پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور

به گزارش کی آنلاین، مصطفی منصورپور در مصاحبه با خبرنگار مهر، پایش منظم مساحت آبی سدهای مهم کشور با استفاده از فناوری سنجش از دور را، یکی از برنامه های سال 99 مطرح کرد و گفت: تا به امروز پایش ماهواره ای مساحت سدهای کشور به صورت منظم انجام نمی شد، بلکه با توجه به نیاز و حسب مورد بارندگی های قابل توجه، این اتفاق می افتاد. به این معنی که تغییرات سدهایی که در پی بارندگی، آبگیری قابل توجهی داشتند با استفاده از تصاویر ماهواره ای محاسبه شده و به سازمان های مرتبط گزارش می شد.

پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور

وی ادامه داد: اما در سال 99 برنامه پایش سدها با تغییراتی همراه شده است. به این نحو که به صورت ماهیانه و مستمر سدهای مهم کشور را با استفاده از داده های ماهواره ای بر مبنای نمودار تغییرات سطح آب و میزان تاثیر بارندگی ها بر آبگیری آنها پایش کرده و گزارش آنها را در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران اعلام می کنیم.

تولید نقشه های ماهواره ای شرایط سیلاب در حد استانداردهای اروپا

منصورپور با بیان اینکه کمیته هشدار به موقع و پایش سریع مخاطرات طبیعی را اواخر سال 98 در سازمان فضایی ایران ایجاد کردیم، گفت: با ارتباط با سازمان های مدیریت بحران و هلال احمر، نقشه های مناطق و پهنه های سیل گرفته و نیز میزان خسارت را در سریع ترین زمان ممکن با استفاده از تصاویر ماهواره ای تولید و در اختیار این سازمان های امداد رسان قرار می دهیم.

وی افزود: با توجه به تجربه سالیان گذشته در پایش سیلاب، ما در ایام تعطیلات عید نوروز 99 نیز به صورت شبانه روزی به تولید نقشه ها و پایش سیلاب اقدام کردیم که این داده ها از نظر دقت و محتوای اطلاعاتی در حد استانداردهای اروپایی تولید و در اختیار کاربران قرار گرفت. با این ویژگی، این نقشه برای پایش ماهواره ای شرایط سیلاب ها در سریع ترین زمان ممکن تولید شد و در اختیار مراجع امدادرسان و سازمان های متولی مدیریت بحران قرار گرفت.

هشدار به موقع وقوع سیل با استفاده از داده های ماهواره ای

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران گفت: ما در سال 99 به موضوع پایش مخاطرات طبیعی و پاسخ سریع، بحث هشدار را نیز اضافه کرده ایم. به این معنی که بنا به تقاضای سازمانها و نهادهای متولی بحران، بحث هشدار به موقع مخاطرات را با توجه به اطلاعات سازمان هواشناسی و تحلیل های مختلف و نیز میزان ریسک و وقوع سیلاب را در نقشه های خاص تولید کرده و قبل از رخداد، در اختیار سازمان ها قرار می دهیم تا تمهیدات لازم را ببینند.

وی خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه و داشبورد مدیریتی پایش سیلاب بر مبنای فناوری سنجش از دور نیز در دستور کار قرار گرفته است که احتمالاً در اوایل تابستان به بهره برداری می رسد. این سامانه به ما کمک می کند که سدها را به صورت مستمر پایش کرده و شرایط پهنه های آبی و میزان ریسک سیلاب را به طور منظم در اختیار داشته باشیم.

استفاده از تجربیات کشورهای اپسکو در مدیریت مخاطرات سیل

منصورپور افزود: در همین حال با توجه به تغییر اقلیم و بارش هایی که ظرف پارسال و امسال رخ داده است، یک پروژه بین المللی با سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) تعریف کردیم که نتایج آن می تواند برای کشور مفید باشد. این پروژه نیز مربوط به بحث مدیریت مخاطرات طبیعی ناشی از سیل و بارش های سیل آسا است و ما این دو اقدام را همزمان جلو می بریم.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران گفت: مدل همکاری مان مشخص است و این پروژه بین المللی برمبنای انتقال تجربیات میان 8 کشور و با توجه به ظرفیت های اپسکو و داده هایی که چین در اختیار ما قرار می دهد، اجرایی می شود. در همین حال در این پروژه، تجربیات سایر کشورها مانند پاکستان نیز به ما منتقل می شود و ما هم می توانیم تجربیاتمان را منتقل کنیم.

وی افزود: در فاز بعدی نیز یک همکاری بین المللی در خصوص پایش مخاطرات طبیعی در بین کشورهای عضو اپسکو صورت می گیرد تا در صورت وقوع بحران بتوان از کمک یکدیگر در لحظه برای پایش ماهواره ای استفاده کرد. همچنین همکاری در تولید محصولات پایش ماهواره ای در زمان وقوع سیل از دیگر موضوعات این پروژه بین المللی است.

پایش ماهواره ای وقوع حریق و ریسک آتش سوزی

منصورپور افزود: از سوی دیگر پیرو وقوع سیل های اوایل سال 98، پیش بینی تصاویر ماهواره ای این بود که این موضوع باعث رشد پوشش گیاهی فصلی و سرسبز شدن مراتع می شود که بلافاصله با گرمای هوا، همه تبدیل به علفزارهای خشک می شوند که حریق را بالا می برد. از این رو به دلیل بارندگی ها و تغییر دما و خشک شدن علفزارهای موقتی، بحث پایش ماهواره ای آتش سوزی را نیز در دستور کار قرار دادیم که پهنه های آتش گرفته و مساحت آن را با تصاویر ماهواره ای شناسایی کنیم.

وی گفت: امسال نیز در برنامه داریم که بتوانیم هشدار و ریسک آتش سوزی را بهتر از قبل به سازمان ها و مراکز مرتبط اعلام کنیم. یعنی نه تنها قصد شناسایی حریق را مانند سال گذشته در دستور کار داریم، بلکه قبل از وقوع حریق نیز، هشدارهای لازم را به سازمان های مختلف مانند محیط زیست و مدیریت بحران خواهیم داد و احتمال وقوع حریق، آتش سوزی و نقشه وقوع ریسک حریق را منتشر می کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1008

به "پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید