نقش ایران در کمیته آنالیز تشعشعات هسته ای غیرقابل انکار است

به گزارش کی آنلاین، تهران (پانا) - معاون رئیس سازمان انرژی اتمی درباره عضویت دائمی ایران در کمیته آنالیز اثرات تشعشعات هسته ای در سازمان ملل متحد(آنسکِر)، می گوید سطح و کیفیت مشارکت ایران در این کمیته به عنوان عضو ناظر حیرت و تعجب همگان را به همراه داشت.

نقش ایران در کمیته آنالیز تشعشعات هسته ای غیرقابل انکار است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، محمدرضا کاردان با تشریح فرایند عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیته علمی آنالیز اثرات تشعشعات هسته ای و ارتقای آن از شرایط ناظر به عضویت دائم، گفت: با پیگیری های مکرر مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور در سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه، در سال 2017 درخواست ایران جهت عضویت در کمیته مذکور به همراه سه کشور نروژ، امارات متحده عربی و الجزایر پذیرفته شد.

وی اضافه نمود: بر اساس قطعنامه 76/72 مجمع عمومی سازمان ملل متحد از کشورهای متقاضی درخواست شد تا یک نفر دانشمند مرتبط را به عنوان ناظر برای یک دوره 4 ساله معرفی نمایند تا بر اساس روش اجرایی عضویت در کمیته و بر مبنای حضور مفید و موثر کشورهای عضو در فعالیت ها، پس از دوره 4 ساله، در خصوص عضویت دائمی آنها تصمیم گیری گردد.

معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با بهره گیری از ظرفیت های ملی و دانشمندان ایرانی در کارگروه های فنی کمیته مشارکتی فعال و اثربخش داشته ایم، اضافه نمود: سطح و کیفیت مشارکت جمهوری اسلامی ایران در برنامه های این کمیته به گونه ای بود که تعجب و حیرت اعضای کمیته را برانگیخت. به طوری که به اذعان همگان حضور ایران در کمیته می تواند کیفیت فعالیت ها را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

کاردان گفت: در شصت و هشتمین جلسه کمیته در سال2021 و پس از گذشت 4سال از حضور اعضای ناظر، آنالیز عضویت دائم چهار کشور ناظر از جمله ایران در دستور کار کمیته نهاده شد؛ در این جلسه که به صورت مجازی برگزار گردید، گزارش فعالیت های صورت گرفته به وسیله ایران در چهار سال گذشته ارائه و در انتها پیشنهاد عضویت دائمی ایران در کمیته علمی اثرات تشعشعات هسته ای با اجماع مورد موافقت نهاده شد.

وی با یادآوری اینکه عضویت دائمی در کمیته علمی اثرات تشعشعات هسته ای باید در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد، شرح داد: علی رغم کوشش های چند کشور جهت به تعویق افتادن عضویت دائمی ایران و حذف این بند از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، با کوشش ها و رایزنی فشرده دیپلماتیک وزارت امور خارجه و بعلاوه اقدامات اثربخش علمی، پژوهشی و سابقه درخشان گزارش های ایران و بعلاوه با حمایت کامل دانشمندان عضو کمیته، خوشبختانه عضویت ایران به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و جایگاه ایران در این نهاد بین المللی از شرایط ناظر به عضویت دائم ارتقا یافت.

این کمیته علمی در سال 1955 با هدف جمع آوری و ارزیابی اطلاعات در خصوص آثار تشعشعات اتمی بر انسان و چگونگی مقابله با اثرات تشعشعات و نگرانی ناشی از آزمایش های سلاح اتمی، بر اساس قطعنامه 913 مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شد. آنسکر در زمان تأسیس 15 عضو داشت و در سه بازه زمانی اعضای خود را به 27 کشور افزایش داد که با عضویت دائم ایران و سه کشور دیگر، تعداد اعضای کامل آن به 31 عضو افزایش پیدا می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1893

به "نقش ایران در کمیته آنالیز تشعشعات هسته ای غیرقابل انکار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش ایران در کمیته آنالیز تشعشعات هسته ای غیرقابل انکار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید