مخارج خانه؛ کدام برعهده مالک است و کدام مستأجر؟

به گزارش کانلاین، وب سایت فرارو: پیدا کردن خانه مناسب و جور کردن پول اجاره یک طرف؛ نوشتن قرارداد و ریزه کاری های مربوط به آن یک طرف دیگر. نرخ اتحادیه کاملا تعیین است و در بیشتر اوقات، مستاجر و مالک بدون چانه زدن با مشاور املاک سر کمیسیون به توافق می رسند، اما در برخی اوقات همین کمیسیون به یک معضل عظیم تبدیل می گردد. برخی مواقع هم مالک و مستاجر سر چیز های دیگری اختلاف پیدا می نمایند. یکی از دلایل این اتفاق می تواند خراب شدن یکی از امکانات ملک باشد.

مخارج خانه؛ کدام برعهده مالک است و کدام مستأجر؟

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

چیزی مثل خراب شدن کولر در تابستان و خاموش شدن سیستم گرمایش در زمستان. چنین اتفاقاتی می تواند یک داستان بی انتها درست کند؛ مالک هزینه تعمیر یا تعویض آن را به دوش مستاجر می اندازد و در مقابل، مستاجر می گوید خانه خودت است. دیر و زود شدن اجاره اختلافی معمولی است. سر سال می گردد و مالک جواب موبایلش را نمی دهد؛ مستاجر برای پیداکردن خانه جدید پولش را می خواهد.

خانه خسارت دیده و مالک می خواهد هزینه تعمیرات را از مستاجر بگیرد. مستاجر می خواهد تمدید کند، اما مالک قیمت رهن و اجاره را نجومی بالا برده، اما حاضر به تحویل پول رهن مستاجر هم نیست. این ها گوشه ای از مسائلی است که همواره بین مستاجر و صاحبخانه رخ می دهد. در گزارش پیش رو، سوالات مردم از اتحادیه صنف مشاوران املاک به همراه پاسخ اتحادیه به سوالات را آورده ایم. سوالاتی کاملا مرسوم و جواب هایی که امیدواریم به کارتان بیاید.

تخلیه زودتر از موعد مستاجر و سو استفاده صاحبخانه

مدت اجاره نامه من سه ماه دیگر تمام می گردد و بنا به دلایلی سه ماه زودتر مجبور به تخلیه هستم. این موضوع را دو ماه قبل به صاحبخانه خبر دادم تا برای خانه اش مستاجر پیدا کند. اما متاسفانه حالا که مستاجر جدید پیدا شده، صاحبخانه می گوید باید حق کمیسیون بنگاه برای یافتن مستاجر جدید را من بدهم. فکر می کنم پرداخت کمیسیون پیدا کردن مستاجر جدید به عهده صاحبخانه است. این طور نیست؟ اگر من باید پرداخت کنم، این مبلغ چه مقدار خواهد بود؟

پاسخ:

ابتدا باید دید در متن قرارداد شما و مالک چه تعهداتی برای یکدیگر قائل شده اید. اگر شرایطی برای فسخ قبل از انقضاء اجاره نامه معین شده باشد باید طبق همان شرایط عمل کرد. در غیراین صورت از قانون مالک و مستاجر استفاده نموده و به شورای حل اختلاف محل ملک شکایت کنید.

مستاجر خواستار فسخ قرارداد پیش از اسباب کشی است

برای اجاره خانه ای مبلغ 60 میلیون تومان ودیعه پرداختم. گویا می گردد تا قبل از 48 ساعت قرارداد را فسخ کرد. برای همین، قبل از 48 ساعت منصرف شدم و خواستم قرارداد فسخ گردد، اما صاحبخانه از دادن پول خودداری می نماید و می گوید تا زمانی که ملک اجاره نرود پول من را پرداخت نخواهد کرد. لطفا بگویید چه کار کنم؟

پاسخ:

فسخ قرارداد باید با رضایت مالک انجام گردد. اگر او رضایت کتبی خود را برای فسخ قرارداد اعلام نکند، امکان فسخ وجود نخواهد داشت، اما درصورت توافق دو طرف، طبق مفاد توافق، قرارداد فسخ خواهد شد.

بابت کد رهگیری هیچ مبلغی به کمیسیون بنگاه اضافه نمی گردد

منزلی را در منطقه 22 تهران به مدت شش ماهه اجاره نموده و با توجه به تنظیم اجاره نامه مربوطه مابین موجر و مستاجر در بنگاه مجاز، حالا از مشاور املاک می خواهیم به ما کد رهگیری اجاره نامه را بدهد. من و صاحبخانه بابت صدور کد رهگیری، چقدر باید به مشاور املاک پول بدهیم؟

پاسخ:

مستاجر و موجر نباید مبلغی بابت دریافت کد رهگیری به مشاور املاک بپردازند. چون مشاور املاک همان زمان که قرارداد را تنظیم نموده، باید در سامانه ثبت و کد رهگیری را دریافت می کرد. این هزینه مربوط به دفتر املاک است و به ازای هر مبایعه نامه مبلغ چهار هزار تومان و به ازای هر اجاره مبلغ هزار تومان بابت تامین امنیت اطلاعات از دفاتر املاک گرفته می گردد.

مستاجر و موجر در غیاب بنگاه روی خانه توافق نموده اند

من و صاحبخانه با همدیگر قوم و خویش هستیم. برای همین نه من برای پیدا کردن خانه به بنگاه مراجعه کردم و نه صاحبخانه برای یافتن مستاجر از بنگاه یاری گرفت. ولی قاعدتا بر اساس قانون، برای نوشتن قولنامه اجاره به بنگاه املاک مراجعه کردیم؛ بنابراین بنگاه برای ما هیچ کاری جز نوشتن قرارداد نکرد و فقط قرار شد برای قرارداد ما کد رهگیری بگیرد و به ما اعلام کند. ما به مشاور املاک چقدر باید کمیسیون بدهیم؟

پاسخ:

کلیه مشاوران املاک باید بدانند اگر دو طرف معامله، خود یکدیگر را پیدا و مراجعه نمایند دفاتر املاک باید یک تعهد از دو طرف مبنی بر اینکه چنانچه دفاتر املاکی مدعی شد که برای مستاجر و موجر آن خانه را او با یکدیگر آشنا نموده، خود دو طرف باید رضایت شاکی یعنی مشاور املاک را کسب نمایند. اما اگر هیچ مشاور املاکی در این باره مدعی نبود، طرفین قرارداد باید بر سر پرداخت حق التحریر به مشاور املاکی که قرارداد را می نویسد توافق نمایند.

یکی از امکانات آپارتمان به مستاجر تحویل داده نشد

من یک دستگاه آپارتمان اجاره داده ام که در اجاره نامه قید شده این آپارتمان تلفن دارد. من خط تلفن را خریدم، اما مخابرات هنوز خط تلفن را وصل ننموده است. برای عادلانه و منصفانه شدن قرارداد، چه مقدار از مبلغ اجاره را باید کم کنم؟ در حال حاضر دو ماه از اجاره گذشته و احتمالاً خط تلفن تا چند ماه دیگر وصل نخواهد شد.

پاسخ:

این مشکل ساده با توافق دو طرف قابل حل است. این روز ها مبلغ یک خط تلفن ثابت چندان زیاد نیست، ولی اگر قرار به اجرای عدالت باشد باید به اندازه مبلغ یک خط تلفن در آن منطقه از مبلغ اجاره کم گردد. چنانچه به توافقی نرسیدید و از آنجایی که شورای حل اختلاف به مسائل موجر و مستاجر رسیدگی می نماید، می توانید به شورای حل اختلاف محل مراجعه کنید.

کمیسیون را به کدام یک از مشاوران املاک بدهم؟

من قرارداد خرید ملکی را در یک بنگاه مشاوره املاک، امضا کردم و صاحب آن خانه شدم، اما، چون پولم کم بود، آن خانه را در یک بنگاه املاک دیگر اجاره دادم. مشاور اول می گوید باید کمیسیون اجاره را که بر عهده من است به او بدهم و مشاور دوم می گوید چنین چیزی نیست و کمیسیون را کامل به او بدهم. لطفا بگویید حق با کدام یک است؟

پاسخ:

کمیسیون بین مشاور املاکی که ملک را نشان داده و مشاور املاکی که قرارداد را تنظیم نموده، تقسیم می گردد. اما اگر دو مشاور املاک، توافق ننمایند باید به کمیسیون حل اختلاف اتحادیه منطقه مراجعه گردد.

برای قرارداد اجاره دو ساله چقدر کمیسیون بدهم؟

لطفا میزان کمیسیون قانونی در قرارداد های اجاره دو یا سه ساله را اعلام کنید. علاوه بر این، کمیسیون بنگاه، شهر به شهر فرق می نماید؟

پاسخ:

هر شهرستان کمیسیون مربوط به خود را دارد و با شهرستان دیگر متفاوت است. لازم به شرح است اگر قرارداد اجاره دو یا سه ساله تنظیم گردد همان کمیسیون قرارداد اجاره یک ساله دریافت خواهد شد.

این مستاجر بیچاره را دریابید

مستاجر یک واحد مسکونی هستم آغاز قرارداد، 20 آذر سال گذشته بوده، ولی در تاریخ 15 دی ماه به طور کامل تحویل گرفتم. با توجه به اتمام قرارداد، بار ها با مالک تماس گرفتم تا در صورت توافق، تمدید کنیم و یا در صورت مایل نبودن، قرارداد را فسخ کنیم. با وجود اینکه بار ها تماس گرفتم، اما مالک هیچ پاسخی به تماس های من نداد. اما انتها او در تاریخ یک بهمن مراجعه کرد و شرایط تمدید را اضافه کردن 20 درصد به مبلغ رهن گفت. همان لحظه من گفتم با این شرایط تمایلی به ماندن در آن خانه ندارم و قرارداد را فسخ کنیم.

از آن تاریخ به مدت 20 روز، با وجود اینکه بار ها با هم تماس داشته ایم، اما موجر تا آن روز برای فسخ قرارداد مراجعه نکرد. در این شرایط من باید چه می کردم؟ آیا با توجه به اینکه مالک برای فسخ قرارداد مراجعه ننموده و از تاریخ انتها قرارداد، دو ماه گذشته، من حق تمدید یکطرفه قرارداد را دارم؟ در صورت شکایت، چقدر طول می کشد تا به پولم برسم؟ در صورتی که شکایت نکنم، آیا مالک در هر زمانی می تواند ادعای تخلیه کند؟ چون به نظر می رسد او میخواهد قضیه را تا اردیبهشت یا خرداد سال آینده کش دهد و در آن موقع که فصل نقل و اننتقالات و اوج بازار اجاره است برای اتمام قرارداد اقدام کند. آیا مالک می تواند این کار را انجام دهد؟

پاسخ:

با توجه به اینکه موعد قرارداد اجاره شما به اتمام رسیده، می توانید به شورای حل اختلاف محل مراجعه و از موجر شکایت کنید. این کار را باید هر چه سریعتر انجام دهید. تا زمانی که تکلیف قرارداد اجاره تعیین نشده، ملک را تخلیه نکنید. زیرا چنانچه ملک را تخلیه کنید با توجه به اینکه در ملک ساکن نیستید و همچنین توافقی نیز صورت نگرفته، مالک می تواند از شما شکایت نموده و اجاره بها دریافت کند.

پکیج آپارتمان خراب شده؛ پولش را چه کسی بدهد؟

پکیج آپارتمانی که اجاره نموده و در آن زندگی می کنیم، کلا خراب شده است. هر چقدر به مالک می گوییم که برای تعمیر آن اقدام کند، پاسخ می شنویم که هزینه تعمیر پکیج بر عهده خودتان است. با توجه به اینکه گرمایش ساختمان و آب گرم برای استحمام توسط پکیج تامین می گردد، آیا ما مستاجران آن خانه، می توانیم قرارداد را فسخ کنیم؟

پاسخ:

قانون تملک آپارتمان می گوید تعمیرات جزئی بر عهده مستاجر و تعمیرات کلی بر عهده مالک است. ولی اگر مالکی، ملک را با گرمایش و سرمایشی که تعهد نموده، به صورت ناقص یا خراب تحویل دهد می تواند دلیلی برای فسخ قرارداد باشد.منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1054

به "مخارج خانه؛ کدام برعهده مالک است و کدام مستأجر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخارج خانه؛ کدام برعهده مالک است و کدام مستأجر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید