قصه نبرد تاریخی دلیران تنگستان برای نوجوانان

به گزارش کی آنلاین، به گزارش خبرنگاران، آواز تیتروها تازه ترین رمان برای نوجوانان اثر ایرج صغیری است که از سوی انتشارات مهرک (سوره مهر کودک و نوجوان) منتشر شده است.

قصه نبرد تاریخی دلیران تنگستان برای نوجوانان

ایرج صغیری در قالب رمان از روزهایی می گوید که مردم بوشهر در طول آن به رهبری رئیس علی دلواری علیه دو جناح یعنی دیکتاتوری مستبد محمدعلی شاه و از سوی دیگر مزدوران انگلیسی، با شوری که اوج گرفته بود، مبارزه می کردند. این داستان با حضور دو نوجوان تنکسیری که مشغول ماهیگیری هستند شروع می شود و در ادامه بقیه ماجرا با پیوستن آنها به مبارزات و روایت شان از درگیری هایی که با آن روبه رو می شوند، در بستری که پر از رفاقت است؛ پیش می رود.

اشاره به لحن و بیان بوشهری با بیان واژه های بسیاری که در پاورقی از آن گفته شده هم اتفاق دیگری است که خواننده در طول آواز تیتروها کم و بیش به آن برمی خورد.

عنوان آواز تیتروها هم برگرفته از پرنده ای است که در بوشهر به دلیل صوتی که شبیه به آوای (تی تِ رو) تولید می کند، به همین نام خوانده می شود. این پرنده در طول قصه به شکلی مثل یک نشان بین حیدر و نوشاد که دو شخصیت اصلی ماجرا هستند، حضور دارد. تیتروها در شروع و خاتمه این کتاب هم حضور کلیدی دارند.

در بخشی از کتاب می خوانیم: همه شنیدند که تیتروها می خوانند: تیترو... تیترو... حیدر آسمان را نگریست و پرنده ها را جستجو کرد. به یاد شب خاطره انگیزش با زارعباس افتاد. آنها را دید که در اعماق آسمان هم دوش ستاره ها می رفتند و آوازشان دم به دم به تحلیل می رفت. حیدر اندیشید تیتروها الان روی ماهورهایی هستند که با نوشاد در پی اسب ها رفته بود. خنده حسرت باری کرد و سوار به گاری نزدیک شد. ضمن حرکت روی تابوت نوشاد خم شد و آهسته گفت:نوشاد تیتروها هستنا نمی خوای نگاه کنی و آوازشون رو گوش کنی؟ روزی می گفتی تیتروها رو دوست دارم. نمیخوای نگاه کنی؟ حالا روی چراگاه رمه اسبا رسیدن. کاش میتونستی نیم خیز بشی و این پرنده های زیبا را ببینی و آواز پر برکتشون رو بشنوی.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1846

به "قصه نبرد تاریخی دلیران تنگستان برای نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه نبرد تاریخی دلیران تنگستان برای نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید