در زمان سرودن شعر نباید پروانه شعر در تارهای عنکبوت متن گرفتار شود

به گزارش کی آنلاین، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خوزستان، محسن حسینی، شاعر و نویسنده اهل درود، در دوازدهمین نشست مجازی انجمن شاعران نوجوان صبا در اهواز در بین اعضای کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان این شهرستان با اشاره به اهمیت سرودن شعر اظهار داشت: آنچه در سرودن شعر اهمیت ویژه ای دارد، زاویه دید، نحوه برخورد با موضوع و نوع گفتن است که باید منحصر به فرد باشد.

در زمان سرودن شعر نباید پروانه شعر در تارهای عنکبوت متن گرفتار شود

حسینی ایجاد رویکردهای تازه، ساختارشکنی مفید و دید نو در شعر را از عوامل جذب مخاطب دانست و گفت: زمانی که در شعر رویکردهای تازه و دید نو ایجاد می کنیم، اثر جذاب تر شده و مخاطب از دریچه نگاه شاعر، جهان شعر را کشف می کند و نکته مهم برخورد شاعرانه با موضوع و کشف نکته هایی که به ذهن هر کس خطور نمی کند، است.

نویسنده اثر گلوی ساعت شنی شعر و داستان را دو گونه قدرتمند و پرخواننده برای بیان حرف ها و دغدغه های انسانی، در ادبیات برشمرد و اضافه نمود: شعر مجموعه ای از آرایه های ادبی است که در یک ساختار به هم پیوسته ترکیب می شوند. در این میان باید به مرز میان شعر و متن ادبی توجه کنیم چراکه رعایت نکردن این موارد، موجب می شود که اثر به ثمر ننشیند و به هدف خویش نرسد.

این شاعر لرستانی تأکید کرد: هنگام سرودن شعر باید مراقب باشیم که در دام متن نیفتیم و در واقع اجازه ندهیم که پروانه شعر در تارهای عنکبوت متن گرفتار شود.

مربی ادبی باسابقه کانون ادبی استان لرستان در ادامه به لزوم رعایت ایجاز در شعر اشاره کرد و اضافه نمود: کار شاعر این است که مختصر و مفید حرف بزند و یکی از روش های ایجاز این است که به مخاطب اجازه دهیم در سرودن شعر همراهمان شود.

حسینی مطرح نمود: شاعر باید اقدام به هرس کردن شعر خویش کند و توجه داشته باشد که وقتی قرار است همه چیز را بگوید، اجازه تامل را از مخاطب خویش سلب می کند.

وی در پایان به تشریح تشخیص، مراعات نظیر، سنخیت میان عناصر مختلف تشبیه، ماهیت مجاز و واج آرایی در شعر برای نوجوانان شرکت کننده در این نشست پرداخت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1530

به "در زمان سرودن شعر نباید پروانه شعر در تارهای عنکبوت متن گرفتار شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در زمان سرودن شعر نباید پروانه شعر در تارهای عنکبوت متن گرفتار شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید