رگبار باران و احتمال سیلاب در 20 استان

به گزارش کی آنلاین، سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر،احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها در20 استان و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در12 استان هشدار داد.

رگبار باران و احتمال سیلاب در 20 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد از رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک از سه شنبه تا چهارشنبه (17 تا 18 مرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه در غرب خراسان شمالی، گلستان، قزوین، زنجان، همدان، مرکزی، قم، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شرق لرستان، یزد، هرمزگان، فارس و دامنه و ارتفاعات در نیمه غربی کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و روز چهارشنبه در دامنه و ارتفاعات در مازندران، البرز و تهران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، شرق لرستان، جنوب همدان، جنوب مرکزی، شمال شرق و غرب هرمزگان، جنوب و جنوب غرب کرمان پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن سال مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به ویژه در اطراف رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را توصیه می نماید.

این سازمان در ادامه نیز از تداوم گرادیان فشاری، وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک از سه شنبه تا پنجشنبه (17 تا 19 مرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه در خراسان جنوبی، شرق و نیمه جنوبی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، تهران، البرز، مرکزی، قم، اصفهان، سمنان، یزد، شمال شرق کرمان، چهارشنبه در سمنان، تهران، قم، البرز، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شمال اصفهان، کرمان، شمال و شرق فارس و پنجشنبه در سمنان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، شمال شرق فارس، یزد و نیمه شرقی اصفهان مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره جوی در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک و احتمال توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها، تیرهای برق و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط و اجتناب از رفت وآمدهای غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و محدودیت در فعالیت های کشاورزی را توصیه می نماید.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1402 بروزرسانی: 17 مرداد 1402 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 2279

به "رگبار باران و احتمال سیلاب در 20 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگبار باران و احتمال سیلاب در 20 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید