رونق عجیب انواع جدیدی از طالع بینی

به گزارش کی آنلاین، اگر تا امروز تصور می کردید موقعیت ستارگان در آسمان اصلا به زندگی ربط ندارد، حالا کسانی پیدا شده اند که در مقابل دریافت وجهی قابل توجه می گویند خیر؛ موقعیت ستارگان و سیارات بر زندگی خیلی هم اثر دارد.

رونق عجیب انواع جدیدی از طالع بینی

روزنامه شهروند در ادامه نوشت: می گویند: اگر خورشید در لحظه تولد شما وضع قدرتمندی داشته باشد، یعنی باید یا در رشته مدیریت تحصیل کنید یا پزشکی تا شکوفا شوید. نسل جدید طالع بین ها مدعی اند: شرایط ستارگان و سیارات در آسمان در لحظه ای که متولد شده اید، می تواند تصویری روشن از آینده شما بدهد.

چارت تولد شما شامل چند خانه است که هر کدام از این خانه ها به یک بُعد زندگی شما می پردازد؛ یکی مختص روابط عاطفی شماست، یکی مختص بیماری ها، دیگری درباره ثروت، پول و پیروزیت و یکی هم موعد ازدواج کردن تان. سیارات هم نماد یک موقعیت خاصند؛ مثلا ماه، وضع روانی شما را نشان می دهد. قرار دریافت ماه در خانه ها با توجه به مختصاتی که داشته، می تواند وضع روحی شما را در آینده مشخص کند؛ مثلا اگر ماه در خانه دوم کنار مریخ باشد، یعنی شما فردی تندمزاجید.

جیوتیش، بازمانده علومی که سینه به سینه گشتند

همه چیز از چند کانال تلگرامی و چند پست اینستاگرامی شروع شد. گوینده این پست ها جملات بالا را تکرار و ادعا می کرد که می تواند با استفاده از یک نرم افزار به فرد بگوید چه خُلق و خویی دارد، همان طور که به هزاران نفر گفته و به هزاران نفر راه پیروزیت را نشان داده است.

گوینده تکرار می کرد که روشش تفاوت عمده ای با فالگیری و رمالی یا حتی طالع بینی دارد که همه چیز با علم نجوم توجیه می گردد؛ مثلا ونوس در چارت تولد نشان دهنده استعداد فرد در موسیقی، سینما یا عکاسی است و بیشتر کسانی که به صورت حرفه ای یا حتی آماتور مشغول کار در این حرفه ها هستند، ونوس در چارت تولد آن ها در بهترین وضع خودش بوده.

چند شماره تلفن و آدرس شبکه های اجتماعی مشخصات دیگر مجموعه ای است که مجری طراحی چارت تولد است. نام مشاوره، جیوتیش است؛ به معنای پرتویی از دانش. می گویند از رده علوم ودایی (آوانامه ها و نغمه نامه ها) است؛ 2 هزار سال پیش مفاهیمش را فیلسوفی هندی نوشت. مفاهیم زبان سانسکریت بوده، اما سینه به سینه گشته تا به ما رسیده است. حالا حتی نسخه فارسی نرم افزار های موبایلی آن هم طراحی شده است.

هزینه های میلیونی برای چند ساعت مشاوره

صدایی ضبط شده می گوید برای مشخص وقت مشاوره تنها باید با این شماره تلفن از طریق تلگرام ارتباط برقرار کرد. جوابگوی تلگرام تنها با چند کلمه به صورت کوتاه پاسخ می دهد. آدرس کانال تلگرامی را می فرستد و می گوید لینک آن هر شب تغییر می کند و برای عضویت باید همین الان واردش شد. می گوید امکان گفت وگوی تلفنی وجود ندارد و پاسخ تمام سوالات در همان کانال تلگرامی است. این شماره هم تنها می تواند مشخص وقت انفرادی انجام دهد. مشخص وقت هم به این صورت است که شما باید ابتدا فرمی پر کنید و اگر تأیید شدید، می توانید مشاوره بگیرید.

می نویسد که خیلی ها رد می شوند، اما به چه علت؟ سکوت می کند و چند دقیقه بعد می نویسد که این محرمانه است و نمی تواند علت رد شدن افراد را بگوید. پکیج هایی که برای مشاوره معرفی می کند دو گروهند؛ بسته اول نامش رویال است و شامل 100 دقیقه مشاوره و تحلیل چارت تولد است که قیمت آن 4 میلیون تومان است. پکیج بعدی نامش الیته است که مشاور حدود 90 دقیقه با شما تلفنی مکالمه می کند که هزینه آن 2 میلیون تومان است. برای چارت تولد چه اطلاعاتی نیاز است؟ می نویسد ساعت دقیق تولد، محل تولد و طول و عرض جغرافیایی محل زندگی و نام اصلی.

می گوید اگر ساعت دقیق تولد را نداشته باشید باید اصلاح زمان انجام دهید، به این صورت که استاد چارت تولدتان را می بیند و با دریافت اطلاعاتی از شما به روش مهندسی معکوس و تطبیق وقایع می گوید که ساعت دقیق تولد شما چه زمانی بوده است. این هم البته پولی است و با توجه به زمانی که استاد صرف می کند، سنجیده می گردد.

اپراتور می گوید پاسخ بیشتر سوالاتی که برایش تایپ می گردد در کانال تلگرام یا در سایت وجود دارد؛ سایتی که برای باز شدن یک دقیقه فیلترشکن می خواهد و یک دقیقه نمی خواهد، جیوتیش و نحوه نوشتن چارت تولد را معرفی و خبر های برگزاری کلاس آموزشی را بارگذاری کرده و در گوشه کادرش هم تصویری از وضع امروز فاز ماه را دارد.

ازدواج و پیروزیت، خُلق و خو و مهاجرت

مجموعه هایی که مدعی طراحی چارت تولدند، پرتعدادند؛ قیمت ها هم متفاوت است. مجموعه دیگری در غرب تهران با 500 هزار تومان در 60 دقیقه مشاوره، جیوتیشِ شما را می گوید. مجموعه ای که ترانه هم به آن مراجعه کرده بود. یکی از آشنایان خیلی دور او مشاور جیوتیش بوده و چارت تولدش را نوشته است: چهار مورد عشق، ثروت و پیروزیت، بیماری و مهاجرت را در زندگی من سنجیدند و گفتند مثلا خانه مهاجرت برای من باز نیست. گفتند من یک شکست بزرگ در زندگی ام تجربه کرده ام و یک بیماری داشته ام که فعلا رو به بهبود است. گفتند بچه هم خیلی دوست دارم که البته این را می شد از رفتارم و ویژگی های شخصیتی ام هم فهمید.

ترانه می گوید چارت تولدش را ندیده، تنها دیده که زنی پشت میزی نشسته و با لپ تاپی که جلوی رویش باز بوده، با استفاده از لحظه تولد و نام پدر و مادر و محل تولد نموداری به دست آورده و تعدادی سیاره که زن نام شان را به زبان می آورده و تک تک می گفته که هر کدام چه تأثیری در زندگی شخصی او دارند. زن گفته بود که هر جای دنیا هم که برود همین اطلاعات را از چارت او استخراج می کنند و همین حرف هایی را که او به ترانه گفته، می گویند.

بازیگران اصلی چارت تولد

نرم افزار های چارت تولد نام های مختلفی دارند. گوینده پست تلگرامی می گوید نام نرم افزاری که آن ها از آن استفاده می کنند، کوییک جیوتیش است. نرم افزاری که در چارتش 12 خانه دارد. 12 خانه از این رو که خورشید در یک سال یک جهت فرضی شامل 12 صورت فلکی را طی می کند که به آن دایره البروج گفته می گردد. یعنی خورشید هر ماه در یک برج یا صورت فلکی قرار داشته. لحظه تولد هر آدمی هم سیارات و خورشید در یک شرایطی در آسمان قرار داشته اند و در هر یک از این برج ها بوده اند. گوینده می گوید هر سیاره و ستاره و موقعیت قرار دریافت آنها، از نظر او معنایی دارد.

در ویدئو های تلگرامی شان، صفحه ای سیاه رنگ به عنوان صفحه چارت معرفی می گردد. مربعی که یک مربع دیگر از آن درآمده 12 خانه چارت را می سازد. این خانه ها و هفت سیاره و دو سایه یا شبه سیاره به نام های راهو و کیتو، که در اساطیر هندی هر گاه آن ها مشاهده می شدند کسوف یا خسوف می شده، عناصر و بازیگران اصلی چارت تولد هر فردند.

اما این که هر کدام از سیارات هفت گانه در کدام برج یا صورت فلکی باشد و مختصات آسمانی اش یعنی بُعد و میل شان چه بوده، می تواند نشان دهنده آینده فرد یا حتی تصمیماتش باشد. گوینده می گوید ممکن است فردی حسابدار باشد، در حالی که در چارت تولد او سیاره عطارد در خانه های مربوط به شغل و پیروزیت، مختصات مطلوبی نداشته باشد و به قول او شرایطش خوب نباشد، حالا فرد هر چقدر هم تلاش کند، نمی تواند در این رشته پیروز گردد، زیرا این وضع عطارد، یعنی فرد به هیچ وجه در ریاضیات استعداد ندارد. گوینده علاوه بر تأسی از نام سیارات به نیمکره چپ و راست مغز هم اشاره می کند. او می گوید این که نیمکره راست مغز فردی قوی است یا نه هم به چینش سیارات هنگام تولدش ارتباط دارد.

مراجعانی از هر سن و سال

ترانه می گوید زن به او گفته بود که رابطه او در کودکی با مادرش چگونه بوده. می گوید یکی از خانه ها در چارت زندگی اش به ارتباط او با مادرش اختصاص داشته. گفته بوده با پدرش رابطه بهتری داشته، زیرا سیاره ای که در خانه مربوط با ارتباط پدر است، بُعد و میل بهتری داشته. ترانه می گوید بعد از او هم یک نفر در صف انتظار بوده. او قبل از ورود به اتاق زنی که لپ تاپی مقابلش باز بوده، چند دقیقه ای انتظار کشیده تا مراجع قبلی خارج گردد. هر دو مراجع هم زنانی جوان بودند. گوینده پست اینستاگرامی، اما می گوید که چارت تولد حتی برای بچه های کوچک هم مفید است. ادعا می کند که پیشتر توانسته بیش فعالی یک کودک را از وضع قرار دریافت ماه هنگام تولدش درک کند.

بورس بازان و آسترولوژی مالی

روش دیگری هم وجود دارد که نامش آسترولوژی مالی است. روشی که میان بورس بازان امروزی طرفدار پیدا کرده. کارشناسی که خودش را متخصص علم نجوم معرفی می کند، می گوید که با توجه به وضع سیاره مشتری در آسمان، تحلیل تکنیکال می کند و می گوید که بهتر است کدام سهم خریداری و کدام سهم فروخته گردد. در ضرر سهیم نیستیم، چون شرایط بازار را از قبل گوشزد کرده ایم. اگر طبق گفته های ما پیش بروید، ضرر چندانی نمی کنید، اما اگر سود کردید، نیمی از سودتان برای ماست.

رواج طالع بینی مدرن در سال های اخیر

سوالات پرتعداد است؛ مثلا اگر دو نفر در یک لحظه متولد شده و در یک طول و عرض جغرافیایی باشند، احتمالا چارت تولدشان یکی است؛ در این صورت می توان گفت که آینده شان یکسان است. اپراتور تلگرامی سکوت می کند. می گوید همه جواب ها در کانال است. در کانال یکی در میان طریقه استخراج چارت و معرفی هر خانه وجود دارد و این که هر سیاره نماد چه چیزی است. در یکی از پست های قدیمی، نرخ مشاوره های قبلی این گروه هم وجود دارد. سال 96، برای 20 دقیقه مشاوره 59 هزار تومان نرخ مشخص شده بود و برای 30 دقیقه، 89 هزار تومان. نحوه ارتباط هم این گونه بوده که ابتدا فرمی پر می شده و در هر جای دنیا که بودید با شما از طریق اسکایپ یا واتس آپ تماس می دریافتد و جیوتیش شما تعریف می شده.

آسترولوژی با آسترونومی فرق دارد

ندا جعفری، کارشناس ارشد کیهان شناسی ادعا های این شیوه های طالع بینی را رد می کند. او در نقد این روش ها که به غلط شیوه های علمی خوانده می گردد، می گوید: می گویند اگر فردی در ماه جولای متولد شده، خورشید در آن زمان طبق دایره البروج، (نقشه فرضی خورشید در آسمان) در صورت فلکی سرطان بوده است، در صورتی که الان می دانیم این مسأله اشتباه است، زیرا خورشید 2 هزار سال پیش طبق نقشه فرضی حرکتش در ماه جولای در برج سرطان بوده، اما الان به دلیل نوسان حرکت زمین در مدارش که به آن انحراف از جهت می گویند، موقعیت خورشید تغییر کرده و خورشید در این ماه در برج جوزا واقع شده است.

این افراد تصور می کنند که جهت ظاهری خورشید از 12 صورت فلکی می گذشته، اما الان می دانیم که 12 صورت فلکی نیست و 13 صورت فلکی است. این اولین ایرادی است که به چارت دوازده خانه ای این افراد وارد است.

انجمن آوا استار یکی از انجمن های مروج علم است که تلاش می کند، بگوید جیوتیش و آسترولوژی با نجوم و آسترونومی تفاوت دارد و اساسا روش طالع بین ها علمی نیست. جعفری که مدیریت این انجمن را بر عهده دارد درباره خطرناک بودن این ادعا می گوید: در گذشته می گفتند طالع بینی و کف بینی، اما این روز ها سعی می کنند ماجرا را علمی کنند. یک سری واژه علمی را شنیده اند، سعی می کنند آن ها را کنار هم ردیف کنند. اتفاقا این، ماجرا را خطرناک تر می کند، زیرا ممکن است کسی که کمی به این فضا های نجومی آشنا باشد، پیش خودش بگوید که من این اسامی را شنیده ام، پس این ها قطعا درست می گویند.

بر اساس توضیحات جعفری، در علم همه چیز با آزمایش سروکار دارد. پدیده های علمی با آزمایش رد یا تأیید می شوند، اما در آسترولوژی و طالع بینی سروکار همه چیز با شهود است؛ بنابراین نمی توان گفت ما با علم سروکار داریم؛ مثلا اگر مروجان جیوتیش چیزی به تو بگویند و تو آن را نقض کنی، فورا می گویند که پیشتر این مسأله روی فرد دیگری جواب داده: چیزی که امروزه روی آن بسیار تمرکز می کنند، این است که به تو می گویند در زمانی که متولد شده ای مثلا یک مقارنه وجود داشته.

جعفری می گوید مقارنه اتفاق عجیب و غریبی نیست و در سال چند بار اتفاق می افتد: چه زمانی اتفاق می افتد؟ ماه به دور زمین دور یک مداری می گردد و سیاره مثلا مشتری هم در یک مداری به دور خورشید می گردد. ما امروزه می دانیم که اگر فاصله بین ماه و مشتری از چشم ناظر زمینی کمتر از 7 درجه باشد، مقارنه اتفاق می افتد. حالا سوال اینجاست که این دو جرم فاصله های میلیون سال نوری از زمین دارند، چطور ممکن است حرکت سیارات در مقیاس چند سال نوری و ایجاد پدیده ای این چنینی که تنها برای ناظر زمینی قابل مشاهده است، روی طالع فرد تأثیرگذار باشد؟

او از قمر در عقرب هم که در ادبیات ما مسأله ای بدشگون است، یاد می کند و می گوید: مثلا می گویند الان قمر در عقرب است، فلان کار را انجام ندهید، شگون ندارد. جالب است بدانید که ستارگان صورت فلکی عقرب چندین سال نوری از هم فاصله دارند و در یک سطح قرار نگرفته اند. اما به چشم منِ ناظر زمینی این ها در یک سطحند و یک صورت فلکی را تشکیل می دهند. ماه به زمین نزدیک تر است، وقتی می گوییم قمر در عقرب یعنی ماه به چشم ناظر زمینی به صورت ظاهری انگار روی صفحه صورت فلکی عقرب قرار گرفته. این را هم فقط من روی زمین می بینم و ممکن است فردی در جایی دیگر آن را نبیند. حالا این مسأله ظاهری با چندین میلیون فاصله سال نوری، چطور می تواند در تصمیم گیری و طالع من موثر باشد؟

پدیده های نجومی علت دارد

همه اتفاقات نجومی که این افراد از آن برای توجیه آینده پژوهی شان یاد می کنند، توجیه علمی مشخص دارد. شما اگر بخواهید موضوعی را که درباره شخصیت یا آینده شما می گویند هم رد و با آن مخالفت کنید، به شما می گویند کافی است امتحان کنی، مثلا وقتی ماه در صورت فلکی عقرب بود، فلان کار را انجام بده، ببین برایت خوب است یا نه.

جعفری می گوید این افراد در توجیه کارشان خیلی سریع مراجعه می کنند به گالیله و می گویند همان طور که نظریات او آن زمان پذیرفته نشد، چیز هایی که ما می گوییم هم در رده علوم ناشناخته است که آیندگان به آن می رسند.

طرفدارانی که پرتعداد می شوند

این که چرا آسترولوژی طرفدار دارد احتمالا به غریزه انسان ها برمی گردد؛ همین که انسان ها متولد هر جا هم که باشند، دوست دارند بدانند آینده شان چه می گردد. جعفری می گوید اگر این گفته ها رنگ و بوی علمی هم به خودش بگیرد، آدم نسبت به پولی که قرار است پرداخت کند مطمئن می گردد و به دفعات مراجعه می کند: ممکن است شما یک مسأله را به 10 نفر بگویید، مثلا بگویید در زندگی تان شکست تجربه کرده اید، یک نفر از آن 10 نفر به صورت تصادفی ممکن است در زندگی شکستی تجربه کرده باشد، همان یک نفر می گردد مروج و مرید شما. اما آیا این مسأله دلیلی برای اثبات حرفش می گردد، به هرحال هر کس ممکن است شکستی در زندگی اش تجربه کرده باشد.

این روز ها روش هایی هست که به آدم می گوید بهتر است در چه رشته ای درس بخواند و کجا سرمایه گذاری کند، اما این که چقدر این حرف ها درست از آب درمی آید، مشخص نیست. یعنی برای علم مشخص نیست، زیرا علم وظیفه ندارد خودش را درگیر شهودی کند که برای همه انسان ها نتیجه واحد ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1165

به "رونق عجیب انواع جدیدی از طالع بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق عجیب انواع جدیدی از طالع بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید