هواپیماهای ایتالیا نیز وارد ایران شدند

به گزارش کانلاین، ATR یکی از هواپیماهای خود را برای نمایش به ایران آورده تا متخصصان فنی ایران درباره شرایط مختلف عملیاتی آن را آنالیز نمایند.

هواپیماهای ایتالیا نیز وارد ایران شدند

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

چند روز پس از صدور مجوز وزارت خزانه داری آمریکا برای فروش هواپیماهای مسافرتی به ایران حالا نوبت به شرکت هایی رسیده که زیر سایه بوئینگ و ایرباس فعالیت می نمایند تا بتوانند از شرایط به وجود آمده سود مدنظر خود را به دست بیاورند، سودی که برای ایران نیز تجهیز ناوگان اش را به همراه خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی بارها تاکید نموده که از حدود 60 فرودگاه فعال در ایران تنها 10 فرودگاه متناسب با ظرفیت شان فعالیت می نمایند و تعداد زیادی از فرودگاه هایی که در نقاط مختلف ایران قرار گرفته اند نه تنها در قیاس با ظرفیت که حتی در طول سال به اندازه رفع شدن هزینه های ابتدایی شان نیز عملکردی ندارند.

پایین بودن تعداد هواپیماهای مسافربری فعال در ایران باعث شده تنوع ناوگان به شکل قابل توجهی کاهش یابد، از این رو از حدود 150 هواپیمای فعال باقی مانده درصد قابل توجهی مسافران بیش از 300 نفر را در هر پرواز جابه جا می نمایند و از این رو برای شرکت های هواپیمایی صرفه اقتصادی وجود ندارد که به شهرهای کوچک با تعداد مسافر پایین هواپیماهای غول پیکر اعزام کند، موضوعی که رفع کردن مسائل موجود در راستا آن احتیاج به برنامه ریزی هایی داشته که به یکی از اولویت های ایران در ایام پس از لغو تحریم انجامیده است.

ایران در کنار مذاکرات ابتدایی خود با ایرباس و بوئینگ که به ساخت هواپیماهای مسافربری غول پیکر مشهورند، مذاکراتی با شرکت ATR ایتالیا شروع کرد. این شرکت که حدود 50 درصد سهام آن متعلق به ایرباس است به طور خاص در حوزه ساخت هواپیماهای مسافرتی با ظرفیت پایین اقدام می نماید و از این رو ایران 20 فروند هواپیمای 72 ATR مسافر داد تا با توجه به مسافرگیری 70 تا 80 نفری این هواپیما بتوان لااقل بخشی از احتیاج فرودگاه های کوچک به هواپیماهای جدید را رفع کرد.

با وجود آنکه از همان ابتدا مذاکرات اولیه ایران با این شرکت ایتالیایی روندی مثبت به خود گرفت، اما پس از سنگ اندازی های اوفک علنا بحث ورود آن ها به ایران نیز با چالش هایی روبرو شد، موضوعی که حالا و پس از مجوز جدید آمریکا بار دیگر با قدرت ادامه پیدا نموده و این بار طبق اعلام رسمی ایران ایر، ATR یکی از هواپیماهای خود را برای نمایش به ایران آورده تا متخصصان فنی ایران درباره شرایط مختلف عملیاتی آن را آنالیز نمایند.

این هواپیما که قرار است در روزهای چهارم و پنجم مهرماه در مناطق مختلف ایران و زیر نظر متخصصان فنی پرواز کند، گامی مهم در راستای اجرایی شدن توافق ابتدایی برای ورود 20 هواپیمای مسافرتی خواهد بود.

ایران ایر اعلام نموده در صورت ورود این هواپیماها تمامی آن ها در خطوط داخلی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و احتمالا فرودگاه های کوچک مقصد اصلی آن ها خواهند بود، هرچند در حال حاضر پرواز این هواپیمای ایتالیایی جنبه نمایشی دارد، اما در صورت تایید نهایی متخصصان ایرانی و البته فراهم شدن شرایط جابجایی اقتصادی می توان انتظار داشت در کنار ایرباس، این شرکت کوچک زیرنظر آن نیز راه خود را برای ورود به آسمان ایران با سرعت بیشتری بپیماید.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 532

به "هواپیماهای ایتالیا نیز وارد ایران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیماهای ایتالیا نیز وارد ایران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید