هشدار کمبود اکسیژن در روز های آینده

به گزارش کی آنلاین، مدتی از شروع موج چهارم کرونا می گذرد. فقط یک هفته بعد از هشدار برخی استان ها نسبت به برپایی بیمارستان صحرایی حالا از گوشه و کنار، نگرانی هایی درباره کمبود اکسیژن برای بیماران کرونایی مطرح می شود.

هشدار کمبود اکسیژن در روز های آینده

به گزارش همشهری آنلاین، آذربایجان شرقی، اصفهان و خوزستان استان هایی هستند که تا امروز درباره کمبود اکسیژن در صورت افزایش موارد بستری هشدار داده اند. این در حالی است که بنابر اعلام وزارت بهداشت همه استان ها با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی روبرو هستند و احتمال کمبود اکسیژن در آن ها هم وجود دارد.

با توجه به اعلام وزارت بهداشت هفته گذشته ایلام، همدان، چهارمحال و بختکمک و مازندران دارای بیشترین میزان بروز موارد بستری و البرز، همدان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و مرکزی دارای بیشترین میزان بروز موارد مرگ ومیر ناشی از بیماری بوده اند. میزان عمل به دستورالعمل های بهداشتی در کشور نیز همچنان پایین و نگران کننده (58.5 درصد) است و ایلام و سیستان و بلوچستان پایین ترین رتبه را در این باره دارند.

خلف وعده شرکت اکسیژن ساز

آذربایجان شرقی، نخستین استانی بود که درباره کمبود اکسیژن هشدار داد. آذربایجان شرقی برای تامین اکسیژن مورد نیاز خود با یکی از تولیدکنندگان اکسیژن مایع قرارداد امضا کرده بود، اما خلف وعده این شرکت مشکلاتی را برای استان به وجود آورد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این باره می گوید: این شرکت قرار بود تا پایان دی سال گذشته 15 دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان های آذربایجان شرقی نصب کند، اما خلف وعده کرد و ما مجبور شدیم اکسیژن را از شرکت دیگری تامین کنیم. محمدحسین صومی با بیان اینکه با پیگیری ها و قرارداد با شرکت جایگزین 13 دستگاه اکسیژن ساز جدید در بیمارستان های استان نصب شده است، می افزاید: فعلا از نظر تامین اکسیژن مسئله ای نداریم و فقط در روز های گذشته شهرستان مرند به صورت موقت مشکل داشت که رفع شد.

او با بیان اینکه هم اکنون 1700 بیمار کرونایی در استان بستری هستند، توضیح می دهد: اگر این میزان بستری یک و نیم برابر شود، اکسیژن رسانی مختل خواهد شد. هم اکنون موارد ابتلا و بستری روزانه یکی دو درصد افزایش می یابد و روزانه بیش از 300 نفر بستری جدید داریم.

کمبود اکسیژن در 2 شهر اصفهان

در اصفهان هم شرایط مشابه آذربایجان شرقی است. در روز های گذشته از برخی شهر های این استان مانند خمینی شهر و داران خبر هایی مبنی بر کمبود اکسیژن منتشر شد. مهدی ابن النصیر، رئیس بیمارستان شهیدرجایی داران از کمبود اکسیژن و نگرانی برای حجم بیماران بستری خبر داده و علی اکبر جنگجو، رئیس مجمع بیمارستانی خمینی شهر هم با اشاره به مصرف روزانه 2تن از کمبود اکسیژن گفته بود. با وجود این، سخنگوی علوم پزشکی اصفهان اعلام می کند هم اکنون استان مسئله ای ندارد، اما او همه چیز را منوط به شرایط روز های آینده استان می داند. آرش نجیمی، افزایش بیماران بستری در روز های آینده را یکی از عواملی می داند که ممکن است استان را با کمبود اکسیژن روبرو کند.

افزایش مصرف اکسیژن در خوزستان

خوزستان هم یکی دیگر از استان هایی بود که در روز های گذشته درباره کمبود اکسیژن هشدار داد. این هشدار مربوط به شهرستان دزفول بود که وضع خوبی از نظر ابتلا و بستری بیماران کرونایی ندارد. عبدالکریم فیروززاده، معاون دانشگاه علوم پزشکی دزفول تأکید کرده بود که به دلیل افزایش بستری های کرونایی در بیمارستان بزرگ دزفول، مصرف اکسیژن در این بیمارستان افزایش یافته است، ولی فعلا کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور شرایط در دیگر شهر های خوزستان فعلا تحت کنترل است و کمبودی گزارش نشده.

وضع خوب بوشهر و یزد

در بوشهر و یزد، اما شرایط مناسب است. یزدی ها در پیک سوم تجربه تلخی را از سر گذراندند به طوری که در این پیک، سیاه ترین استان از نظر ابتلا و مرگ ومیر کرونایی بودند. همین تجربه تلخ، اما همان زمان موجب تامین تجهیزات بیمارستان ها شد، به طوری که در پیک چهارم طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی، یزد مسئله ای برای تامین اکسیژن ندارد. کمک خیران و همچنین اعتبار دولتی همه بیمارستان های این استان را به دستگاه های اکسیژن ساز تجهیز کرد.

در بوشهر هم سعید کشمیری از همکاری پتروشیمی ها برای تولید اکسیژن مایع و فروش آن با قیمت بسیار پایین به بیمارستان ها خبر می دهد و می گوید: خوشبختانه شرکت های پتروشیمی استان به استان های همجوار هم کمک می کنند. او توضیح می دهد که هم اکنون با اضافه شدن 8 دستگاه اکسیژن ساز جدید و تعمیر 2 دستگاه قبلی و مهم تر از همه ثابت شدن آمار بستری نگرانی ای در بوشهر وجود ندارد.

در کرمان اوضاع مناسب است و در کرمانشاه و اردبیل هم فعلا کمبود خاصی گزارش نشده. اما صحبت مسئولان استانی با، اما و اگر هایی نسبت به آینده همراه است. افزایش شیب ابتلا و بستری بیماران کرونایی، آمار بیماران بدحال را هم بالا می برد و در این شرایط مصرف اکسیژن بیشتر خواهد شد. با توجه به هشدار های صادرشده در برخی استان ها به نظر می رسد ایلام، همدان، چهارمحال و بختکمک، مازندران، البرز، همدان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و مرکزی بیشتر از همه در معرض کمبود قرار گیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1653

به "هشدار کمبود اکسیژن در روز های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار کمبود اکسیژن در روز های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید