شبی برای محمد میرشکرایی در بخارا

به گزارش کانلاین، چهارصد و نود و هفتمین شب از شب های بخارا برای محمد میرشکرایی برگزار می شود.

شبی برای محمد میرشکرایی در بخارا

به گزارش خبرنگاران، این مراسم ساعت پنج بعدازظهر شنبه دوم شهریور با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم ایران در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان استاد نجات اللهی (ویلای جنوبی)، نبش خیابان ورشو برگزار می شود.

شب محمد میرشکرایی با حضور سید محمد بهشتی، باجلان فرخی، احمد محیط طباطبایی، رسول وطن دوست، شبان میرشکرایی و علی دهباشی دبیر نشست برگزار و همچنین فیلمی مستند درباره محمد میرشکرایی و نمایشگاهی از مجموعه عکس های مردم شناسی به نمایش گذاشته می شود.

محمد میرشکرایی درست شبِ یلدایِ 77 سال قبل در تفرش به دنیا آمد، او برای تحصیل در دبیرستان به تهران آمد و در رشته فرهنگ و زبان های باستانی دانشگاه تهران تحصیل کرد، او قبل از انقلاب مدیر تحقیقات روستایی در مرکز مردم شناسی بود و از زمان تاسیس اداره مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی، مدیریت این مرکز را بر عهده گرفت.

او که موسس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی بود، تا زمان بازنشستگی اش یعنی سال 1386 در این سمت بود و بعد از بازنشستگی نیز، فعالیت های فرهنگی شخصی اش را در تفرش ادامه می دهد.

براساس توضیحِ بخارا؛ میرشکرایی یکی از چهره های برجسته مطالعات مردم شناسی در کشور است، کسی که آثارش با عشق به ایران و فرهنگ و تمدن درخشان آن در هم تنیده اند. این مردم شناس برجسته یکی از چهره های پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است که همگام با دیگر ژوهشگران پیشکسوت، مانع از گسست سنت های پژوهشی و تحقیقی در زمینه مطالعات مردم شناختی فرهنگ ایرانی در چند دهه اخیر شد.

مطالعات و تلاش های او در معرفی چشم اندازهای مهم فرهنگ ایرانی مانند نوروز و یلدا جایگاهِ ویژه ای در حوزه مطالعات و گفتمان های میراث فرهنگی و تمدنی در سطح ملی و بین المللی به او بخشید.

ثبت دنیای نوروز یکی از قله های درخشان در کارنامه میرشکرایی است که اهمیتی دنیای به تلاش های او در حوزه شناخت، پاسداشت و گرامیداشت فرهنگ ایرانی می بخشد. انتشار ده ها جلد کتاب از نقاط ارزشمند تلاش های این مردم شناس است. تولید و انتشار کتاب های مردم شناسی در زمینه هایی مانند نوروز، انسان و آب، مردم شناسی و موزه ها، اسطوره و آیین در فرهنگ ایران و تالیف صدها مقاله علمی، جایگاه ارزشمند او را در مطالعات مردم شناختی فرهنگ ایرانی نشان می دهد.

شب محمد میرشکرایی شنبه دوم شهریور از ساعت 17 در تالار فردوسی، خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 271

به "شبی برای محمد میرشکرایی در بخارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبی برای محمد میرشکرایی در بخارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید