8 باور غلط درباره آلزایمر

به گزارش کی آنلاین، داروهای مورد تایید FDA به طور متوسط حدود 6 تا 12 ماه فرایند پیشرفت علایم را برای حدود نیمی از افراد مصرف نماینده آن ها، کند می نمایند.

8 باور غلط درباره آلزایمر

میلیون ها نفر در سراسر دنیا با بیماری آلزایمر زندگی می نمایند؛ یک اختلال پیش فراینده مغز که در آن سلول های عصبی مغز به آرامی تخریب می شوند. بسیاری از افراد با بیماری آلزایمر آشنایی دارند اما بعضی باورهای غلط نیز درباره این بیماری وجود دارد. در این مطلب، چند باور نادرست رایج در باره آلزایمر را آنالیز می کنیم و حقایقی را در اختیارتان قرار می دهیم که به شما و خانواده تان در درک بهتر بیماری یاری می نماید.

باور غلط: از دست دادن حافظه بخشی طبیعی از فرایند پیری است.

واقعیت: از هر پنج فرد مسن فقط یک نفر به زوال عقل مبتلا می گردد. در مقابل، میلیون ها نفر از افراد مسن، دهه 80 و 90 زندگی شان را با خاطرات خوب و کاهش شناختی بسیار اندک سپری می نمایند. این درحالی است که آلزایمر می تواند افراد 30، 40 و 50 ساله را نیز درگیر کند. این نوع آلزایمر، آلزایمر زودرس، نامیده و تخمین زده می گردد از بیش از 5 میلیون نفری که در آمریکا به آلزایمر مبتلا هستند، 200 هزار نفر آلزایمر زودرس دارند.

باور غلط: آلزایمر ارثی است.

سابقه خانوادگی آلزایمر خطر ابتلا به آن را به میزان بسیار اندکی افزایش می دهد.

واقعیت :تحقیقات درباره نقش ژنتیک در ابتلا به آلزایمر نشان می دهد به ارث بردن ژنی که به عنوان ژن خطر شناسایی شده، خطر ابتلا را در افراد افزایش می دهد، اما هنوز معین نیست این ژن چگونه عمل می نماید و کدام ژن های دیگر دست اندرکار هستند. انواعی از آلزایمر مانند آلزایمر خانوادگی، بیشتر در خانواده ها وجود دارد، اما کمتر از 10 درصد موارد را شامل می گردد.

باور غلط: زوال عقل همان آلزایمر است.

واقعیت: آلزایمر نوعی زوال عقل است که 60 تا 80 درصد از کل موارد زوال عقل را تشکیل می دهد. انواع دیگر زوال عقل عبارت است از: زوال عقل پیش-تمپورال، زوال عقل عروقی، زوال عقل مختلط و زوال عقل بدن لوئی.

باور غلط: مصرف نوشیدنی های موجود در قوطی های آلومینیمی یا پخت و پز در قابلمه ها و ظروف آلومینیمی می تواند به بیماری آلزایمرمنجر گردد.

واقعیت: در دهه های 1960 و 1970، آلومینیم به عنوان مظنون احتمالی ایجاد نماینده بیماری آلزایمر شناخته شد. این احتمال باعث نگرانی از قرار دریافت در معرض آلومینیم به وسیله منابع روزمره مانند ظرف ها، قوطی های نوشیدنی، ضد اسیدها و ضد تعریق ها شد. اما از آن موقع تا به امروز، مطالعات نقش مستقیم آلومینیم را در ایجاد آلزایمر تأیید نکرده ا ند. امروزه تعداد کمی از کارشناسان منابع روزمره آلومینیم را از نظر ایجاد آلزایمر تهدیدنماینده می دانند.

باور غلط: مصرف آسپارتام باعث از دست دادن حافظه می گردد.

واقعیت: سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 1996 استفاده از این شیرین نماینده مصنوعی را که با نام های تجاری مختلفی مانند نوتراسوئیت و ایکوال به بازار عرضه می گردد، در همه غذاها و نوشیدنی ها تأیید کرد. طبق ادعای FDA این نتیجه گیری براساس بیش از 100 مطالعه آزمایشگاهی و بالینی صورت گرفت. اما پس از تایید FDA، نگرانی هایی درباره تاثیر آسپارتام ایجاد شد. در نهایت در ماه می 2006، FDA اظهار داشت هیچ گونه مدرک علمی در تایید تاثیر منفی آسپارتام بر سلامت افراد به این آژانس ارائه نشده است.

باور غلط: واکسن آنفلوآنزا خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

واقعیت: نظریه ای که واکسن آنفلوآنزا را با افزایش بسیار زیاد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط می دانست، توسط یک پزشک آمریکایی که مجوز فعالیت او تعلیق شده بود ارائه شد. مطالعات اصلی متعددی که در این زمینه اجرا شده، واکسن آنفلوآنزا و سایر واکسیناسیون ها را با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و به طور کلی سلامت بهتر مرتبط می داند.

باور غلط: درمان هایی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر وجود دارد.

واقعیت: تا به امروز، هیچ درمانی برای بهبود، تأخیر یا توقف پیشرفت آلزایمر وجود ندارد. داروهای مورد تایید FDA به طور متوسط حدود 6 تا 12 ماه فرایند پیشرفت علایم را برای حدود نیمی از افراد مصرف نماینده آن ها، کند می نمایند.

باور غلط: هیچ چیز نمی تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

واقعیت: مطالعات متعدد نشان می دهد بعضی تغییرات در سبک زندگی مثل داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، سیگار نکشیدن و پرداختن به فعالیت های چالش برانگیزی که به طور مرتب مغز را تحریک می نمایند، می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را تا 60 درصد کاهش دهند.

منابع: alz.org و eagleseniorliving.org

منبع: همگردی
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1406

به "8 باور غلط درباره آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 باور غلط درباره آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید