مدل کشف قیمت مسکن و خودرو

به گزارش کانلاین، شهریورماه زمان عملیاتی شدن ابزار های اقتصادی برای پیش بینی قیمت خودرو و املاک در بورس کالاست تا با ایجاد بازار های پیش نگر، امکان تامین اقتصادی و پوشش ریسک نوسان قیمت ها فراهم گردد. استفاده از اوراق سلف استاندارد موازی در بازار املاک به منظور جذب منابع اقتصادی و پیش فروش مسکن با امکان قرارداد های ثانویه و در بازار خودرو امکان معین قیمت پایه، رقابت و استفاده از ابزار های اقتصادی مزیت های بورس کالا برای ایجاد بازار های پیش نگر است که مورد پیگیری نمایندگان مجلس نیز واقع شده است.

مدل کشف قیمت مسکن و خودرو

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش دنیای اقتصاد، قطعی شدن اولین معامله ملک در بورس کالا نشان داد که چراغ این بازار روشن شده و می تواند معاملات بیشتر و بهتری را به همراه داشته باشد. حجم بزرگی از املاک مازاد بانک ها یا نهاد های دولتی و عمومی از پتانسیل عرضه در بورس کالا برخوردار هستند، آن هم در شرایطی که این عرضه ها زیرساخت قدرتمندی برای فرهنگ سازی معاملات املاک در بازار سرمایه است و اولین خروجی آن پتانسیل ایجاد ابزار های مالی نوین برای تامین مالی و پیش خرید احداث املاک به شمار می رود. به زودی اوراق سلف استاندارد موازی به منظور پیش خرید مسکن عرضه خواهد شد و انبوه ساز به سرعت منابع مالی مورد احتیاج خود را در این چارچوب تامین خواهد نمود.

گویی بازار پیش نگر مسکن شروع به کار نموده است. زمین بازی در معاملات املاک در بورس کالا چندوجهی است و شروع به کار هر معامله ای به معنی ایجاد فضای جدیدی برای معاملات دیگر است. این شرایط به معنی آن است که بازار املاک بورس کالا از فرآیند توسعه گام به گام برخوردار بوده و می تواند دورنمای به شدت روشنی در اختیار داشته باشد. ایجاد بازار فیزیکی قدرتمند یا همان معاملات مرسوم املاک در بورس کالا که از هفته گذشته شروع شد دو سیگنال متفاوت را در بر دارد؛ یکی افزایش حجم عرضه ها و تمایل بیشتر عرضه نمایندگان به داد و ستد املاک در بورس کالا و دیگری پتانسیل ایجاد ابزار های مالی همچون استفاده از اوراق سلف موازی استاندارد به منظور تامین مالی و پیش خرید ملک.

این اوراق نیز به توسعه معاملات در بازار املاک در چارچوب ابزار های مالی دیگر یاری خواهد نمود و می توان صندوق پروژه را برای شیوه دیگری از سرمایه گذاری در نظر گرفت. ایجاد شاخص قیمت مسکن یا معاملات ثانویه اوراق بهادار مبتنی بر املاک نیز می تواند ملاکی برای نرخ گذاری املاک در آینده نزدیک باشد که در نهایت ساز و کار کشف نرخ در بورس کالا را مدیریت نموده و به سایر نقاط تهران یا شهر های دیگر تعمیم داده می گردد.

این مطلب می تواند پیش بینی و مدیریت قیمتی در بازار مسکن را دگرگون سازد تا جایی که زیرساخت های جدیدی برای مدیریت بازار ملک در اختیار بخش دولتی قرار گرفته و شرایط عرضه و تقاضا در این بازار نیز شفاف تر از قبل خواهد بود. اگرچه تا به امروز تجربه معینی در این خصوص وجود ندارد، ولی ذات جذابیت املاک موجب شده دورنمای روشنی برای جذب سرمایه در این حوزه معاملاتی وجود داشته باشد.

امیدواری به رشد سریع حجم معاملات املاک در بورس کالا

دکتر جواد فلاح، مدیر مطالعات مالی بورس کالای ایران به سایر عرضه ها در بازار اموال غیر منقول بورس کالا اشاره نمود و گفت: طبق مذاکراتی که در روز چهارشنبه هفته گذشته انجام شد، معین شد که چند واحد جدید برای عرضه در بورس کالا آماده شده است. در کنار آن پذیرش املاک از سوی بانک انجام شده و یکسری ملک آماده عرضه دارد که امید داریم هفته جاری اطلاعیه عرضه آن صادر گردد. همچنین با نهاد های عمومی نیز مذاکراتی انجام شده که قرار است به عنوان عرضه نماینده در این بازار فعالیت نمایند. در زمینه ورود داد و ستد سایر نهاد ها به بورس کالا نیز صحبت های مثبتی انجام شده و بورس کالا همیشه به دنبال آن است که به مذاکرات خود با سایر نهاد های بخش عمومی و بانک ها ادامه دهد تا بتواند با عرضه املاک خود روی تابلو بورس، از ظرفیت های موجود در این بستر معاملاتی به نفع همه مردم و نهاد ها بهره ببرد.

او ادامه داد: اینکه انتقال داد و ستد های اموال غیر منقول بخش عمومی مورد اقبال مردم قرار می گیرد، باید به اولین معامله اموال غیرمنقول که طی هفته گذشته به ثبت رسید اشاره نمود، که تماس هایی از بعضی کارگزاری ها مبنی بر اینکه اشخاص حقیقی یا افراد عادی هم می توانند در این بازار به عرضه املاک بپردازند، داشتیم.

جواد فلاح اضافه نمود: ما در بورس کالا بستری برای ثبت درخواست اشخاص حقیقی نیز داریم، اما این بازار را بیشتر با هدف فروش اموال دولت و نهاد های عمومی راه اندازی کردیم تا در بستری شفاف به داد و ستد بپردازند. اما طبق زمزمه هایی که از سوی افراد علاقه مند به شرکت در این بازار شنیده می گردد، به نظر می رسد اشخاص عادی هم تمایل به حضور در این بازار دارند. در گام اول به دنبال نورافکن شفافیت بر معاملات اموال دولتی هستیم و پس از آن در گام های بعدی و با رونق دریافت هرچه بیشتر این بازار و همچنین از بین رفتن بن بستی که از سال 1391 با وجود دستورالعمل مربوط به معاملات این اموال، نتوانستیم عرضه و معامله ای در این بازار بورس کالا داشته باشیم، پایان در امسال و روز چهارشنبه هفته گذشت پیروز به اجرایی کردن آن شدیم. براین اساس دورنمای این بازار با تداوم معاملات آن، روشن خواهد بود، زیرا راستا شفافیت داد و ستد های اموال مازاد دولت هموار خواهد شد. مدیر مطالعات مالی بورس کالای ایران در ادامه گفت: برای کسب اطلاع بیشتر از این بازار می توان به قسمت املاک و مستغلات سایت بورس کالا مراجعه کرد.

استمرار عرضه، راهگشای پیروزیت بازار ملک

خشایار دادمنش، کارشناس بازار کالا و انرژی درخصوص دورنمای بازار املاک در بورس کالا به دنیای اقتصاد گفت: درحال حاضر دو بحث فروش اوراق سلف مسکن به وسیله بورس کالا و عرضه ملک و مستغلات در رینگ معاملاتی این بازار مطرح شده است. البته درحال حاضر جزئیات عرضه اوراق سلف در بورس کالا مطرح نشده، اما اجرایی شدن این طرح می تواند گشایش مناسبی در بخش مسکن ایجاد کند. در زمینه معامله ملک، رینگ معاملاتی بورس کالا در روز های اخیر شاهد عرضه و معامله یک فقره ملک نیز بود؛ اما پیروزیت این طرح کاملا وابسته به تداوم چنین عرضه هایی در این رینگ دارد.

او ادامه داد: متاسفانه بسیار در بورس کالا و سایر بازار های سرمایه کشور شاهد اجرای گذرای یک ایده و در ادامه مسکوت ماندن آن هستیم؛ بنابراین اگر بورس کالا پیروزیت واقعی این طرح را دنبال می نماید باید به وسیله استمرار عرضه این روش معامله در بخش ملک و مستغلات را در کشور جا بیندازد. در این شرایط آوردن معاملات فروش املاک سازمان های دولتی و بانک ها شیوه بسیار مناسبی برای راه اندازی و ایجاد رونق در این بازار است. همان گونه که مستحضرید طبق اعلام بانک مرکزی بانک ها باید از بنگاه داری خارج شوند و نسبت به فروش املاک و مستغلات خود اقدام نمایند. حال اگر این فروش به بازار بورس کالا بیاید از سویی شاهد تداوم عرضه در این بازار خواهیم بود و از طرف دیگر شفافیت در معاملات این حوزه ایجاد می گردد.

خشایار دادمنش اضافه نمود: برای شکل گیری واقعی بازار مسکن در بورس کالا ضروری است تمرکز زیادی روی این بازار صورت گیرد، این بازار برای انواع نهاد ها جذاب گردد. با انجام عرضه های مستمر از سوی نهاد های دولتی و سازمان هایی همچون بانک این رینگ مدتی فعالیت کند. نحوه تسویه، تحویل و... در آن معین گردد و در این راستا نواقص احتمالی فعلی رفع گردد. به این ترتیب به مرور زمان افراد حقیقی همچون صاحبان مجتمع های مسکونی و... نیز به این بازار تازه تاسیس اطمینان نموده و عرضه املاک خود را به این بازار می آورند.

این کارشناس بازار در ادامه به مزایای عرضه املاک سازمان های همچون بانک و ادارات دولتی در بورس کالا اشاره نمود و گفت: اگر چنین سازمان هایی ملزم شوند تا فروش املاک و مستغلات خود را به رینگ بورس بیاورند به مرور شاهد شفافیت در این معاملات خواهیم بود. درحال حاضر سازمان ها با برگزاری مزایده عمومی اقدام به فروش املاک خود می نمایند که در این روش به دلیل آنکه مزایده به وسیله سازمان فروشنده صورت می گرفت و همچنین بازگشایی پاکت های مزایده امکانی برای تقلب وجود داشت. اما معامله در بورس کالا چنین راه های تقلبی را می بندد. همچنین اگر سازمانی با هدف فروش نرفتن ملک اقدام به دادن قیمت پایه بالا کند کاملا معین و قابل پیگیری است و به این ترتیب شفافیت قابل توجهی در این نوع معاملات ایجاد می گردد.

دادمنش در ادامه به تاثیر تداوم عرضه در زمینه ملک در رینگ بورس کالا و تاثیر آن در رسیدن به نرخ واقعی معاملاتی اشاره نمود و گفت: محدودیت عرضه زمینه ساز تقاضای کاذب بوده و همین موضوع نیز رشد قیمتی را درپی خواهد داشت؛ بنابراین اگرچه اجرای معامله در بورس کالا شفافیت در فروش املاک سازمان های دولتی را درپی دارد، اما باید بر این معاملات نظارت گردد تا صاحبان املاک با عرضه قطره چکانی نسبت به بازارسازی و رشد بهای ملک خود اقدام ننمایند. اما رشد عرضه و تعداد عرضه نمایندگان می تواند این قضیه را رفع نموده و معاملات را واقعی کند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1086

به "مدل کشف قیمت مسکن و خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدل کشف قیمت مسکن و خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید