عراقچی تغییر مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد

به گزارش کانلاین، معاون وزیر امور خارجه کشورمان شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر قطع شدن مرز ایران با ارمنستان در پی توافق اخیر ایروان و باکو بر سر قره باغ را بی اساس خواند و تأکید کرد که هیچ تغییری در مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت این دو کشور ایجاد نمی گردد.

عراقچی تغییر مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز آدینه در مصاحبه ای ضمن تکذیب شایعات مطرح شده در فضای مجازی درخصوص توافق آتش بس قره باغ، گفت که هیچ تغییری در جهتهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا آذربایجان ایجاد نخواهد شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این خصوص تأکید کرد: متأسفانه اطلاعات غلط و گمراه کننده همراه با نقشه های جعلی در فضای مجازی در حال انتشار است و ادعاهایی همچون قطع مرز ایران با ارمنستان، ایجاد کریدور در داخل خاک ارمنستان یا حتی داخل خاک ایران، تغییر ژئوپلتیک منطقه و... مطرح شده است که از اساس واقعیت ندارد و با اغراض خاص سیاسی و تبلیغاتی صورت می گیرد.

عراقچی با اشاره به نقشه اصلی توافق گفت: چنانچه در این نقشه مشاهده می گردد، بحث ایجاد یک نوار جغرافیایی در حاشیه مرز ایران با ارمنستان که زیاد مطرح شده است کاملا بیمبنا است.

فرستاده ویژه رییس جمهور برای ارائه طرح صلح ایران گفت: آنچه در توافق آتش بس قره باغ آمده ایجاد یک کریدور جاده ای، یا بهتر است گفته گردد یک جهت ترانزیتی، داخل خاک ارمنستان از نخجوان به سمت خاک اصلی آذربایجان است که امنیت آن توسط روسیه تضمین خواهد شد و جهت دقیق آن نیز هنوز معین نیست.

عراقچی که با ایرنا تبادل نظر می کرد، در ادامه گفت: این ایده جدیدی نیست و طرح آن سابقه طولانی دارد، و اگر هم عملی گردد، که با هزار اما و اگر همراه است، هیچ تغییری در جهتهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا آذربایجان ایجاد نخواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: با این حال رایزنی های ما با همه طرف ها ادامه دارد. عصر چهارشنبه تبادل نظری طولانی با سفیر روسیه در تهران در همین خصوص داشتم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1257

به "عراقچی تغییر مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی تغییر مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید