عینک هوشمند، زندگی راحت تر

به گزارش کی آنلاین، شرکت آمریکایی بوز (Bose) یک عینک فراوری نموده که یک لایه شنیداری از اطلاعات و تجربیات را به دنیا پیش روی کاربر اضافه می نماید.

عینک هوشمند، زندگی راحت تر

در سالی که گذشت، شاهد فراوری عینک های هوشمند زیادی بودیم که هر کدام کاربرد های منحصر به فرد خود را دارند.

عینک هوشمند یکی از فناوری های مهمی است که به بهتر بودن زندگی یاری شایانی می نماید. در این عینک ها، اطلاعاتی در کنار شیشه عینک نمایش داده می شود.

بعلاوه عینک های هوشمند گاهی اوقات به عنوان عینک های رایانه استفاده می شوند که می توانند خواص نوری خود را در زمان فعالیت تغییر دهند. شرکت های مختلف فناوری، عینک های هوشمند گوناگونی می سازند که کاربرد های منحصر به فرد خود را دارند.

عینک هوشمند کرونوجی

شرکت آلمانی اوسرام که به ساخت لامپ های ال. ای. دی مشهور است، اخیراً از عینک های خود موسوم به کرونوجی رونمایی نموده است. به گفته شرکت اوسرام، این عینک می تواند نوری را که بر روی گیرنده های نوری (photoreceptors) در چشم ها واقع شده است تنظیم نموده و به تنظیم ساعت بدن افراد یاری کند.

ساعت زیستی یا ساعت زیست شناختی یا ساعت بدن یا ساعت بیولوژیکی یک چرخه 24 ساعته در فرایند های زیست شیمیایی، فیزیولوژیکی، یا رفتاری موجودات زنده، شامل گیاهان، جانوران، قارچ ها و سیانوباکتری ها است. اختلال در ساعت زیست شناختی انسان می تواند زمینه ساز بیماری های بسیاری شود.

این محصول همراه با یک برنامه هوشمند به نام MyCHRONOGY عرضه می شود. این عینک کاربرد های متنوعی دارد برای مثال افراد متناسب با شرایط شان که ممکن است کم خوابی، بهتر خوابیدن و بیرون آمدن از شرایط پرواززدگی و ارتقای توان ورزشی باشد آن را تنظیم نموده و از آن استفاده نمایند.

پرواززدگی یا جت لگ (Jet lag) یک شرایط فیزیولوژیک است که از تغییرات ریتم شبانه روزی بدن اتفاق می افتد و ناشی از مسافرت های طولانی است که در آن تنظیم خواب فرد به علت اختلاف ساعت مبدأ با مقصد پرواز به هم می ریزد. قیمت این محصول 329 یورو است.

عینک هوشمند بوز

شرکت آمریکایی بوز (Bose) یک عینک فراوری نموده که یک لایه شنیداری از اطلاعات و تجربیات را به دنیا پیش روی کاربر اضافه می نماید.

این عینک به یک جفت اسپیکر کوچک مخفی و چند حسگر مجهز است که اطلاعات را مستقیما به گوش فرد منتقل می نماید. به طوری که افراد دیگر آن ها را نمی شنوند.

می توان با این عینک موسیقی گوش داد و به دستیار های صوتی سیری آمازون، الکسا و و دستیار گوگل متصل شد. قیمت این عینک نزدیک به 200 دلار است.

عینک آفتابی سخنگو

یک استارتاپ کره جنوبی عینک آفتابی هوشمندی موسوم به گلاتوس (Glatus) ساخته که دارای حسگر های فرابنفش است که داده ها را به برنامه ای که کاربر در گوشی خود نصب نموده ارسال می نمایند.

این برنامه به طور مداوم قرار دریافت کاربران در معرض اشعه فرا بنفش را به آن ها هشدار می دهد و از آنجا که در یکی از دسته های این عینک آفتابی یک بلندگو تعبیه شده است اگر کاربر در معرض بیش از حد آفتاب یا اشعه های مضر قرار گیرد به او هشداری کلامی داده می شود.

این هشدار ها شامل قرار دریافت شما در معرض آفتاب زیاد است، مراقب باشید یا قرار دریافت شما در معرض آفتاب شدید است، به دنبال سایه باشید است.

این عینک مقاوم در برابر آب وزنی معادل 1.3 اونس (37 گرم) دارد و با هر بار شارژ باتری 120 میلی آمپری آن می توان به مدت دو ساعت از آن استفاده نمود. علاوه بر نکات مذکور شیشه های این عینک اشعه UVA و UVB را مسدود می نمایند.

عینکی با توان مشخص ضربان قلب

شرکت فرم (Form) از عینک های هوشمندی رونمایی کرد که می توان با استفاده از آن ضربان قلب را اندازه گیری کرد.

با استفاده از این عینک شنا، شناگران قادر خواهند بود با استفاده از واقعیت افزوده، میزان ضربان قلب خود را درون یکی از لنز های عینک و در یک نمایشگر مشاهده نمایند.

ردیابی ضربان قلب برای شناگران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این افراد اطلاعات دریافت شده را برای اولین بار به هنگام شنا کردن مشاهده می نمایند.

پس از تکمیل فرآیند شنا، اطلاعات به اپلیکیشن شنای شرکت فرم انتقال داده می شود. برنامه هم داده های ضربان قلب را با معیار هایی مانند میزان سکته، سرعت و کالری همگام خواهد نمود.

ثبت عکس و فیلم با عینک هوشمند

شرکت اسنپ یک عینک آفتابی فراوری کرد که یک دوربین با کیفیت اچ دی (HD) دارد که می تواند هم عکس بگیرد و هم ویدئو ضبط کند.

این عینک آفتابی هوشمند Spectacles 3 نام دارد و فناوری واقعیت افزوده را هم در خود گنجانده است.

دو دوربین تعبیه شده در این عینک ضدآب به نوعی هستند که عمق و بُعد هم به تصاویر اضافه می نمایند.

بی نیازی از هدفون

شاید استفاده همزمان از عینک و هدفون برای بسیاری از افراد سخت باشد، اما شرکت چینی موزیک لنز (MusicLens) برای این مشکل، چاره ای یافته است.

این شرکت، نوعی عینک ارائه داده که قابلیت پخش موسیقی دارد. کاربر می تواند با استفاده از این عینک و دو ایرباد که در گوش قرار می گیرند، به موسیقی گوش دهد و تماس های تلفنی خود را نیز به طور مستقیم برقرار کند. این عینک ها طوری طراحی شده اند که هم عملکرد عینک و هم عملکرد یک ابزار صوتی را داشته باشند؛ در نتیجه می توان به راحتی از آن ها هنگام رانندگی و یا قدم زدن استفاده کرد. موزیک لنز، عینک های خود را در هر دو شکل طبی و آفتابی ارائه داده است.

در ابداع عینک های موزیک لنز، از فناوری راهنمایی استخوانی (Bone Conduction) استفاده شده است. این فناوری، از استخوان های کوچک اطراف گوش استفاده می نماید تا صدا را با یاری لرزش هایی که پرده گوش را دور می زنند، به گوش داخلی منتقل کند.

این عینک ها طوری عمل می نمایند که اگر موسیقی با صدای مناسبی پخش شود، افراد اطراف کاربر نمی توانند صدا را بشنوند. همچنین از آنجا که کانال گوش به طور کامل مسدود نمی شود، کاربر می تواند صدا های اطراف خود را نیز گوش کند.

موزیک لنز در این عینک ها، تنظیمات متفاوتی برای صدا قرار داده و آن ها را به بلوتوث نیز مجهز نموده است. این عینک ها، سه حالت متفاوت برای تنظیم صدا دارند که به کاربران امکان می دهد بهترین تجربه گوش دادن به موسیقی را داشته باشند. کاربران می توانند با شارژ کامل عینک های موزیک لنز، تا شش ساعت از آن استفاده نمایند.

برای استفاده از این عینک هوشمند، باید آن را به تلفن همراه خود متصل کرد تا بتوان در فهرست بلوتوث تلفن خود، آن را پیدا کرد. سپس به سادگی و فقط با فشار دادن دکمه پاور عینک، پس از چند ثانیه می توان به موسیقی گوش داد.

اگرچه کیفیت صدای عینک در حد صدای هدفون نیست، اما می توان گفت که موسیقی را با کیفیت قابل قبولی پخش می نماید. این عینک، به حسگر های داخلی مجهز است که می توانند تشخیص دهند چه زمانی کاربر، عینک را از چشم خود برمی دارد تا پخش موسیقی را متوقف نمایند.

موزیک لنز، میزان بودجه اختصاص یافته به پروژه عینک های هوشمند را دو میلیون دلار و تاریخ احتمالی عرضه آن را ماه مه امسال اعلام نموده است.

با این عینک آهنگ گوش کنید

در اوایل سال گذشته، شرکت نورث (North) عینک هوشمند خود را بروزرسانی کرد. این عینک هوشمند نورث فوکال نام دارد.

در نسخه بروزرسانی شده این عینک کاربران قادر خواهند بود با استفاده از عینک، در هدفون و یا دستگاه شنیداری دیگر، به جست وجوی آهنگ بپردازند، اسم آهنگ و خواننده را ببینند و حجم صدا را کم و زیاد نمایند.

این کار ها با استفاده از یک حلقه کنترلی همراه عینک انجام می شود که در داخل انگشت کاربر جای می گیرد. از نکات جالب این عینک هوشمند این است که اگر فردی در حال رانندگی باشد، خاموش می شود.

کاربران همچنین می توانند به وسیله میکروفن داخلی عینک یادداشت های صوتی خود را ضبط نمایند. پس از آن صدای آن ها به سرور های شرکت ارسال می شود تا در آنجا پردازش شوند.

در نهایت این صدا ها رونویسی شده و نسخه متنی آن ها به کاربر ارسال می شود.

منبع: فرادید
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 906

به "عینک هوشمند، زندگی راحت تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عینک هوشمند، زندگی راحت تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید