عابسی با بیان این که حجم آب دریای خزر تفاوت چندانی با خلیج فارس ندارد، اظهار داشت: رودخانه سفید رود، هراز، تجن و مجموع رودخانه های جنوبی در تأمین میزان آب خزر به 4 درصد هم نمی رسد این در حالی است که سرچشمه تأمین آب دریای مازندران اکنون با چالشی جدی روبرو شده است.

وی با اشاره به این که به دلیل گرم شدن زمینه ای کشورهای بیابانی که در اطراف خزر است تبخیر بیشتر اتفاق می افتد، توضیح داد: تغییر اقلیم، کاهش ورودی آب رودخانه ولگا به دلیل افزایش سد و همچنین فرو رانش ها از دلایل کاهش آب دریای خزر است.

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران اضافه کرد: در حال حاضر وزارت نیرو اعلام نموده که نمی توانیم آب خزر را به سمنان ببریم اما دلیل عنوان شده، خشک شدن دریا نیست بلکه به دلایل خسارات زیست محیطی که طرح انتقال آب با لوله گذاری ها در جنگل ایجاد می نماید، است.

عابسی یادآور شد: لوله های انتقال آب باید از جنگل عبور کند، همچنین ایستگاه های پمپاژ نیز حجم وسیعی از محیط جنگلی را اشغال می نماید که همه این موارد جز خسارات زیست محیطی طرح است.

وی، یکی دیگر از چالش های انتقال آب را تغییر کاربری ساحل دانست و گفت: نقل و انتقال آب خزر در جنگل با هزینه های بالا امکان پذیر است که با شرایط فعلی مقرون به صرفه نبوده ضمن این که مشکل کم آبی سمنان با این میزان آب حل نمی گردد.

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران با بیان این که آمار ارائه شده مصرف آب شرب و صنعت در سمنان نادرست است، توضیح داد: وزارت نیرو نیز موضوع انتقال آب را رد کرد است اما بعضی به بهانه اشتغال و مهاجرت رویای توسعه کویر را دارند اما باید گفت این موضوع تبعات اجتماعی خاصی را به دنبال دارد.

عابسی در خصوص انتقال آب از دریای عمان نیز گفت: استان های همجوار دریای عمان نیز خود نیازمند آب هستند و اگر قرار باشد انتقال آبی از عمان صورت بگیرد باید مشکل آب استان های جنوبی کشور نیز رفع گردد.

به دنبال اعلام آمادگی دولت برای انتقال آب دریای خزر به سمنان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که به انتقال آب تنها با هدف تأمین آب شرب مجوز می دهیم، گفت: وزارت نیرو هنوز هیچ تخصیصی برای طرح انتقال آب خزر به سمنان نداشته است.

به گزارش ایسنا، طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان از آن طرح هایی است که موافق و مخالفان دوآتشه بسیار دارد، البته آذرماه سال جاری حسن روحانی- رئیس جمهور کشورمان- در سفر استانی به سمنان، حجت را بر دولتی ها تمام کرد و اضافه کرد: از نظر دولت مسائل انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان رفع شده و کارهای مطالعاتی مربوط به آن نیز اجرا شده است. از فردا صبح اگر سرمایه داری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز کشور از جمله استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی را دارد تا امکانات لازم را در اختیار او قرار دهد.

اگرچه رئیس جمهور دولت دوازدهم از رفع شدن همه موانع پیش روی انتقال آب خزر به سمنان و آمادگی کامل دولت برای اجرای این طرح سخن می گوید، اما عیسی کلانتری - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت وگویی اظهار داشت: وزارت نیرو هنوز به طور رسمی آبی برای انتقال از خزر به سمنان تخصیص نداده است.

وی با تاکید بر این که سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب تنها با هدف تامین آب شرب و بهداشت موافقت می نماید، توضیح داد: با انتقال آب به منظور تامین آب برای مصارف کشاورزی مخالف هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان حتما باید گزارش ارزیابی زیست محیطی داشته باشد، تاکید نمود: برای اجرای این طرح، حتماً باید ضوابط زیست محیطی رعایت گردد، البته تاکنون برای انتقال آب دریای خزر به سمنان، وزارت نیرو آبی تخصیص نداده است. در صورت تخصیص وزارت نیرو، سازمان محیط زیست ضوابط زیست محیطی را ابلاغ می نماید.

کلانتری در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان محیط زیست با انتقال آب برای مصارف صنعتی موافق است؟، گفت: راه اندازی صنعت بسیار پرهزینه است، اما اگر رونق صنعت به وسیله آب انتقالی، توجیه مالی داشته باشد و با ضوابط زیست محیطی سازگار باشد؛ ایرادی ندارد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان استان های شمالی کشور از مخالفان جدی طرح انتقال آب خزر به سمنان هستند، این مخالفت به حدی است که علی محمد شاعری -نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی- چندی پیش گفته بود: تا زنده ام اجازه انتقال آب دریای خزر را به سمنان نمی دهم.

این نماینده با اشاره به اینکه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان نیازمند مجوز ارزیابی زیست محیطی است، گفت: تاکنون این مجوز در سازمان محیط زیست به تأیید نرسیده و مطالعات ارزیابی زیست محیطی این طرح صورت نگرفته است. به همین دلیل تا زمانی که مطالعات ارزیابی زیست محیطی درباره انتقال آب دریای خزر به تصویب سازمان حفاظت محیط زیست نرسد، اجرای این طرح غیرقانونی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 139

به "آب خزر با انتقال به سمنان شورتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب خزر با انتقال به سمنان شورتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید