چگونه سد امندی یک هریس شکست؟

به گزارش کانلاین، با توجه به شکستن سد امندی یک در شهرستان هریس طی روزهای اخیر، شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی توضیحات مربوطه را ارائه کرد.

چگونه سد امندی یک هریس شکست؟

به گزارش کانلاین، سد امندی یک در شرق روستای امندی از بخش خواجه شهرستان هریس در سال 1362 توسط جهاد سازندگی وقت با هدف تأمین آب مورد نیاز کشاورزی احداث شده است.

طی دوره بهره برداری حدود 36 ساله 90 درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و فقط حدود 10 درصد آن باقی مانده بود.

در پی کاهش حجم مخزن سد، بهره برداران محلی اقدام به انسداد سرریز و افزایش ارتفاع تاج سد به صورت غیر اصولی و غیرفنی کرده بودند و با وجود تذکرات مسئولان ذیربط محلی، متأسفانه اقدامی برای رفع کردن انسداد سرریز نشده بود.

در پی بارش های اخیر و افزایش ورودی به مخزن سد، ارتفاع آب دو متر در مخزن بالا آمده بود و به جهت مسدود بودن سرریز، به تدریج از حد فاصل بدنه اصلی و خاکریز بالای بدنه، نشست آب و شسته شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود 40 درصد بدنه سد شده است.

با توجه به سنین بالای سد که تقریباً به 36 سال می رسد و عمر مفید و پر شدگی مخزن مرمت سد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

خوشبختانه با وجود رها شدن آب سد به طرف روستاهای پایین دست و اقدامات پیشگیرانه و بازگشایی جهت اماندی به ویژه در داخل محدوده روستا طی هفته های اخیر توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، این حادثه تلفات جانی نداشته است و تنها یک دستگاه سواری پیکان واقع در داخل مسیل دچار خسارت شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 203

به "چگونه سد امندی یک هریس شکست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سد امندی یک هریس شکست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید