دانشگاه، مسئولیت اجتماعی را دغدغه اصلی و کلیدی خود بداند

به گزارش کانلاین، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین شروع سال تحصیلی جدید در دانشگاه مازندران گفت: دانشگاه باید برای خود مسئولیت اجتماعی قائل باشد و آن را دغدغه اصلی و کلیدی خود بداند

دانشگاه، مسئولیت اجتماعی را دغدغه اصلی و کلیدی خود بداند

به گزارش کانلاین، دکتر غلامرضا غفاری، در این آیین که با حضور جمعی از استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه مازندران برگزار گردید، با بیان اینکه همه دانشگاهیان، با وظیفه ای خطیر همچون ملت سازی روبرو هستند، گفت: نهادی با این عظمت و با این قدمت، قطعاً نهادی کارساز و مهم است و بهره مند شدن ازیک سرمایه فرهنگی یعنی در کنار دانش حرفه ای، به دانایی و بینش فرهنگی و اجتماعی نیز احتیاج است.

دکتر غفاری با بیان اینکه نسل جدید دانشگاه، نسلی است که برای خود ماموریت و وظیفه تعریف می نماید، اضافه نمود: در این دوران، ثروت دیگرصرفا ثروت انسانی نیست زیرا در ثروت انسانی، شرط اول، داشتن مهارت و تخصص است ولی امروز اگر قرار است دانشگاه به پرسش های جدید پاسخ دهد، خود را نو جلوه داده و به عنوان نهادی موثر جلوه نماید، باید این سرمایه به سرمایه ای بارور تبدیل گردد.

وی اضافه نمود: برای این کار ضروری است د انشگاه توانمندی های دیگری نیز داشته باشد تا هم به اقتصاد دانشگاه رونق بخشد و هم در جامعه باعث ایجاد رونق و توسعه بیشتر گردد.

دکتر غفاری با تاکید بر اینکه در کنار این سرمایه های انسانی، همه ما باید به سرمایه های فرهنگی نیز مجهز شویم، گفت: بهره مند شدن از سرمایه فرهنگی یعنی در کنار دانش حرفه ای، احتیاج به یک دانایی و بینش فرهنگی و اجتماعی داریم و باید از یک خرد اجتماعی و سیاسی بهره مند شویم و دانشجوی ما باید زبانی بسیط داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دانشجو، از قدرت تفکر منطقی، گفت و گو، توجه به حقوق دیگران، سعه صدر و مدارا با دیگران بهره مند است، گفت: نتیجه این امر، تعامل با سلیقه های متفاوت است و از آنجایی که برای زندگی، توانمندی و توانایی ضروری است، این توانایی و قدرت را دانشگاه به خوبی در دانشجویان و دانشگاهیان ایجاد می نماید.

دکتر غفاری تاکید نمود: وقتی صحبت از فرهیختگی می گردد، یعنی بهره مند شدن از قدرت و توانایی انجام کار تیمی و جمعی و اگر این توانایی ها وجود نداشته باشد، شما نمی توانید در جامعه جذب شوید و این مهارت ها باید در دانشگاه کسب گردد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود، از خود اتکایی به عنوان دومین سرمایه ای که دانشگاه باید به ما بدهد، یاد کرد و اضافه نمود: اگر ما خودمان را قبول نداشته باشیم، دیگری نیز ما را قبول نخواهد کرد. به بودن در دانشگاه افتخار کنید. مقتدر شدن و قوت دریافت این دانشگاه به دست تک تک ما است. ما نبایدمنتظر یاری دیگر نهادها باشیم و باید با اعمال و افکار خود، این نهاد را بارور کنیم ودانشگاه باید عزت آفرین باشد.

وی در ادامه به انتظارات دانشگاه از دانشجویان و دانشگاهیان اشاره نمود و گفت: در درجه اول، مراقب سلامت اجتمایی خودتان باشید و اخلاقی عمل کنید. حلقه مفقوده ای که باعث انجام اعمال ناشایست می گردد، بی اخلاقی است. ما قرار است در دانشگاه سرمایه ای از جنس دانایی کسب کنیم و البته در کنار پژوهش و آموزش، کار آفرینی نیز مهم است. دانشجو باید به نوعی پژوهش محور باشد و در بازار کار نیز، کارش را پیدا کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترغلامرضا غفاری به همراه مهندس محمد هادی عسکری مدیرکل پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درابتدای ورود به دانشگاه مازندران، به اتفاق رئیس دانشگاه و جمعی از استادان، کارمندان و دانشجویان، با حضور در مزار شهدای گمنام این دانشگاه، با اهدای گل و قرائت فاتحه، نسبت به مقام شامخ این بزرگواران ادای احترام کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 51

به "دانشگاه، مسئولیت اجتماعی را دغدغه اصلی و کلیدی خود بداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه، مسئولیت اجتماعی را دغدغه اصلی و کلیدی خود بداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید