خبرنگاران کواکبیان: مجلس مقابل اعلام وصول لوایح دولت مقاومت می نماید

به گزارش کی آنلاین، تهران- خبرنگاران- دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه مجلس با خودداری از اعلام وصول لوایح مقابل دولت مقاومت می نماید، گفت: نکته اینجاست که دولت نمی تواند به دلیل خودداری مجلس از دستور کار قرار دادن لوایح به قوه قضاییه شکایت کند ولی مجلس می تواند.

خبرنگاران کواکبیان: مجلس مقابل اعلام وصول لوایح دولت مقاومت می نماید

در حالی که مجلس یازدهم در عمر یازده ماهه خود در اقدامی مغایر قانون اساسی در بسیاری از طرح ها به شکل مصداقی در حوزه اجرا ورود نموده است و 11 لایحه دولت همچنان اعلام وصول نمی گردد، روز گذشته خبر رسید که نمایندگان با ارجاع گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی به قوه قضاییه درباره استنکاف رییس جمهوری از ابلاغ 13 مصوبه موافقت نموده اند.

مصطفی کواکبیان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، این اقدام مجلس را به نفع کشور ندانست و گفت: نکته اینجاست که دولت نمی تواند به دلیل خودداری مجلس از دستور کار قرار دادن لوایح به قوه قضاییه شکایت کند ولی مجلس می تواند.

دبیر کل حزب مردم سالاری، به اجرا شدن قوانین مصوب مجلس حتی با وجود مخالفت دولت اشاره و توضیح داد: طبق قانون اگر بر فرض رییس جمهوری از ابلاغ قانون استنکاف کند این موضوع معطل نمی ماند و قانون بعد از 10 روز ابلاغ و اجرا می گردد. اگر رییس جمهوری به هر دلیلی با یک طرح مصوب مجلس مخالف باشد، دلیل نمی گردد بعد از تبدیل شدن آن به قانون، جلوی اجرای آن را بگیرد بلکه می گوید که من مخالف هستم و ابلاغ نمی کنم. گرچه بهتر است ابلاغ کند ولی اگر این کار را نکرد قانون مصوب مجلس معطل ابلاغ رییس جمهوری نمی ماند.

کواکبیان درباره معطل ماندن لوایح دولت از سوی مجلس، گفت: در صورت مخالفت مجلس با لوایح دولت، این لوایح اصلا در دستور کار مجلس قرار نمی گیرد. بنابراین در این موارد اختلافی فکر می کنم این مجلس است که مقداری مقابل لوایح دولت مقاومت می نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، دامن زدن به مسائل اختلافی میان مجلس و دولت را به صلاح کشور ندانست و گفت: آیا با مایوس کردن مردم و این شاخ و شانه کشیدن ها می خواهیم مردم را برای حضور حداکثری در انتخابات تشویق کنیم! ما داریم به کجا می رویم؟

وی گفت: به نظر می رسد جریانی که در مجلس این مسائل را برجسته می نماید در پی این است که انتخابات پرشوری برگزار نگردد زیرا مزه پیروزی در انتخابات با مشارکت پایین را چشیده و فهمیده است که می توان با نرخ مشارکت 40 درصدی و برخورداری از 20 درصد آرا نماینده مجلس شد.

کواکبیان، حضور حداکثری مردم در انتخابات را عامل کم شدن شانس انتخاب افرادی دانست که دنبال مایوس کردن مردم هستند و در ادامه اضافه نمود: فکر نمی کنم بیان این مطالب از سوی یک جریان خاص در مجلس برای رضای خدا باشد و صرفا در چارچوب دعواهای جناحی و سیاسی قابل تفسیر است. عده ای نمی خواهند مشارکت گسترده در انتخابات 28 خرداد شکل بگیرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1579

به "خبرنگاران کواکبیان: مجلس مقابل اعلام وصول لوایح دولت مقاومت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کواکبیان: مجلس مقابل اعلام وصول لوایح دولت مقاومت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید