چرا باید سواد حرکتی داشته باشیم؟

به گزارش کانلاین، خبرنگاران/خوزستان مدیر سمن تندرستی کارون با اشاره به لزوم توسعه سواد حرکتی در بچه ها برای داشتن جامعه ای پویا، سالم و شاد، گفت: متاسفانه خانواده ها و جامعه روی سواد حرکتی برنامه ریزی خاصی ندارند و همین امر نیز باعث ایجاد بروز مسائل جسمانی مختلف برای افراد در بزرگسالی خواهد شد.

چرا باید سواد حرکتی داشته باشیم؟

زینب سلمان زاده در گفت وگو با کانلاین، با بیان این که پایین بودن سواد حرکتی به یکی از مسائل مهم جامعه تبدیل شده است، اظهارکرد: خانواده ها و جامعه، سرمایه گذاری زیادی روی سواد خواندن و نوشتن می نمایند که کار درستی است ولی روی سواد حرکتی که در پویایی و شادابی جامعه نیز تاثیرگذار است، برنامه ریزی خاصی صورت نمی گیرد و همین امر، باعث ایجاد بروز مسائل جسمانی مختلف برای افراد در بزرگسالی می گردد.

وی با بیان این که سواد حرکتی مفهومی به نسبت جدید است که با اندازه گیری، تغییر، سلامت و حال خوب در طول عمر افراد ارتباط دارد، گفت: سواد حرکتی در واقع ظرفیت ما برای داشتن یک زندگی سالم و فعال تعریف می گردد. سواد حرکی توسعه مهارت های بنیادین حرکتی و ورزشی است که به کودک اجازه می دهد با انگیزه، اعتماد به نفس و کنترل، در طیف وسیعی از فعالیت های بدنی و موزون و همچنین شرایط ورزشی، حرکت کند و در قبال شرایط محیطی موجود و بر اساس ادراک خود نیز واکنش مناسب نشان دهد.

این کارشناس تربیت بدنی ادامه داد: وقتی سواد حرکتی در مورد بچه ها مدنظر قرار می گیرد، اهمیت آن دوچندان می گردد، چرا که به طور مستقیم با فرآیند رشد آن ها ارتباط دارد. زمانی که یک کودک از سن 12 سالگی می گذرد، دیگر نمی توان با حرکات مضاعف سواد حرکتی را در او ایجاد کرد، پس باید به وسیله شرکت دادن بچه ها و نوجوانان در فعالیت های ورزشی، سواد حرکتی را به آن ها آموزش داد.

وی اضافه نمود: ما روی بچه ها تاکید داریم، زیرا این قشر در ابتدای فرآیند رشد قرار دارند و کودکی که سواد حرکتی نداشته باشد، زندگی فعالی نه در کودکی و نه در بزرگسالی خواهد داشت. پس اگر برنامه ریزی هدفمندی برای سواد حرکتی و فعالیت ورزشی بچه ها نداشته باشیم، این موضوع باعث تحمیل پروسه هزینه درمان بسیار به جامعه در آینده خواهد شد.

سلمان زاده تاکید نمود: سواد حرکتی به هیچ وجه مختص بچه ها نیست و لزوم افزایش این سطح از سواد برای همه رده های سنی لازم و ضروری است.

وی با اشاره به پایین بودن سواد حرکتی در بین زنان نیز گفت: اکنون شاهد هستیم که بیماری های غیرواگیر در کشور بین زنان خیلی بیشتر از مردان است و این اتفاق ناشی از زندگی ناسالم و به ویژه کم تحرکی و پایین بودن سواد حرکتی در بین زنان و به طور ویژه در بین مادران جامعه است که می توانیم با فرهنگ سازی و افزایش آگاهی عمومی، سطح این سواد را در جامعه افزایش دهیم و باعث یک جامعه سالم، پویا و شاداب شویم.

مدیر سمن تندرستی کارون، همچنین درباره برنامه های این سمن در حوزه ورزش بچه ها و نوجوانان، عنوان نمود: اولین برنامه موسسه پویش تندرستی کارون که مدتی است زیر نظر اداره کل ورزش و جوانان خوزستان، کار خود را شروع نموده است، در حوزه ورزش بچه ها و با استقبال خوبی همراه بود. اولین برنامه این موسسه، در زمینه عوامل کلیدی در رشد بچه ها، تغذیه و فعالیت بدنی آن ها برگزار گردید.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به لزوم توسعه سواد حرکتی به ویژه در بخش بچه ها و نوجوانان، تصمیم گرفتیم اولین برنامه سمن پویش تندرستی کارون نیز به همین دلیل برگزار گردد. برگزاری کارگاه های آموزشی در راستای هدفمندسازی آموزش ورزش در استان، صرفا بخشی از فعالیت های ما در موسسه پویش تندرستی کارون است. برگزاری کارگاه های آموزشی در مناطق کم برخوردار استان نیز از دیگر اهداف ما محسوب می گردد که البته برای این امر، احتیاج به تامین اعتبار و بودجه ضروری است ولی تمام سعی مان را خواهیم کرد تا به زودی بتوانیم فعالیت های مورد نظرمان را انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 741

به "چرا باید سواد حرکتی داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید سواد حرکتی داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید