کودک اثر خوب را رها نمی کند

به گزارش کی آنلاین، این نویسنده در گفت و گو با خبرنگاران ، اظهار کرد: اثر خوب و خواندنی داستانی است که در درجه اول مجذوب کننده باشد و بچه ها نتوانند به راحتی از خیر خواندن آن بگذرند و این در مورد همه آثار شاخص دنیا صدق می کند.

کودک اثر خوب را رها نمی کند

نویسنده کتاب گلوله و پلنگ، توضیح داد: یک اثر خوب اثری است که نویسنده آن متناسب با ویژگی های روحی و روانی مخاطبش نسبت به نگارش آن، دست به قلم شده باشد. دنیای بچه ها دنیای عجیب و غریب و ناشناخته است. اگر چه که تمامی نویسندگان این گروه سنی دوران کودکی و نوجوانی خود را پشت سر گذاشته اند، اما خیلی از ویژگی های این دوران را فراموش کرده اند. بچه های امروز در بستری متفاوت از ما رشد می کنند. اگر شناخت لازم نسبت به این بستر و شرایط بچه ها و نوجوانان وجود نداشته باشد، نویسنده آنان در خلق اثر پیروز برای این گروه سنی ناکام می ماند.

خالق رمان لولو شب ها گریه می کند افزود: نویسنده کودک باید افکار خود را بدون شعارزدگی و اندرزگویی به بهترین شکل در قالب آثاری ماندگار به مخاطب منتقل کند. مثلا اینکه ما بگوییم محیط زیست را خراب نکنید بحثی شعاری است و بچه ها هیچ حسی در مورد این گفته نداشته و نخواهند داشت؛ اما وقتی اثری ادبی با موضوع محیط زیست نوشته می شود و بچه ها در لحظه لحظه آن با شخصیت های داستان و تجربه های آنها شریک می شوند، آن زمان است که نسبت به محیط زیست حساس خواهند شد.

رجبی در توضیح اهمیت آموزش حفظ محیط زیست در کتاب های بچه ها گفت: این موضوع مهمی است که ما چرخه حیات وحش را به خوبی حفظ کنیم. صرفا مشکل حیات وحش شکارهای غیر قانونی ساده نیست. یک عده ای با باورهای غلط مثل اینکه خوردن فلان عضو، فلان جانور، فلان سرنوشت را برای ما رقم خواهد زد یا مثلاً دندان مار سبب خوشبختی می شود، حیات وحش را نابود می کنند. چقدر آدم می توانند احمق باشد که به خاطر باورهای غلط خود، حیوانی را بکشند و به این ترتیب به چرخه حیات صدمه بزند. این موضوعی است که جا داشته و دارد رسانه ها با جدیت به آن بپردازند.

خالق رمان کنسرو غول با بیان اینکه خوشبختانه امروز کتاب های تالیف و ترجمه خوبی در بازار کتاب وجود دارد، گفت: رمان کوتاه خرس ماه که پیشتر از طریق بخش نردبان انتشارات فنی ایران منتشر و برنده جایزه اول جشنواره سپیدار بوده، در لیست لاک پشت پرنده توانست چهار لاک پشت را به دست آورده در مورد خرس سیاه بلوچی یا خرس ماه یا خرس یقه هفت است. این خرس سیاه آسیایی که به شدت دوست داشتنی است در جنوب ایران و در منطقه سیستان وبلوچستان و نواحی شهرستان رودان زندگی می کند؛ اما متاسفانه امروز نسل این گونه جانوری رو به انقراض است.

بنا به گفته مهدی رجبی، رمان خرس ماه رمانی است که بر مبنای ماجرای واقعی طراحی و نوشته شده است. دو توله خرس بلوچی وارد شهرستان رودان می شوند و دو دختر بچه که پیشتر مادر خود را از دست داده اند، آنها را پیدا می کنند؛ اما، چیزی نمی گذرد که بچه خرس ها گم می شوند.

درباره کتاب:

این کتاب اخیرا در لیست لیست 37 و 38 لاک پشت پرنده گنجانده شده است. لیست لاک پشت پرنده مجموعه ای از کتاب های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مشترک مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می شود. گروهی از منتقدان و کارشناسان کودک و نوجوان در انتها هر فصل، لیستی از کتاب های کودک و نوجوان منتشر شده را در یک لیست معرفی می کنند. لیست لاک پشت پرنده ضمیمه فصلنامه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر می شود و می تواند راهنمای پدرها و مادرها، معلم ها و مربی ها و سایر علاقه مندان به ادبیات کودک و نوجوان باشد تا مناسبت ترین کتاب های سال را برای کتاب خوانی بچه ها و دانش آموزان انتخاب کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1936

به "کودک اثر خوب را رها نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودک اثر خوب را رها نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید