لاغری با رژیم آب درمانی ممکن است؟

به گزارش کی آنلاین، رژیم آب درمانی یکی از رژیم های معروف در میان مردم است و انواع مختلفی دارد اما همه آنها در یک چیز مشترک هستند یعنی بسیار دشوارند. در این رژیم فقط آب می خورید و چیز دیگری مصرف نمی کنید. در بعضی از انواع رژیم آب نیز توصیه می گردد به مدت چند روز آب بنوشید اما با آغاز کاهش وزن میوه و سبزیجات را آغاز کنید. بعضی از انواع این رژیم نیز خوردن سیب به همراه آب را اجازه می دهند.

لاغری با رژیم آب درمانی ممکن است؟

خبرنگاران| رژیم آب درمانی یکی از رژیم های معروف در میان مردم است و انواع مختلفی دارد، اما همه آن ها در یک چیز مشترک هستند یعنی بسیار دشوارند. در این رژیم فقط آب می خورید و چیز دیگری مصرف نمی کنید. در بعضی از انواع رژیم آب نیز توصیه می گردد به مدت چند روز آب بنوشید، اما با آغاز کاهش وزن میوه و سبزیجات را آغاز کنید. بعضی از انواع این رژیم نیز خوردن سیب به همراه آب را اجازه می دهند.

جولی آپتون (پزشک و متخصص تغذیه) درباره این رژیم می گوید: رژیم آب همان روزه گرفتن است. اگر بدن سالمی دارید چند روز روزه گرفتن مسئله ای به وجود نمی آورد و تاثیر مثبت دارد، اما کاهش وزن تنها با نوشیدن آب روش مناسبی برای کاهش وزن نیست. در این رژیم، بسیار گرسنه خواهید شد و پس از چند روز به الگوی غذا خوردن خود در گذشته باز می گشت و همان وزنی را که کم کردید دوباره و حتی بیشتر از قبل اضافه می کنید؟!

رژیم آب درمانی با آب سرد در این رژیم هیچ محدودیتی برای مصرف موادغذایی وجود ندارد. تنها قانون این است که هنگام نوشیدن آب باید سرد باشد، چون بدن برای گرم کردن آب سرد و بازگردان به دمای عادی کالری بیشتری می سوزاند. هرچه آبی که می نوشید سردتر باشد میزان کالری سوزی بیشتر می گردد. نوشیدن آب زیاد سبب می گردد برای طولانی مدت احساس سیری کنید. در نتیجه کمتر به سراغ پرخوری می روید. نوشیدن آب سبب دفع سموم جمع شده در بدن می گردد؛ بنابراین رژیم آب سالم نیست، اما نوشیدن آب به کاهش وزن یاری می نماید. به همین علت می خواهم مزایای نوشیدن آب برای کاهش وزن را بیشتر برایتان باز کنیم.

وقتی تنها موادغذایی دریافتی آب است بدن مواد مغذی لازم را دریافت نمی نماید. در نتیجه وزن زیادی کم می کنید، اما بیشتر وزنی که از دست می دهید آب بدن و نه چربی است. با رژیم آب، عضلات فرد در مقایسه با کسانی که روزانه 500 تا 800 کالری از برنامه خود کالری کم می نمایند بیشتر از دست می رود. یعنی با قطع رژیم آب درمانی برای تثبیت وزن باید خیلی کمتر غذا بخورید، چون با از دست رفتن بافت عضلانی سرعت سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و با سرعت کمتری لاغر می شوید.

وقتی تنها خوراکیِ ورودی به بدن آب باشد، مواد مغذیِ موجود در آن از بین می فرایند. نتیجه این است که در مدتی کوتاه، کاهش وزن چشمگیری حاصل می گردد؛ اما آنچه از دست می رود، آب بدن است نه چربی ها. در نتیجه، با این روش، میزان عضلات فرد در مقایسه با کسانی که روزانه میزان طبیعی و توصیه شده 500 تا 800 کالری را از رژیم غذایی شان حذف می نمایند، بیشتر تحلیل می رود.

این فرایند به معنای آن است که پس از قطع رژیم آب درمانی، برای حفظ وزن خود باید خیلی کم غذا بخورید؛ چون سوخت وساز بدن تان به طور محسوسی کاهش یافته است؛ ضمن اینکه درطول دوران رژیم آب درمانی هم اگر به میزان مصرف مناسب آب توجه نکنید، پیغامد های ناگواری مانند سرگیجه، بیهوشی، یبوست، سردرد و… به سراغ تان خواهند آمد.

در این نوع رژیم آب درمانی، هیچ گونه محدودیتی برای مصرف مواد غذایی وجود ندارد. تنها نکته ای که باید رعایت کنید، نوشیدن آب سرد است تا بدن به خاطر ایجاد تعادل میان دمای عادی بدن و دمای آب سرد، میزان کالری بیشتری بسوزاند. هرقدر هم که آب سردتری بنوشید، میزان کالری سوزی افزایش می یابد. علاوه بر نوشیدن آب سرد، مصرف زیاد آب باعث می گردد که مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید و کمتر سراغ غذاخوردن بروید. بعلاوه آب باعث خروج سمومِ موجود در بدن ازطریق ادرار و تعرق می گردد.

زمانی که معده احساس پُری می نماید به مغز پیغام سیری را ارسال می نماید تا از غذاخوردن دست بردارید. آب هم حجم زیادی از معده را اشغال می نماید در نتیجه زودتر احساس سیری می کنید و کمتر گرسنه می شوید. گاهی اوقات فردی که تشنه است به اشتباه احساس گرسنگی می نماید. نوشیدن یک لیوان آب قبل از مصرف مواد غذایی از خوردن غذا های ناسالم جلوگیری می نماید. پژوهشی در سال 2014 انجام شد که 50 خانم مبتلا به اضافه وزن به مدت 8 هفته هر روز قبل از وعده های اصلی خود 500 میلی لیتر آب نوشیدند. بعد از 8 هفته شرکت نمایندگان متوجه کاهش وزن، چربی بدن و BMI خود شدند. بعلاوه اشتهای آن ها نیز کمتر شده بود.

2. آب کالری سوزی را افزایش می دهد بعضی پژوهش ادعا کردند نوشیدن آب به کالری سوزی بیشتر یاری می نماید. در سال 2014 محققان در تحقیقی که روی 12 فرد انجام شد دریافتند که انرژی مصرفی آن ها پس از نوشیدن آب سرد و آبی که دمای اتاق را دارد افزایش یافته است. آن ها 90 دقیقه پس از نوشیدن آب 2 تا 3 درصد بیشتر از حد معمول کالری سوزاندند. آب به صورت موقت مصرف انرژی بدن در حالت استراحت را افزایش می دهد. بعلاوه نوشیدن آب سرد سرعت کالری سوزی را بالا می برد، چون بدن برای هضم باید آب را گرم کند.

3. یاری می نماید مواد اضافی از بدن حذف شوند وقتی بدن کم آب می گردد مواد اضافی مانند ادرار و مدفوع را از خود دفع نمی نماید. آب به کلیه ها یاری می نماید مواد سمی و اضافی را زمانی که اعضای بدن در حال دریافت مواد مغذی ضروری و الکترولیت ها هستند تصفیه کند. وقتی بدن کم آب باشد، کلیه مایعات را حفظ می نماید. کم آبی بدن سبب سفت شدن مدفوع و یبوست می گردد. آب با نرم کردن و شل کردن مدفوع سخت به حرکت دادن آن ها یاری می نماید.

آب برای ریکاوری از مسائل گوارشی مانند اسهال و سوء هاضمه مفید است. وقتی مواد اضافی در بدن جمع می گردد فرد احساس نفخ، ورم و خستگی می نماید. در نتیجه با نفخ کردن حجم میان تنه بزرگتر می گردد. هیدراته نگه داشتن بدن راهی مناسب برای پرهیز از جمع شدن مواد اضافی در بدن است. این مواد اضافی عدد روی ترازو را بالا نشان می دهد.

4. میزان دریافت کالری مایع را کاهش می دهد افزایش کالری دریافتی با نوشیدن مایعات پرکالری مانند نوشابه، آب میوه، قهوه و چای شیرین شده بسیار ساده است. بسیاری از مردم کالری بالای نوشیدنی های ورزشی و الکل را نادیده می گیرند. نوشیدنی های پرکالری را با آب و نوشیدنی های بدون کالری مانند دمنوش ها جایگزین کنید تا در طولانی مدت نتیجه چشمگیری را ببینید. پژوهشگران در سال 2012 دریافتند جایگزین کردن دو نوشیدنی پرکالری در طول روز با دو نوشیدنی بدون کالری به مدت 6 ماه سبب کاهش وزن 2 تا 2.5 درصدی می گردد.

در تحقیقی دیگر که سال 2015 انجام شد شرکت نمایندگان خانم در حالی که برنامه 24 هفته ای کاهش وزن را دنبال می کردند هر روز پس از نهار 250 میلی لیتر آب می نوشیدند. این خانم ها 13.6 درصد بیشتر از خانم هایی وزن کم کردند که همین برنامه را با نوشیدنی های رژیمی دنبال می کردند. در آنالیز دیگر معین شد مردان و زنانی که طی 4 سال هر روز یکی از نوشیدنی های پر کالری خود را با نوشیدنی بدون کالری یا کم کالری جایگزین کردند وزن کمتری اضافه کردند.

5. برای سوزاندن چربی لازم است بدون آب، بدن چربی ها یا کربوهیدرات های ذخیره شده را نمی سوزاند. فرآیند سوزاندن چربی لیپولیز نام دارد. اولین گام این فرآیند هیدرولیز است و زمانی اتفاق می افتد که مولکول های آب با چربی ها (تری پلیسیرید ها) هماهنگ شوند تا اسید چرب ها (گلیسرول) را درست نمایند. نوشیدن آب به میزان برای سوزاندن چربی غذا، نوشیدنی ها و چربی های ذخیره شده لازم است.

6. یکی از مهمترین قسمت های هر برنامه کاهش وزنی آب است آب به حرکت درست سلول ها، بافت های هم بند و مفاصل یاری می نماید. بعلاوه به ریه ها، قلب و اعضای دیگر بدن یاری می نماید هنگام بالارفتن سرعت عملکرد ورزش درست کار نمایند. هیدراته نگه داشتن بدن خطر مواردی که بر سر راه ورزش کردن مانند گرفتگی عضلات یا خستگی قرار می گیرد را کم می نماید. همواره قبل، بعد و در طول ورزش کردن آب بنوشید به خصوص اگر فضا گرم، مرطوب یا آفتابی باشد.

7. انرژی را افزایش می دهد اگر احساس خستگی و بی حالی دارید یک لیوان آب بنوشید. کم شدن آب بدن باعث می گردد احساس خستگی کنید. اگر آب بدن میزان باشد قلب خون را به راحتی در بدن پمپاژ می نماید. بعلاوه آب یاری می نماید که خون اکسیژن و مواد مغذی ضروری را راحت تر به سلول ها برساند.

8. باعث کاهش استرس می گردد حدود 70 تا 80 درصد از مغز را آب تشکیل می دهد. کمبود آب در بدن مغز سبب ایجاد استرس می گردد. زمانی که احساس تشنگی می کنید بدن شما میزانی کم آب شده است. برای اینکه همواره سطح استرس را پایین نگه دارید همواره روی میز خود یک لیوان آب قرار دهید و یا با خود یک بطری آب حمل کنید تا در صورت تشنگی بهره ببرید.

9. موجب تقویت پوست می گردد خطوط و چین و چروک های ریز وقتی آب بدن کم است عمیق تر می شوند. آب مانند کرم زیبایی برای پوست عمل می نماید. نوشیدن آب سبب سیراب کردن سلول های پوست و جوانتر نشان دادن آن می گردد. بعلاوه نوشیدن آب از گر گرفتگی جلوگیری می نماید، جریان خون را بهبود می دهد. حتما بخوانید: چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

10. از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می نماید در کنار فیبر آب نیز برای کسانی که رژیم دارند مهم است. آب سیستم گوارشی بدن را تصفیه می نماید. زمانی که بدن کم آب گردد تمام آب را جذب می نماید و روده بزرگ خشک می گردد در نتیجه فرایند تصفیه مشکل می گردد. آب خطر سنگ کلیه را کاهش می دهد و یکی از دلایل بالا رفتن خطر بروز سنگ کلیه این است که افراد بزرگسال و بچه ها آب مورد احتیاج بدنشان را تامین نمی نمایند. آب به صورت ادرار نمک و مواد معدنی بدن را رقیق می نماید. اگر ادرار رقیق باشد سنگ کلیه تشکیل نمی گردد پس با خوردن آب کافی این خطر را کاهش دهید.

همه ما درطول روز، باید میزان زیادی آب بنوشیم؛ اما باید توجه داشت که آب به هیچ وجه جای مواد غذایی دیگر را نمی گیرد. بنابر بعضی توصیه ها، روزانه باید 9 لیوان آب، ترجیحا به صورت سرد بنوشید تا میزان کالری بیشتری را در بدن بسوزانید. اما اگر می خواهید لاغر شوید یا وزن خود را حفظ کنید، نباید به سراغ رژیم آب درمانی بروید. به جای چنین رژیمی که پس از توقف باعث بازگشت وزن می گردد، کوشش کنید میزان کالری های اضافی را از رژیم غذایی تان حذف کنید؛ برای نمونه، می توانید دور شکر افزوده و چربی های اشباع را خط بکشید.

منبع: فرادید
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2085

به "لاغری با رژیم آب درمانی ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاغری با رژیم آب درمانی ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید