خودنمایی چندین ساله بانوان ایرانی در قامت خلبان و کمک خلبان، حضور بانوان در بخش های هوایی و کادر پروازی چشمگیر است

به گزارش کانلاین، از سال های گذشته حضور بانوان در بخش های مختلف هوایی ازجمله خلبان یکم و کمک خلبان رشد یافته که نشان دهنده شکسته شدن سد حضور تنها آقایان در بخش هوایی است.

خودنمایی چندین ساله بانوان ایرانی در قامت خلبان و کمک خلبان، حضور بانوان در بخش های هوایی و کادر پروازی چشمگیر است

به گزارش خبرنگار ، خلبانی یکی از بزرگ ترین آرزوهای هر فردی از کودکی می تواند باشد اما کمتر فردی توانسته به این آرزوی خود به دلیل گذراندن دوره های سخت و سخت شرایط سخت پذیرش نبود امکانات دست یابد اما در این بین شاهد آن هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها حضور در بخش خلبانی افزایش یافته بلکه بانوان جوانی در قامت خلبان و یا کمک خلبان ظاهر می شوند که این خود باعث شده که رسانه های خارجی از بعد دیگری به این موضوع بپردازند؛ این در حالی است که حضور بانوان در بخش هوایی و کادر پروازی در سال های اخیر بسیار چشم گیر شده است.

به گفته بسکمک از خلبانان خلبانی یکی از سختترین و حساس ترین و پرجاذبه مشاغل در کشور به شمار می رود. به طوری که استرس های فراوانی که تحمل آن کار هرکسی نیست. موقعیت های ناگوار، تهدیدآمیز و مبهم دراین حرفه برای هرکسی ایجاد استرس می کند و این چنین موقعیت های در شغل خلبانی کم نیست. از میان معایب موضوع مزایا و معایب شغل خلبانی استرس یا فشار روانی شایع ترین نوع سختی است که یک خلبان باید با آن دست وپنجه نرم کند.

در حقیقت برای این که یک فرد بتواند به معنای واقعی کلمه خلبان شود باید کاملاً ازلحاظ روانی بر خود تسلط داشته باشد و در مواقع بحرانی اول خودش را و در وهله ی بعدی، شرایط را تحت کنترل خود نگه دارد.

البته با این وجود خلبانی طرفداران بسیار زیادی در میان زنان و مردان دارد اما همواره این نگاه در جامعه وجود داشته که از خلبانان زن تنها در امور آموزشی استفاده شده و آنها مجوز پرواز ندارند این در حالی است که هم اکنون تعدادی از خلبانان خانم در خطوط هوایی مختلف کشور مشغول به فعالیت هستند. که خوشبختانه همواره ورود بانوان به این عرصه هرروز رو به رشد است.

روز گذشته خبری مبنی بر نخستین پرواز رفت وبرگشت تهران مشهد توسط بانوان در رسانه ها منتشر شد که حاشیه های خبری بسیار زیادی بر اساس آن منتشر شد؛ از فامیل بودن این 2 خلبان با مدیرعامل تا استرس زا بودن پرواز توسط 2 خلبان خانم اما خوشبختانه بعد از پیگیری های بسیار زیاد مشخص شد که توانمندی تخصص بالای بانوان در این بخش و تلاش پیگیری های مداوم زمینه ساز حضور بانوان در این عرصه شده است.

به طوری که مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس درباره به کارگیری 2 بانو در بخش خلبانی و کمک خلبانی به خبرنگار ، گفت: استفاده از بانوان در کادر پروازی بر اساس تخصص و تجربه انجام می شود خانم ها نشاط جهان داری و فیروز فیروزی به عنوان کادری متخصص و باتجربه چندین سال است در بخش هوایی فعالیت می کنند و جهان داری تا به امروز چندین پرواز را با پیروزیت انجام داده است.

او اظهار کرد: خانم جهان داری روز گذشته اولین پرواز رفت وبرگشت خود را در جهت تهران مشهد با 160 مسافر به عنوان خلبان اول انجام داده و ما به دلیل تخصص و توانمندی این افراد آن ها را برای پرواز انتخاب کرده ایم.

موسوی توضیح داد: در شرکت هواپیمایی زاگرس 5 خلبان خانم حضور دارند و خانم جهان داری بعد از گذراندن دوره های تخصصی و پروازی پیروز خود به عنوان خلبان یک و کاپیتان انتخاب شده و خلبان دوم هم خانم فروز فیروزی در 2 سال گذشته پروازهای بسیار پیروزی داشته است

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بابیان اینکه در صورت پیروزیت در پروازهای داخلی از این بانوان در پروازهای بین المللی هم استفاده خواهد شد گفت: این 2 خانم هیچ نسبت فامیلی و یا آشناییتی با بنده نداشته و ما در این بخش بر اساس تخصص، توانمندی و تجربه از بانوان استفاده خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه در روز زن تمام کادر پروازی و کرور را در اختیار بانوان قرار خواهیم داد گفت: اعتماد به بانوان بر اساس توانمندی آن ها خواهد بود و ما در بخش مدیریتی به دلیل توانمندی بالای بانوان از تمامی بانوان باتجربه و متخصص استفاده خواهیم کرد.

گفتنی است در دو روز گذشته خانم نشاط جهان داری به همراه خانم فیروز فیروزی اولین پرواز تهران مشهد را با 171 مسافر در جهت مشهد- تهران و 160 مسافر در جهت تهران- مشهد را با پیروزیت انجام دادند.

سد حضور بانوان در بخش هوایی شکسته شده است

همچنین منظری کارشناس هوایی در گفت وگو با خبرنگار ، بابیان اینکه بعد از انقلاب کم وبیش خلبان و کمک خلبان خانم در حیطه پروازی فعالیت داشتند گفت در سال های گذشته اکثر بانوان در بخش کمک خلبان در هواپیماهای کوچک و غیرتجاری فعالیت داشتند اما در سال های اخیر حضور بانوان به عنوان کاپیتان یک و خلبان اصلی رشد چشمگیری داشته است. دائم وجود داشته و این دو بانو هم ازلحاظ توانمندی و گذراندن دوره های آموزشی خبره بودند.

او اظهار کرد: خوشبختانه از سال های گذشته علاقه مندی بانوان برای حضور در قالب خلبان و کمک خلبان بسیار زیاد شده و پیش ازاین خانم ها چندان در بخش های پروازی حضور نداشتند اما هم اکنون این سد شکسته شده و خانم ها احساس کرده اند که می توانند در قالب خلبان و کمک خلبان حضور چشمگیری داشته باشند.

تکذیب ارتباط فامیلی 2 خلبان خانم با مدیر شرکت هواپیمایی

منظری افزود: تمامی پروانه ها و گواهینامه ها در این زمینه صادرشده و خوشبختانه تاکنون هیچ مسئله ای در این زمینه اعلام نشده است.

یک کارشناس هوایی یادآور شد: در آینده حضور بانوان و تعداد آنها بسیار بیشتر خواهد شد و این نقطه عطفی در بخش پروازی کشور به شمار می رود.

استقبال سازمان هواپیمایی کشوری از حضور بانوان در صنعت هواپیمایی

همچنین در ادامه رضا جعفر زاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگو با خبرنگار ، بابیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری از حضور بانوان در عرصه های مختلف صنعت هوانوردی استقبال می کند، گفت: حضور بانوان در صنعت هوانوردی همواره مورد تشویق مسئولان حوزه هوایی بوده و ما در سال های اخیر شاهد روند رو به رشد حضور بانوان در این عرصه هستیم.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه حدود نیمی از دانشجویان در کشور بانوان هستند، گفت: ممکن است رشته های بخش هوایی برای بانوان توجیهی نداشته و یا اطلاعاتی از روند ورود به این رشته نداشته باشند اما ما همواره بر مشارکت بانوان در عرصه های مختلف هوانوردی تأکید می کنیم.

جعفر زاده افزود: در سال های اخیر حضور بانوان فعال در صنعت هوانوردی کشور تقویت شده و این به معنای آن است که باور و امید بانوان در این صنعت نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

او بیان نمود: البته بانوان در چند سال اخیر نه تنها در صنعت هوانوردی بلکه در بخش های مختلف حمل ونقلی حضور پررنگی دارند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: البته در سال های اخیر رسانه ها کمتر به این موضوع پرداختند اما ما شاهد آن هستیم که بانوان در بخش های مختلف ازجمله عملیات پرواز، خلبانی، کمک خلبانی و مهندسی خلبانی حضور دارند و در بخش های مهمان داری، اداری، بازرگانی و بخش های پشتیبانی حضور چشم گیرتری دارند و باید بپذیریم که بانوان می توانند در عرصه های مختلف حوزه هوانوردی پیروز باشند.

جعفر زاده افزود: سازمان هواپیمایی کشور همواره از حضور بانوان استقبال می کند و درصورتی که شرکت های هواپیمایی متوجه توانمندی و تخصص این بانوان شوند، به طور قطع از آنها استفاده خواهند کرد.

او یادآور شد: البته شرکت های هواپیمایی به طور معمول از حضور آقایان بیشتر استفاده می کند اما درصورتی که سازمان هواپیمایی حضور بانوان توانمند را تأیید کند، آنها نیز ترغیب به کارگیری بانوان در بخش های مختلف هوایی خواهند شد.

حضور پررنگ بانوان در رشته های تخصص هواپیمایی ازجمله تعمیر و نگهداری هواپیما

در ادامه فرزانه شرف بافی مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش ایر که پیش ازاین به عنوان اولین مدیرعامل بانو در شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران حضور داشت، در گفت وگو با خبرنگار ، بابیان اینکه خوشبختانه روند رو به رشد حضور بانوان و به کارگیری آنها در بخش خلبانی و کمک خلبانی بسیار بیشتر شده است، گفت: حمایت از حضور بانوان زمینه ساز توانمندسازی آنها در بخش های مختلف حوزه هوانوردی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش ایر بیان نمود: من بسیار مسرور هستم که شرکت هواپیمایی زاگرس از بانوان خلبان استفاده کرده و امیدواریم این موضوع در بین سایر شرکت های هواپیمایی و ایرلاین ها تسری یابد.

شرفبافی افزود: تاکنون در شرکت هواپیمایی کیش ایر از بانوان در بخش خلبانی و کمک خلبانی استفاده نکرده ایم اما در آینده ای نزدیک و با افزایش توانمندی و تخصص بانوان از این بانوان در قالب آزمون های استخدامی استفاده خواهیم کرد.

او با بیان اینکه در بخش های مختلف هواپیمایی از تخصص بانوان همواره استفاده شده است، گفت: حضور بانوان در بخش های کارشناسی مراقبت پرواز که به عنوان سخت ترین قسمت هواپیمایی محسوب می شود در سال های گذشته بسیار پررنگ شده است.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش ایر گفت: رشته های خاص ازجمله تعمیر و نگهداری هواپیما و خلبانی هم از مهم ترین رشته هایی در حوزه هواپیمایی محسوب می شود که بانوان توانسته اند تجربه های پیروزی را در آنها داشته باشند.

شرفبافی گفت: حضور یک بانو به عنوان مدیر فرودگاه آبادان نشان دهنده توجه به توانمندی بانوان در حوزه فرودگاهی است که امیدواریم این توجه در سایر فرودگاه ها هم توسعه یابد.

او اظهار کرد: توانمندسازی و حمایت از بانوان در بخش هواپیمایی بسیار ضروری است و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حضور چشم گیرتر بانوان در بخش های مختلف صنعت هواپیمایی باشیم.

گزارش از محبوبه کباری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 482

به "خودنمایی چندین ساله بانوان ایرانی در قامت خلبان و کمک خلبان، حضور بانوان در بخش های هوایی و کادر پروازی چشمگیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودنمایی چندین ساله بانوان ایرانی در قامت خلبان و کمک خلبان، حضور بانوان در بخش های هوایی و کادر پروازی چشمگیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید